Rejting agencija Standard & Poor’s (S&P) povećala je sa "stabilnih" na "pozitivne" izglede Srbije za dobijanje kreditnog rejtinga investicionog ranga.
Kako navode iz rejting agencije koja sada Srbiji daje najvišu ocenu od svojih velikih svetskih parnjaka, razlog za podizanje izgleda za dobijanje sledećeg ranga investicionog rejtinga krije se u snažnom rastu direktnih stranih investicija i niskog nivoa javnog duga, kao i stabilnog monetarnog okvira.
Agencija navodi da bi kreditni rejting sa trenutnih BB+/B mogao da preraste u investicioni u narednih 12 meseci ako se eksterna pozicija Srbije bude popravljala brže od projekcija S&P Globala, a naročito ako izvoz i strane direktne investicije budu veći od očekivanih. Do podizanja rejtinga moglo bi da dovede i unapređenje fiskalne efikasnosti koje bi dodatno oborilo nivo duga.
Opširnije
Ekonomista J.P. Morgan: Srbija do investicionog rejtinga u srednjem roku
Srbija može da spusti budžetski deficit blizu nule za godinu dana, smatra Nicolaie Alexandru Chidesciuc.
01.04.2024
Srbija i investicioni rejting - koje su prepreke na putu do njega
Mnogo će zavisiti od privrednog rasta i toga kako se budu razvijali projekti u okviru izložbe EXPO.
26.03.2024
'Pozitivni izgledi za povećanje kreditnog rejtinga možda već u aprilu'
Nikola Dragašević, viceguverner NBS, kaže da se potpuno slažu sa ocenama međunarodnih investitora.
22.03.2024
Iz agencije S&P predviđaju da bi bruto domaći proizvod Srbije ove godine mogao da poraste za 3,3 odsto, dok bi od 2025. do 2027. rastao prosečnom stopom od 3,8 procenata. "Otporan privredni rast mogao bi da srpskim vlastima da prostor da unaprede fiskalne pokazatelje", piše u izveštaju agencije objavljenom kasno u petak.
Vraćanje na stabilne izglede moglo bi da dođe kao rezultat novih negativnih eksternih faktora, poput manjeg privrednog rasta glavnih trgovinskih partnera iz Evropske unije, ili kao rezultat energetskih šokova, dodaju.
Prema navodima rejting agencije, rast će od 2024. ubrzati zbog veće domaće tražnje, ali su faktori rasta solidni i na srednji rok. Većem rastu BDP-a doprineće i manji uticaj sukoba u Ukrajini.
"Sa druge strane, dobijanje investicionog rejtinga otežava relativno slab institucionalni okvir, relativno nizak BDP po glavi stanovnika", ali i visok nivo evroizacije privrede, kažu iz S&P Globala.
"Trud koji ulažemo i posvećenost s kojom pristupamo unapređenju naše ekonomije i domaćeg investicionog okruženja daje rezultate", izjavila je povodom odluke agencije S&P, guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
"Ovo je prvi korak ka investicionom rangu, koji će nas još bolje pozicionirati na međunarodnoj investicionoj mapi i učiniti povoljnijim uslove finansiranja države, privrede i građana. Ulazak u društvo zemalja sa investicionim nivoom kreditnog rejtinga značio bi primetan kvalitativni skok koji bi vodio nizu pozitivnih efekata po ekonomski rast, zaposlenost i, što je najvažnije, životni standard građana", dodala je u saopštenju NBS.
U prethodnom periodu nekoliko značajnih finansijskih institucija je, u svojim publikacijama, isticalo očekivanja poboljšanja izgleda Srbije za povećanje rejtinga, ukazujući da se srpskom finansijskom aktivom već trguje na nivoima uporedivim sa zemljama čiji je rejting investicionog ranga, kažu iz NBS.
Deficit tekućeg računa platnog bilansa bi sa 2,6 odsto mogao da poraste na 3,9 odsto BDP-a zbog veće domaće tražnje i rasta uvoza vezanog za investicije, dodaju iz agencije.
Investicioni rejting možda do kraja godine
Za Bloomberg Adriju je pre donošenja odluke rejting agencije govorio Nikola Dragašević, viceguverner NBS, koji je tada i rekao da je podizanje izgleda moguće već u aprilu, što se i desilo.
"Mi imamo planski pristup u rešavanju svih onih pokazatelja za koje su im rejting agencije ukazivale da je potrebno popraviti. U nadležnosti NBS je dinarizacija. Mi ukazujemo na to da od četiri merila dinarizacije (dinarizacija stanovništva i privrede, kao i dinarizacija plasmana stanovništvu i privredi), tri pokazuju snažan napredak u proteklim godinama. To su dinarazicija depozita privrede i stanovništva i dinarizacija plasmana stanovništvu", rekao je tada Dragašević.
Pre odluke je o ovoj temi govorio i Branimir Jovanović, ekonomista u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije (WIIW). On je rekao da smatra da bi Srbija investicioni rejting mogla da dobije krajem godine.
"Stanje je svakako bolje nego pre šest meseci, jer je ekonomski rast u poslednja dva kvartala bio blizu četiri odsto, inflacija je počela da opada, a čini se da se i industrija polako budi. Ali ipak mislim da je još uvek rano za investicioni rejting", rekao je Jovanović za Bloomberg Adriju u odgovorima poslatim mejlom.
On je tada dodao da je ukupni rast prošle godine bio 2,5 odsto, i da je dohodak po glavi stanovnika još uvek ispod 50 odsto proseka Evropske unije, dok je inflacija među najvišim u Evropi, a politički rizici su i dalje prisutni, pre svega u vezi sa Kosovom i Metohijom.
"Zato mislim da je realno očekivati poboljšanje izgleda sa trenutnog stabilnog na pozitivni, možda već u narednoj rundi ocenjivanja, ali da će za dostizanje investicionog rejtinga biti potrebno još neko vreme", tačno je predvideo ekonomista.
U pisanju pomogla Jelisaveta Lazarević.