Svetska tržišta očekuju zaokret u monetarnoj politici Evropske centralne banke (ECB) sredinom godine, a Nicolaie Alexandru Chidesciuc, vodeći ekonomista J.P. Morgana za tržišta u razvoju (engl. Head of EMEA EM Economics), kaže da su za ulaganje u srpsku ekonomiju, od poteza ECB relevantniji globalni finansijski uslovi čije smo poboljšanje videli već krajem 2023. godine.
"Kada investitori razmatraju ulaganja u određenu privredi, oni posmatraju fundamente koji su u slučaju Srbije, očito, poprilično jaki. Naravno, gledaju i prinose koje mogu da dobiju na ovim tržištima. Očekujemo da će Srbija videti značajne prilive portfolio investicija ove godine. Na bazi naših proračuna od prošle godine, očekivao sam da će Srbija imati koristi od otprilike 0,5 milijardi evra neto priliva. Ali stvari su se donekle i poboljšale od tada, tako da će možda biti i bolje. Ovo možda ne deluje značajno, ali bih istakao i to da Srbija ima veoma jake strane direktne investicije, a SDI su mnogo značajniji izvor finansiranja za zemlju od portfolio priliva. Dakle očekujemo prilive portfolio investicija, ali još više od toga, SDI izgledaju vrlo snažno. Prema poslednjim podacima SDI su na oko 6,5 odsto BDP-a, to je veoma snažno, i u odnosu na deficit tekućeg računa, to je zaista jaka pozicija."
Bloomberg Adria
Alexandru-Chidesciuc navodi da se Srbiji trenutno dešava da se njenim obveznicama trguje mnogo bolje nego što bi rejting sugerisao. I upravo, kao što su BBA sagovornici i ranije ukazivali, prinosi na državne obveznice Srbije su i nešto niži nego kada je u pitanju Rumunija, koja ima investicioni kreditni rejting. Alexandru Chidesciuc prati i Srbiju i Rumuniju, i objašnjava da je fiskalna situacija jedan od glavnih razlog.
Opširnije

Srbija i investicioni rejting - koje su prepreke na putu do njega
Mnogo će zavisiti od privrednog rasta i toga kako se budu razvijali projekti u okviru izložbe EXPO.
26.03.2024

'Pozitivni izgledi za povećanje kreditnog rejtinga možda već u aprilu'
Nikola Dragašević, viceguverner NBS, kaže da se potpuno slažu sa ocenama međunarodnih investitora.
22.03.2024
"Rumunija već duže ima visok budžetski deficit, a najnoviji podaci za 2023. ukazuju na budžetski deficit od oko šest odsto BDP-a. U Srbiji je to nešto iznad dva odsto BDP-a. Zatim, ako pogledamo nešto, što je još važnije, a to je strukturni budžetski bilans prilagođen različitim jednokratnim merama koje vlasti sprovode i prilagođen je i ekonomskom ciklusu, pozicija u kojoj je Rumunija je opet na oko šest odsto BDP-a, a Srbija je blizu nule, dakle ima gotovo uravnotežen bilans. To znači da, ako Srbija želi, ona može da spusti budžetski deficit blizu nule za godinu dana. Dakle, i sa te tačke gledišta, strukturno, Srbija je mnogo jača."
Bloomberg Adria
Vodeći ekonomista J. P. Morgana za tržišta u razvoju dodaje da se obveznicama Srbije već trguje kao da imaju investicioni rejting, i objašnjava šta Srbija može da uradi da bi do tog rejtinga i stigla.
"Ako pogledate izveštaje rejting agencija, one spominju različite faktore. Jedan se odnosi na geopolitički rizik, drugi se odnosi na upravljanje (engl. governance), treći je jasan napredak ka članstvu u EU. Takođe, spominje se značajno smanjenje javnog duga prema BDP-u, koji jeste u opadanju, ali rejting agencije verovatno žele da vide još veći pad. Takođe se spominje i evroizacija, kako u bankarskom sektoru, što utiče na mehanizam monetarne transmisije Narodne banke Srbije, ali i evroizacija na strani javnog duga. Da li Srbija treba da ostvari napredak u svim oblastima da bi dobila IG (engl. investment grade) status? Rekao bih - ne, ali u nekim oblastima verovatno treba ostvariti značajan napredak."
Bloomberg Adria
Kada je u pitanju momentum dostizanja investicionog rejtinga, Alexandru Chidesciuc kaže da govorimo o srednjem roku. "Izdajemo prilično važnu nedeljnu publikaciju pod nazivom EM Edge Data Watch, koja obuhvata 25 ekonomija u razvoju globalno. U toj publikaciji smo još u septembru istakli koje zemlje mogu imati koristi od povećanja kreditnog rejtinga u srednjem roku i pored zemalja kao što je Paragvaj, Oman, Azerbejdžan, istakli smo i Srbiju. Stoga me ne čudi što se sve više govori o tome da Srbija ide ka IG statusu i tome da će ga na kraju dobiti. Ali kao što sam rekao, to je srednjoročni horizont, što znači otprilike za 2-3 godine."
Bloomberg Adria
On dodaje i da su nadležne institucije, naročito Narodna banka Srbije, fokusirane na to, i dodaje da dve rejting agencije drže Srbiju samo jedan stepen ispod investicionog rejtinga, ali Moody's drži Srbiju dva stepena ispod. "Dakle, na promenu iz agencije Moody's će se čekati duže u odnosu na Fitch i S&P."
Ceo intervju poslušajte u videu.