Prosečna plata u Srbiji se u maju približila nivou iz marta nakon pada u mesecu ranije, dostigavši neto iznos od 74.168 dinara, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Medijalna neto zarada, možda i važniji statistički podatak, koji pokazuje da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do 56.582 dinara, takođe ima tendenciju rasta. Ipak, gledano unazad, jaz između prosečne i medijalne zarade raste, jer zarada koju prima svaki drugi zaposleni u Srbiji ne uspeva da u potpunosti isprati rast prosečnih plata.
Neto zarade su od početka godine porasle za 13,3 odsto nominalno i za 3,8 odsto realno, a u poređenju sa istim mesecom prethodne godine nominalno za 14,1 odsto, odnosno za 3,4 odsto realno. Statistički gledano, realne zarade u ovoj godini i dalje uspevaju da rastu nešto više od inflacije.
Opširnije
Adria region: srpske plate ni pola slovenačkih, inflacija tanji zarade
Kupovna moć sve većeg broja ljudi u Adria regionu slabi.
11.07.2022
Prosečne plate u srpskim opštinama od 430 do više od 1.000 evra
U centralnim beogradskim opštinama zarađuje se skoro dva i po puta više u odnosu na neka mesta na jugu zemlje.
12.07.2022
Ipak, zaposleni se suočavaju sa velikim rastom potrošačkih cena, koji je maju iznosio 10,4 odsto međugodišnje, što je ujedno bila prva dvocifrena inflacija od 2013. godine. Međugodišnja inflacija u junu dostigla je skoro 12 procenata (11,9 odsto), pa ostaje da se vidi koliko će prosečne zarade ostati u koraku sa rastom potrošačkih cena u nastavku godine, jer su povećanja zarada u javnom sektoru najavljena tek za kraj ove i početak sledeće godine.
Beogradski region kao druga država
Prosečna plata se u Srbiji dosta razlikuje po regionima, pa građani Beograda po već ustaljenom obrascu zarađuju prosečno oko 30.000 dinara više nego oni iz Šumadije i Zapadne Srbije, gde je prosečna plata oko 62.000 dinara.
Najviše plate u Beogradu bile su, kao i prošlog meseca, na Vračaru, i to 124.414 dinara - skoro dva puta više nego u Zapadoj Srbiji. Vračar u stopu prate Novi Beograd i Stari grad.
Informisanje i komunikacije vodeći sektori
Što se tiče sektora, najveće plate primaju zaposleni u sektoru informisanje i komunikacije, gde spadaju i IT industrija i telekomunikacije. Rekorderi su oni koji se bave računarskim programiranjem, što nije ništa novo - oni prosečno zarađuju oko 234.022 dinara, a taj iznos je skoro nepromenjen u odnosu na prošli mesec. Zatim slede vazdužni saobraćaj i naučno istraživanje, što je oblast gde se zarađuje oko 10.000 dinara više nego u aprilu.
Programeri imaju gotovo šest puta veću prosečnu zaradu od pojedinaca zaposlenih u oblasti uslužnih delatnosti.
Zarade su pale u oblastima eksploatacije sirove nafte i prirodnog gasa (za 27 hiljada), proizvodnje duvanskih proizvoda (za 23 hiljade), kao i proizvodnje koksa i derivata nafte (za 22 hiljade). Plate u oblasti proizvodnje osnovnih metala uvećale su se za oko 15 hiljada dinara, kao i plate u oblasti proizvodnje farmaceutskih proizvoda.
Zarade
Prosečna plata u javnom sektoru je porasla sa 77.886 u aprilu na 78.673 u maju. Pre godinu, plate u javnom sektoru u proseku su iznosile oko 65.025 dinara. Najveće plate u okviru javnog sektora u maju imali su zaposleni u javnim državnim preduzećima, čije su neto plate iznosile 88.699 dinara.
Tradicionalno sektor sa većim platama u Srbiji dobiće dvocifreno povećanje krajem godine, najavio je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je dodao da krajem godine očekuje prosečnu platu između 710 i 720 evra (oko 84.000 dinara), što je povećanje od 10 hiljada dinara u odnosu na maj ove godine.