Srbija bi uskoro mogla da dobije investicioni rejting i od drugih renomiranih svetskih kuća, stav je finansijskog analitičara u Generali Investments CEE, Jakuba Kratkog.
"Ova ocena menja mnogo toga. Možda ne odmah, ali sigurno nakon što Srbija dobije i svoju drugu investicionu ocenu, što bi se moglo očekivati uskoro jer će druge agencije za kreditni rejting slediti primer (S&P Globala)", rekao je analitičar za Bloomberg Adriju u odgovorima poslatim mejlom.
On kaže da su neki (najčešće evropski) investitori već bili spremni da ulažu na osnovu stanja u srpskoj privredi, ali da to nije bio slučaj sa investitorima iz sveta koji ne znaju toliko o Srbiji.
Opširnije
Investicioni rejting obara kamatne stope i pojeftinjuje zaduživanje
Podizanje kreditnog rejtinga posledično će uticati i na pojeftinjenje bankarskih pozajmica, i to ne samo za privredu već i za građane
07.10.2024
Srbija konačno dobila investicioni rejting, šta to znači za privredu?
Otvorena vrata za investitore koji ulažu samo u zemlje investicionog ranga
05.10.2024
Srbija dobila investicioni rejting
Srpske obveznice već duže uporedive sa hartijama zemalja sa investicionim rejtingom.
04.10.2024
S&P podigao ocenu kreditnog rejtinga Hrvatske s BBB+ na A- uz pozitivne izglede
Kao glavni razlog navode dublju integraciju s ekonomskim i globalnim partnerima.
14.09.2024
"Već se vidi da je Srbija zapala za oko novim investitorima koji ne žele da ulažu u obveznice sa špekulativnim rangom. S druge strane, dobri makroekonomski pokazatelji (jak privredni rast i solidna fiskalna politika) nisu se stvorili preko noći. Ovo kažem jer je Srbija već privlačila pažnju mnogih investitora, ali je tražnja bila manja i manje globalna", rekao je Kratki.
Marcin Sulewski, analitičar kompanije Ipopema Securities koji prati monetarnu politiku Srbije, kaže da je glavni efekat ovakvih odluka najčešće snižavanje cena zaduživanja.
"To što je postala jedna od zemalja sa investicionom ocenom kreditnog rejtinga, trebalo bi Srbiji da pomogne da se zadužuje uz niže kamate na srednji rok, a moglo bi i da pogura njene obveznice na kratak rok", rekao je analitičar uz ogradu da ne prati detaljno i fiskalnu politiku zemlje.
Obveznice Srbije već neko vreme trguju uz manje prinose pa se može reći da je ova ocena i očekivana, ako posmatramo tržišta.
"Ako posmatramo cenu od početka godine do danas, mogli bismo da zaključimo da je ocena bila očekivana, naročito što se dalja strana krive duga već nalazi ispod nivoa na kom se nalaze obveznice Rumunije", rekao je za Bloomberg Mate Jelić iz srpskog odeljenja Erste Group Bank AG.
Ako posmatramo prinos na petogodišnje obveznice Srbije, vidimo da je prinos padao i ranije, a sama odluka nije donela neku veću reakciju na sekundarnom tržištu duga.
Pored toga što je Srbiji dao ocenu BBB- uz stabilne izglede, S&P je takođe podigao projekciju privrednog rasta Srbije na četiri odsto za ovu i narednih nekoliko godina, a kreditna rejting agencija je takođe navela da očekuje da će budžetski deficit porasti sa prošlogodišnjih 2,4 odsto BDP-a na 4,3 odsto zbog većeg ulaganja u odbranu i većih investicija i uvoza.
Projekcije BBA analitičara tačne
Analitičari Bloomberg Adrije su krajem prošle godine uradili detaljan izveštaj o projekcijama kreditnog rejtinga za Adria region, prema kom bi Srbija već do jeseni mogla da dobije investicioni rang kreditnog rejtinga.
"Očekujemo da kreditne agencije podignu kreditni rejting Srbije i Hrvatske, i to za po jedan podeljak, u sledećih 12 meseci, dok će ostale zemlje Adria regiona zadržati svoje trenutne ocene. Teorijski posmatrano, viši kreditni rejtinzi vode do povoljnijih uslova zaduživanja, što se preliva na uslove na domaćem finansijskom tržištu. Međutim, ovo je za Hrvatsku u dobroj meri uračunato", ocenili su analitičari u svojoj Adria Insights analizi.
Oni su nakon toga rekli da bi investicioni rejting kreditni rejting koji bi S&P dao Srbiji bio dodatni ohrabrujući znak i za Srbiju i za one koji žele da u njoj ulažu. Kako su upozorili, to bi bio tek prvi korak u dobrom smeru koji treba da se napravi i da treba da se cilja da barem još jedna od druge dve velike rejting agencije - Fitch ili Moody's - povisi svoju ocenu u investicionu kategoriju.
"Razlog za prioritizovanje dobijanja investicionog rejtinga od barem još jedne agencije nalazimo u čestoj praksi kod mnogih finansijskih institucija, a naročito banaka pod okriljem regulative Evropske unije - da se izloženost u finansijsku imovinu penalizuje dokle god prosek najviših rejtinga od barem dve agencije nije u investicionoj kategoriji", rekli su analitičari.