Ukoliko se gleda na duže staze, zvanična statistika pokazuje da, uz manja odstupanja, plate u Srbiji rastu, ali sa velikim rasponom u iznosima. U centralnim beogradskim opštinama zarađuje se skoro dva i po puta više u odnosu na neka mesta na jugu zemlje, a programeri imaju gotovo šest puta veću prosečnu zaradu od pojedinih ljudi zaposlenih u oblasti uslužnih delatnosti.
Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), prosečna plata u aprilu ove godine iznosila je 73.012 dinara neto, to jest 100.727 dinara u bruto vrednosti. U poređenju sa istim mesecom prošle godine, to predstavlja povećanje od oko 12,4 odsto (u aprilu 2021, prosečna zarada bila je 64.948 dinara neto, odnosno 89.582 dinara bruto).
Ako bismo želeli da odemo još nekoliko koraka unazad i napravimo paralelu sa periodom od pre 10 godina, stvar postaje komplikovanija, budući da se od januara 2018. godine koristi nova metodologija za izračunavanje prosečnih zarada u državi. Tako se, umesto sprovođenja mesečnog istraživanja o zaradama, podaci poslednjih godina preuzimaju iz evidencije Poreske uprave (na osnovu PPP-PD obrasca – Pojedinačne poreske prijave o obračunatim porezima i doprinosima).
Opširnije
Rast plata u IT sektoru potvrđuje jačanje tog sektora u Srbiji
Od aprila prošle godine, plate programera skočile su 35,6 odsto, a sada su više nego tri puta veće od prosečne plate.
07.07.2022
Mali najavljuje dvocifreno povećanje plata i penzija
Mali će sa MMF-om pregovarati o uvođenju "švajcarske formule plus" za usklađivanje penzija.
17.06.2022
Plate u Srbiji rastu, ali podaci ukazuju na probleme
Prosečna neto zarada u Srbiji u martu bila je 74.664 dinara, što je nominalni rast od 14,4 odsto u poređenju sa istim mesecom prošle godine.
27.05.2022
"RZS je izvršio niz detaljnijih provera i analiza podataka iz administrativnih izvora i kada je ustanovljeno da su podaci koji su sadržani u PPP-PD obrascu dovoljno kvalitetni i pouzdani za izračunavanje prosečnih zarada, odnosno kada su stvoreni uslovi za preuzimanje podataka – pristupilo se potpisivanju sporazuma o saradnji Republičkog zavoda za statistiku i Poreske uprave (21.02.2017)", poručili su iz RZS u mejlu.
Kako su objasnili, za potrebe analize zarada izračunatih različitim metodologijama, mogu se koristiti indeksi zarada koji se nalaze u bazi podataka na njihovom sajtu. Koristeći se pomenutim indeksima, može se reći da je april 2022. bio skoro dvostruko bolji u odnosu na april 2012, kada je u proseku neto plata iznosila 37.823, a bruto 52.692 dinara.
Kada se zarade posmatraju kroz prizmu zanimanja, zvanična statistika plate klasifikuje u 19 širih oblasti delatnosti (poput rudarstva, prerađivačke industrije, građevinarstva i slično). U okviru svake od njih izdvojene su uže podoblasti (recimo, oblast rudarstva izdeljena je na sektore eksploatacije uglja, eksploatacije sirove nafte i prirodnog gasa, eksploatacije rude metala...). Vodeće mesto trenutno drže zaposleni u oblasti informisanja i komunikacije. Oni, prema najnovijim zvaničnim podacima, u proseku zarađuju skoro nešto više od 175.000 dinara neto. U okviru te šire oblasti, rekorderi su oni koji se bave računarskim programiranjem, konsultantskim i s tim povezanim delatnostima – njihova prosečna plata u neto vrednosti je oko 234.600 dinara.
Oblast delatnosti koja je najmanje slavno prošla je ona koja se odnosi na usluge smeštaja i ishrane – prosečna plata u okviru nje je 44.654 dinara, dok se na polju užih podoblasti najslabije kotiraju ostale lične uslužne delatnosti – plata je u proseku nešto viša od 40.600 dinara. To je tek šestina zarade koju programeri mesečno odnesu kući.
Beograd prestonica najvećih plata
Očekivano, glavni grad prednjači po visini zarada, pa se u Beogradu prema najnovijim podacima prosečno zarađuje oko 91.800 dinara neto (126.300 bruto). Tri gradske opštine u aprilu su imale prosečne zarade koje premašuju 1.000 evra – na Vračaru je prosečna neto plata bila 121.877 dinara, u opštini Novi Beograd 119.591, a u Starom gradu 118.485 dinara.
S druge strane, Preševo se pokazalo kao opština sa najnižom neto platom, gde se u proseku za mesec rada zarađuje oko 50.400 dinara. Ekonomski najslabija opština gotovo da beleži dva i po puta manje prosečne plate od one najbogatije.
Podaci pružaju i uvid u situaciju u javnom sektoru. Tu su prosečne zarade nešto više u odnosu na republički prosek – oko 77.900 dinara neto, s tim da najbolje prolaze zaposleni u državnoj administracija (prosek je skoro 87.000 dinara), a najslabije oni u lokalnoj administraciji (sa prosečnom platom od 64.700 dinara).