Nova akcija Vlade Srbije u saradnji sa trgovinskim lancima pod nazivom "Najbolja cena" biće predstavljena u četvrtak, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u sredu da će akcija obuhvatiti 81 proizvod. Cilj akcije je očuvanje životnog standarda građana koji je ugrožen drastično višim cenama.
Vučić je izjavio da je ova akcija važna jer, bez sumnje, veliki broj građana najveći deo novca troši na osnovne potrepštine. U odnosu na prošlu akciju "Bolja cena" koja je imala niže cene za 20 proizvoda, nova akcija imaće niže cene za četiri puta više robe.
U intervjuu za Radio-televiziju Srbije, predsednik je naveo da će se na spisku naći široka paleta proizvoda - od čajnih kobasica, šampona, praška za veš, jogurta, voća, povrća, svega što je, kako je istakao, potrebno za ljude.
Opširnije
Suša oborila kvalitet žitarica i prinos voća u Srbiji, uticaće i na cene hrane
Cene hrane u Srbiji nakon prošlogodišnjeg drastičnog porasta i ove godine nastavljaju da obaraju rekorde.
26.08.2024
Vlada i trgovci obaraju cene hrane u novoj akciji 'Bolja cena'
Trgovački lanci imali najveću zaradu u protekloj godini, za desetak dana nove mere za sniženje cena osnovnih životnih namirnica
23.08.2024
Zašto pijemo skuplju kafu nego Italijani i Belgijanci
Izvršiti pritisak u javnosti na proizvođaće i trgovce zbog visokih cena
21.08.2024
Cene hrane do kraja godine neće padati
Smirivanje cena hrane i energenata na međunarodnom tržištu utiču na to da i doprinos hrane u ukupnoj inflaciji u Srbiji pada.
23.05.2024
Kajmak ipak skidaju prerađivači, Srbija da se ugleda na Sloveniju
"Jedino je Slovenija samodovoljna u proizvodnji mleka, a u skoroj budućnosti sve države u Adria regionu će se suočiti sa poteškoćama u proizvodnji", ocenjuju analitičari BBA.
01.04.2024
Grčka uvodi Velikog brata u borbi protiv visokih marži i inflacije
Grčka vlada se bori protiv cena hrane koje divljaju širom zemlje i rastu više od proseka Evropske unije.
07.03.2024
Akcija će trajati od 1. septembra do 31. oktobra.
"Ovim mislim da podižemo i tu stopu odgovornosti kod trgovaca, ali jasno pokazujemo koliko nam je stalo da oni siromašniji, oni ljudi niže srednje klase i srednje srednje klase mogu sa lakoćom da prebrode ovaj period, ako ne sa lakoćom, ono svakako da mogu da priušte pristojan i dostojanstven život", istakao je Vučić.
Predsednik je naveo da misli isto što i ekonomista Milton Fridman, da ograničenje cena nije lek za inflaciju, i istakao da je na povećanje inflacije u prethodnom periodu uticalo, pre svega, povećanje cene nafte.
Podsetimo, drastičan rast cene nafte i gasa uticao je na rast cena i ostale robe, najviše tokom 2022. i 2023, ali cena ovih energenata je u padu ove godine.
Ipak, Vučić je ukazao da "postoje privatni proizvođači i trgovci koji žele da zarade svoj novac i da ih ne možete izbaciti iz lanca".
Da Vlada Srbije sprema još jednu akciju niskih cena bilo je jasno nakon nedavnog sastanka premijera Miloša Vučevića sa predstavnicima najvećih trgovinskih lanaca. Tada je u saopštenju premijera navedeno da će Vlada u narednih desetak dana saopštiti konkretne mere za pravičnije cene najpotrebnijih namirnica.
Navedeno je i da su trgovački lanci važan faktor u unapređenju životnog standarda građana, kao i da je na sastanku bilo reči o maržama i carinama.
Podsetimo, država je zajedno sa trgovcima, koji su se prošle godine delimično osetili krivim za rast cena hrane, sprovela već jednu akciju pod nazivom "Bolja cena", za koju se veruje da je doprinela suzbijanju inflacije. Na kraju prošle godine je spuštena na 7,6 odsto.
Republički zavod za statistiku analizirao je akciju koja je trajala od septembra do kraja decembra i zaključio da jeste usporila rast međugodišnje stope inflacije od oktobra do novembra u poređenju sa septembrom 2023. godine u proseku za oko 18,1 odsto ili za 0,3 procentna poena.
Bloomberg Adria je objavila da su cene hrane porasle u Srbiji za 57 odsto u julu 2024. u odnosu na period pre pet godina (jul 2019), dok je ukupna inflacija rasla sporije, oko 39 odsto za isti referentni period.
Sa druge strane najprofitabilniji sektor srpske privrede prošle godine bila je trgovina na veliko i malo sa dobitkom od 194,4 milijarde dinara ili oko 1,6 milijardi evra, pokazuje godišnji izveštaj o poslovanju privrede koji je objavila Agencija za privredne registre. Ovo je za 11 odsto lošiji rezultat nego godinu ranije, tako da sniženje cena pojedinih artikala utiče na njihovu profitabilnost, ali ne drastično.
Bloomberg Adria je analizirala poslovne rezultate šest trgovinskih lanaca u Srbiji – Delhaize, Merkator S, Aman, Univerexport, Gomex i Metro i zaključila da su ostvarili profit od ukupno 11,847 milijardi dinara (101 milion evra) u 2023. godini u kojoj je zvanična inflacija bila 7,6 odsto. Taj poslovni rezultat bolji je za 15,5 odsto ili za 14 miliona evra u odnosu na godinu ranije, kada je ova šestorka imala 87 miliona evra čiste zarade.
- U pisanju teksta pomogle Marijana Avakumović i Dragana Tomić.