Srbija bi do kraja sledeće godine mogla da dobije investicionu ocenu kreditnog rejtinga i od agencija Moody's i Fitch, rekao je ministar finansija Siniša Mali.
Mali se u Sjedinjenim Američkim Državama sastao sa predstavnicima tri najveće agencije za kreditni rejting i dodao da bi dobijanje još dve ovakve ocene bilo najbolja poruka investitorima o tome koliko je Srbija napredovala.
"Ponosni smo na naše makroekonomske pokazatelje, na najveću zaposlenost u istoriji, na rekordan nivo stranih direktnih investicija, i na to što smo u prvoj polovini godine druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi", prenelo je ministrove reči Ministarstvo finansiranja u saopštenju.
Opširnije
Viceguverner NBS: Fitch bi već u februaru mogao da Srbiji da investicioni rejting
On je ponovio da investitori već duže Srbiju (prema kretanjima prinosa na državne obveznice) vrednuju kao zemlje u okruženju koje su članice EU i imaju investicioni rang kreditnog rejtinga.
11.10.2024
Analitičar: Srbiju uskoro čeka investicioni rejting i drugih agencija
Srbija bi uskoro mogla da dobije investicioni rejting i od drugih renomiranih svetskih kuća, stav je finansijskog analitičara u Generali Investments CEE, Jakuba Kratkog.
08.10.2024
Srbija dobila investicioni rejting
Srpske obveznice već duže uporedive sa hartijama zemalja sa investicionim rejtingom.
04.10.2024
Mali se, zajedno sa guvernerom Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovankom Tabaković, u Vašingtonu sastao sa zamenikom generalnog direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Bo Lijem.
Li je procenio je da oprezan pristup u relaksaciji monetarne politike koji primenjuje Narodna banka Srbije jeste adekvatan odgovor na aktuelna kretanja u svetskoj privredi.
"Na bazi svega što smo uradili, u narednoj godini očekujemo da i druge dve rejting agencije – Fitch i Moody’s, povećaju rejting Srbije. I MMF je deo tog uspeha", rekla je Tabaković.
S&P prvi dao investicioni rejting
Agencija S&P Global, koja je i prva (u aprilu) podigla izglede Srbije za dobijanje investicionog rejtinga, početkom oktobra je Srbiji dala ocenu BBB-, što je prvi stepen iznad špekulativnog ranga.
Da bi Srbija uskoro mogla da dobije investicioni rejting i od drugih renomiranih svetskih kuća, rekao je viceguverner NBS Nikola Dragašević, i dodao da bi Fitch mogao da bude prvi.
"Isto možemo da očekujemo i od druge dve rejting agencije, pogotovo od Fitcha, koji bi početkom naredne godine Srbiju trebalo da stavi u 'investment grade' status, imajući u vidu da je Srbija i prema toj rejting agenciji vrednovana na pola koraka od tog ranga. Ono što sve tri rejting agencije ističu jesu povoljni makroekonomski pokazatelji Srbije u prethodnom periodu, ne samo presek stanja, već čitav trend koji se beleži u prethodnih nekoliko godina", rekao je Dragašević za Bloomberg Adriju.
On je rekao da investitori već duže Srbiju (prema kretanjima prinosa na državne obveznice) vrednuju kao zemlje u okruženju koje su članice Evropske unije i imaju investicioni rang kreditnog rejtinga.
EURRSD:CUR
EUR-RSD X-RATE
117,0898 RSD
+0,0175 +0,01%
cena na otvaranju
117,075
prethodna cena na zatvaranju
117,0723
ovogodišnja zarada
-0,070%
dnevni raspon
117,07 - 117,10
raspon u 52 nedelje
116,78 - 117,53
Kamate na državne hartije od vrednosti na međunarodnom tržištu su između prinosa na dug Rumunije u Mađarske, a Dragašević očekuje da će se i spred između srpskih i mađarskih hartija dalje smanjivati.
"U srednjem roku očekujemo da će te stope prinosa biti još povoljnije po više osnova. Smanjenje premije rizika je jedan osnov, a drugi je monetarna relaksacija Evropske centralne banke i Narodne banke Srbije", rekao je Dragašević.
I analitičari sa kojima je Bloomberg Adria razgovarala očekuju da bi i druge velike kreditne agencije mogle hartijama Srbije da daju investicioni rang.
"Ova ocena menja mnogo toga. Možda ne odmah, ali sigurno nakon što Srbija dobije i svoju drugu investicionu ocenu, što bi se moglo očekivati uskoro jer će druge agencije za kreditni rejting slediti primer (S&P Globala)", rekao je nakon ocene finansijski analitičar u Generali Investments CEE Jakub Kratky.
I on je stava da su neki (najčešće evropski) investitori već bili spremni da ulažu na osnovu stanja u srpskoj privredi, ali da to nije bio slučaj sa investitorima iz sveta koji ne znaju toliko o Srbiji.
"Već se vidi da je Srbija zapala za oko novim investitorima koji ne žele da ulažu u obveznice sa špekulativnim rangom. S druge strane, dobri makroekonomski pokazatelji (jak privredni rast i solidna fiskalna politika) nisu se stvorili preko noći. Ovo kažem jer je Srbija već privlačila pažnju mnogih investitora, ali je tražnja bila manja i manje globalna", rekao je Kratki.
Marcin Sulewski, analitičar kompanije Ipopema Securities koji prati monetarnu politiku Srbije, kaže da je glavni efekat ovakvih odluka najčešće snižavanje cena zaduživanja.
"To što je postala jedna od zemalja sa investicionom ocenom kreditnog rejtinga, trebalo bi Srbiji da pomogne da se zadužuje uz niže kamate na srednji rok, a moglo bi i da pogura njene obveznice na kratak rok", rekao je analitičar uz ogradu da ne prati detaljno i fiskalnu politiku zemlje.
"Ako posmatramo cenu od početka godine do danas, mogli bismo da zaključimo da je ocena bila očekivana, naročito što se dalja strana krive duga već nalazi ispod nivoa na kom se nalaze obveznice Rumunije", rekao je za Bloomberg Mate Jelić iz srpskog odeljenja Erste Group Bank AG.
Ako posmatramo prinos na obveznice Srbije, vidimo da je padao i ranije, a sama odluka nije donela neku veću reakciju na sekundarnom tržištu duga.
Pored toga što je Srbiji dao ocenu BBB- uz stabilne izglede, S&P je takođe podigao projekciju privrednog rasta Srbije na četiri odsto za ovu i narednih nekoliko godina, a kreditna rejting agencija je takođe navela da očekuje da će budžetski deficit porasti sa prošlogodišnjih 2,4 odsto BDP-a na 4,3 odsto zbog većeg ulaganja u odbranu i većih investicija i uvoza.
Projekcije BBA analitičara tačne
Analitičari Bloomberg Adrije su krajem prošle godine uradili detaljan izveštaj o projekcijama kreditnog rejtinga za Adria region, prema kom bi Srbija već do jeseni mogla da dobije investicioni rang kreditnog rejtinga.
"Očekujemo da kreditne agencije podignu kreditni rejting Srbije i Hrvatske, i to za po jedan podeljak, u sledećih 12 meseci, dok će ostale zemlje Adria regiona zadržati svoje trenutne ocene. Teorijski, viši kreditni rejtinzi vode do povoljnijih uslova zaduživanja, što se preliva na uslove na domaćem finansijskom tržištu. Međutim, ovo je za Hrvatsku u dobroj meri uračunato", ocenili su analitičari u svojoj analizi Adria Insights.
Oni su nakon toga rekli da bi investicioni rejting kreditni rejting koji bi S&P dao Srbiji bio dodatni ohrabrujući znak i za Srbiju i za one koji žele da u njoj ulažu. Kako su upozorili, to bi bio tek prvi korak u dobrom smeru koji treba da se napravi i da treba da se cilja da barem još jedna od druge dve velike rejting agencije - Fitch ili Moody's - povisi svoju ocenu u investicionu kategoriju.
"Razlog za prioritizovanje dobijanja investicionog rejtinga od barem još jedne agencije nalazimo u čestoj praksi kod mnogih finansijskih institucija, a naročito banaka pod okriljem regulative Evropske unije - da se izloženost u finansijsku imovinu penalizuje dokle god prosek najviših rejtinga od barem dve agencije nije u investicionoj kategoriji", rekli su analitičari.