Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije (NBS) Nebojša Savić rekao je da je restriktivnost NBS u odgovoru na inflaciju blaga, a da li će ona biti veća ili manja zavisi od inflatornih očekivanja.
U intervjuu za Bloomberg Adria TV, Savić je ponovio procenu NBS da bi inflacija u septembru mogla dostići 14 odsto, ukoliko cene energenata ostanu na trenutnom nivou.
Energenti su uvek bili izvor krize, rekao je Savić, i dodao da se trenutno pretpostavlja da neće biti drastičnijeg povećanja cena energenata.
Opširnije
Inflacija u EU blizu 10 odsto
Godišnja stopa inflacije u Evropskoj uniji, merena harmonizovanim indeksom potrošačkih cena, dostigla je u julu 9,8 odsto.
18.08.2022
Inflacija u Srbiji: Sem monetarnih, očekuju se i fiskalne mere
Narodna banka Srbije (NBS) revidirala je danas projekcije za ekonomske pokazatelje, što su ranije učinile i mnoge druge države koje se bore sa krizom izazvanom ratom u Ukrajini.
17.08.2022
Tasić: Povećanje kamatne stope nije mehanizam za snižavanje inflacije
Dok god je Srbija vezana za evro, NBS će moći da uradi vrlo malo po pitanju kontrole rasta cena.
17.08.2022
NBS očekuje pik inflacije u septembru od 14 odsto
Narodna banka Srbije i dalje očekuje pad inflacije ove godine, ali i manji rast bruto domaćeg proizvoda sledeće.
17.08.2022
"Šta će se dešavati sa cenom energenata, koji su uvek bili izvor krize, jako je neizvesno. Projekcije koje su rađene prošle godine ukazivali su na jednu dinamiku, od 24. februara sa promenama u Istočnoj Evropi situacija se promenila. Pretpostavlja se da neće biti drastičnih promena kada je reč o cenama energenata, ali niko ne moće da kaže šta će se dalje dešavati", rekao je Savić.
Istakao je da je Srbija i tokom energetske i tokom pandemijske krize imala dobru sinhronizaciju monetarne i fiskalne politike koja je, kako navodi, dala dobre rezultate, i dodao da će to biti nastavljeno i u naredom periodu.
Na pitanje kakve se mere fiskalne politike očekuju, Savić je rekao da za razliku od onih mera koje su usvojene tokom pandemije koje su bile linearne, naredne mere Vlade Srbije trebalo bi da budu selektivne i direktno usmerene na segmente privrede koji su najugroženiji.
Savić je rekao da se povećanje kamatne stope više odražava na portfolio investicije, a kada je reč o stranim direktnim investicijama one i dalje zadržavaju visoku tendenciju.
"Očekuje se da će oni iznositi oko tri milijarde evra", rekao je Savić.
Detalje intervjua pogledajte u videu.