Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na dosadašnjih 5,75 odsto, iznenadivši analitičare koji su predviđali da će centralna banka ovoga puta smanjiti troškove zaduživanja za 25 baznih poena.
Nepromenjene su ostale i kamatne stope na depozitne (4,5 odsto) i kreditne olakšice (sedam odsto).
Podsetimo, stručnjaci koje je anketirao Bloomberg, kao i analitički tim Bloomberg Adrije, predviđali su nastavak popuštanja monetarne politike, koje je počelo u junu, a prekinuto je u oktobru.
Opširnije
Posle kočnice u oktobru, NBS bi danas mogla da da gas
Narodna banka Srbije (NBS) danas odlučuje o daljem kretanju referentne kamatne stope.
pre 11 sati
Na 300.000 dinara štednje zarada 48.000
Oročena štednja od 300.000 dinara u 2019. godini sada bi bila uvećana oko 16 odsto, dok bi se isti iznos položen u evrima za pet godina uvećao svega šest odsto
06.11.2024
Mali: Srbiju investicioni rejting sve tri agencije čeka do kraja 2025.
Mali se u Sjedinjenim Američkim Državama sastao sa predstavnicima tri najveće agencije za kreditni rejting.
25.10.2024
Ko se boji NPL-a još? Banke u Adria regionu ne
Osnovni scenario NBS pretpostavlja blagi pad udela NPL-ova do kraja godine, a najgori scenario podrazumeva skok udela za 3,68 p. p.
06.11.2024
Inflaciona očekivanja u Srbiji: Banke brine kratak, a privredu srednji rok
Banke u Srbiji podigle su svoja jednogodišnja inflaciona očekivanja, dok su privrednici nešto pesimističniji po pitanju dvogodišnje i trogodišnje inflacije.
22.10.2024
"Očekujemo da NBS nastavi sa smanjivanjem kamatne stope za 25 baznih poena na sednici u četvrtak, nakon što je pauzirala u oktobru", rekla je uoči odluke centralne banke analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić. Srednja vrednost ključne stope koju su prognozirali analitičari Bloomberga nakon sastanka NBS takođe je bila 5,5 odsto.
Činjenica da je Evropska centralna banka (ECB) nastavila sa smanjenjem svojih kamatnih stopa, da je Srbija dobila povećanje kreditnog rejtinga i da je bankarski sistem stabilan išli su u prilog očekivanjima ekonomista.
"Međutim, ako imamo u vidu da je svetska geopolitička situacija i dalje kompleksna, kao i da je ovo nedelja izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, eksterni rizici su izraženi i mogu prevagnuti u korist opreznosti i zadržavanja referentne kamatne stope, odnosno odlaganja za decembarsku sednicu, ali to nije naš osnovni scenario", napomenula je Petrov Savić pre objave odluke NBS.
Iz same centralne banke su povodom svog najnovijeg poteza istakli da je referentna kamatna stopa od juna smanjena za ukupno 75 baznih poena i da se efekti dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike mogu očekivati i u narednom periodu.
Spoljni inflatorni pritisci
Izvršni odbor NBS je naglasio da je, i pored povratka inflacije u granice cilja (3 ± 1,5%) i nastavka njenog kretanja u okviru ovih granica, neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne i još uvek restriktivne monetarne politike, imajući u vidu "nešto veću otpornost inflacionih pritisaka pre svega u okviru njene bazne komponente i nepredvidivost dešavanja u međunarodnom okruženju, rast geopolitičkih rizika, kao i njihov uticaj na svetske cene energenata, ostalih primarnih proizvoda i druge makroekonomske pokazatelje".
Cena sirove nafte tokom prethodna dva meseca kretala se od 70 do 80 dolara po barelu, uglavnom pod uticajem dešavanja na Bliskom istoku, dok su značajniji rast njene svetske cene ograničavale dobre zalihe nafte na globalnom nivou i očekivano slabljenje tražnje, podsetili su iz centralne banke.
"Ipak, i dalje je izražena zabrinutost da bi eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla da poremeti tokove nafte iz ovog ključnog izvoznog regiona i da dovede do znatnijeg rasta svetske cene nafte u narednom periodu. To bi moglo da se odrazi na inflaciju na globalnom nivou i tempo ublažavanja monetarnih politika centralnih banaka i uslove finansiranja na međunarodnom tržištu", napomenuli su.
Rast cena u Srbiji
Inflacija u zemlji u septembru je usporila na 4,2 odsto međugodišnje. "Njeno kretanje u skladu je s putanjom koju je projektovala Narodna banka Srbije, pri čemu je rast cena voća i povrća zbog suše bio veći od očekivanog, ali je to neutralisano padom cena naftnih derivata usled prethodno snižene svetske cene nafte", saopštili su iz NBS.
Slično kao u zemljama regiona, bazna inflacija je viša od ukupne inflacije i bila je neznatno iznad pet odsto međugodišnje.
U narednom periodu inflacija bi, prema predviđanjima centralne banke, trebalo da nastavi da se kreće u granicama cilja, čemu će pre svega doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i inflaciona očekivanja.
"U saopštenju NBS se pominje uporna inflacija, što jeste tačno. Nastavak popuštanja izgleda verovatno, ali tek početkom sledeće godine, pošto su tržišta trenutno prilično nategnuta i treba da se slegne prašina nakon američkih izbora", rekao je finansijski analitičar u Generali Investmentsu Jakub Kratky.
Izvršni odbor je istakao da na opreznost monetarne politike upućuje i smanjena ponuda poljoprivrednih proizvoda na domaćem tržištu usled nepovoljnih vremenskih uslova i suše tokom letnjih meseci, navodi se u zvaničnom saopštenju.
Odlučujući o monetarnoj politici, odbor je takođe imao u vidu da pokazatelji realnog sektora nastavljaju da beleže pozitivna kretanja. Tako je, prema preliminarnoj proceni Republičkog zavoda za statistiku, realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda u trećem tromesečju iznosio 3,1 odsto.
"Pozitivna kretanja u realnom sektoru podržana su smanjenjem inflacije, realnim rastom zarada i smanjenjem nezaposlenosti, kao i tekućim investicionim ciklusom. Rastu privredne aktivnosti doprinosi i rast kreditne aktivnosti, koji je u septembru ubrzao na 6,6 odsto međugodišnje, zahvaljujući povoljnijim kamatnim stopama usled ublažavanja monetarne politike Narodne banke Srbije i Evropske centralne banke", naveli su.
Takođe, NBS je imala u vidu da pomenuto povećanje kreditnog rejtinga Srbije na nivo investicionog ranga od strane rejting agencije S&P Global doprinosi nižoj premiji rizika zemlje i povoljnijim uslovima finansiranja, što će pružiti podršku daljem rastu raspoloživog dohotka za investicije i potrošnju, a time i privrednom rastu.
Podsetimo, banke u Srbiji podigle su svoja jednogodišnja inflaciona očekivanja, dok su privrednici nešto pesimističniji po pitanju dvogodišnje i trogodišnje inflacije, pokazala je poslednja anketa NBS. Novi podaci o inflaciji - oni za oktobar - biće objavljeni 12. novembra.
Iz centralne banke su se osvrnuli i na poteze stranih monetarnih institucija, poručivši da - posle smanjenja prošlog meseca - tržišni učesnici sada očekuju da ECB i na narednom sastanku u decembru smanji svoje kamatne stope. Istakli su da takva očekivanja tržišta preovladavaju i za predstojeći sastanak Federalnih rezervi.
Naredna sednica izvršnog odbora NBS na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 12. decembra.
(Dopunjeno kroz ceo tekst.)