Ministarstvo finansija je početkom avgusta usvojilo nove pravilnike koji se odnose na unapređenje sistema elektronskog fakturisanja, a čija primena počinje 1. septembra. Najveća izmena odnosi se na evidentiranje prethodnog poreza u sistemu elektronskih faktura.
Korisnici Sistema elektronskih faktura (SEF), kako je saopštilo Ministarstvo finansija, mogu da pristupe novoj verziji sistema SEF-a, na kojoj su dostupne izmenjene evidencije obračuna poreza na dodatu vrednost - pojedinačna evidencija PDV-a i zbirna evidencija PDV-a.
Takođe, uređena je mogućnost da korisnici sistema opredele svoj status u smislu Zakona o porezu na dodatu vrednost – da li su obveznici PDV ili nisu, kao i da odrede poreski period, ukoliko su obveznici PDV. U Ministarstvu finansija naveli su da su među najznačajnijim unapređenjima SEF-a izmene koje se odnose na integraciju sa sistemom Uprave carina, kao i omogućavanje unosa više bankarskih računa na profilu subjekta.
Opširnije
Inflacija pojela prihode paušalaca: da li će limit za oporezivanje biti povećan?
Veliki broj preduzetnika smatra da treba povećati limit za paušalno oporezivanje jer je inflacija uticala i na rast troškova
26.08.2024
Saznajemo: Frilenseri podneli 21 odsto više poreskih prijava
Poreskoj upravi je za drugi kvartal podneto 3.288 prijava frilensera, a od početka godine ukupno 6.685 prijava
15.08.2024
Kraj za poreske rajeve: ekstraporez preti superbogatima širom Evrope
Italija razmatra podizanje fiksnog poreza na strani prihod za nove rezidente.
07.08.2024
Prvo rešenje PU za nelegalnu imovinu je pravosnažno, dokazano pranje novca
Poreska uprava uručila je u aprilu prvo rešenje fizičkom licu da plati više od 130 miliona dinara jer nije dokazalo poreklo imovine kojom raspolaže.
17.07.2024
Poreski stručnjak i član Udruženja poreskih savetnika Srbije, Aleksandar Vasić, objašnjava za Bloomberg Adriju šta tačno podrazumevaju novi pravilnici i kako će uticati na poslovanje privrede.
"Ovde se radi o izmenama pravilnika o e-fakturisanju, čime su neke stvari oko sistema e-faktura promenjene, uključujući i početak primene evidentiranja prethodnog poreza kroz sistem e-faktura. To i jeste najveća izmena i najveća obaveza", ističe Vasić.
Velika presija države
Prema njegovim rečima, najveći problem je to što je pravilnik usvojen 2. avgusta, a počinje da se primenjuje 1. septembra. "Tu će objektivno najveći problem imati programeri koji u kratkom roku treba da prilagode sisteme, odnosno da nova pravila pretoče u softverska rešenja."
On napominje da se Ministarstvo finansija poziva na to da se znalo šta će se menjati i da je sam Zakon o elektronskom fakturisanju upućivao na ove izmene pa da je bilo prilike da se svi blagovremeno prilagode.
"Da je zakonom i bilo sve precizirano, ne bi bilo potrebe za donošenjem pravilnika. Krajne je je neozbiljno 25 dana pred promenu doneti bilo koji propis, ne samo ovaj. To je jako kratak rok."
Vasić kaže da očigledno postoji velika presija države da se nove izmene koje su planirane što pre uvrste u poslovanje. "Niko nije protiv e-faktura i evidentiranja. Dodatna komplikacija se stvara i kod ubacivanja podataka u sistem e-faktura. Još od 2018. imamo izveštavanje u obliku pregleda obračuna PDV-a (POPDV), koji se dostavlja preko portala e-porezi, odnosno preko Poreske uprave. Sada se isti ti podaci, samo na drugačiji način, sistematizovani, ubacuju u sistem e-faktura koji nije u okviru Poreske uprave nego Ministarstva finansija. Dakle, imamo dve vrste evidencija, odnosno podataka koje unosimo."
Takođe, dodaje, ne postoji integracija sa sistemom za fiskalizaciju. "Umesto da podaci koji već prolaze kroz fiskalizaciju budu dostupni i preneti u neke druge evidencije, mi ćemo morati ručno da ih izvlačimo iz naših sistema. To je, nažalost, stari manir države da ona može sve a ne mora ništa, dok s druge strane privreda sve mora, a ne može ništa."
On je uveren da se rok za primenu ovih izmena neće pomerati i da se teret prilagođavanja sistemu prebacuje na privredu. "To je i tehnički nemoguće jer je rok primene predviđen zakonom. Ideja je, kao i do sada, da krene primena i da se privreda natera da se prilagodi. Najavili su da neće biti kazni u početku. Ovde se svakako radi o evidencijama, što ni na koji način ne utiče na sam obračun poreza. Tako da ako se porez pravilno obračuna, a pogreši se u evidenciji, u tom nekom prelaznom periodu neće biti kažnjavanja."
Računovođe najavljuju protestnu šetnju
S druge strane, predstavnici Računovodstvene komore Srbije (RKS) najavljuju, kako kažu, "stručnu šetnju" 2. septembra. Oni su se još krajem maja javno obratili predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, od koga su tražili da prihvati stručne predloge RKS kako bi Vlada Srbije i Ministarstvo finansija hitno pokrenuli izmenu Zakona o elektronskom fakturisanju.
Računovođe ističu da sadašnji zakon urušava računovodstvena načela, računovodstvene i PDV evidencije, duplira posao, uvodi pravnu nesigurnost u radu i ne doprinosi poreskom postupku i većoj naplati PDV-a.
Snežana Mitrović, predsednica Računovodstvene komore Srbije, kaže za Bloomberg Adriju da Pravilnik o elektronskom fakturisanju koji se primenjuje od 1. septembra još više urušava primenu načela zakonitosti prema više zakona.
"Podsećamo da Srbija ima najsloženije PDV evidencije u EU i na Balkanu, da se Zakonom o elektronskom fakturisanju i donetim pravilnikom to još više usložnjava i da su narušena načela zakonitosti prema više zakona koje moraju da primene računovođe u svom radu", ističe ona.
Prema njenim rečima, sprovodi se reforma koja ima sistemske greške sa nesagledivim posledicama po privredu i računovođe, ali i državu i čitavo poslovno okruženje. "Ne može SEF i evidencije na njemu zameniti glavnu knjigu prema Zakonu o računovodstvu. Ne smemo dozvoliti urušavanje načela zakonitosti i računovodstvenih i PDV evidencija i smanjenje naplate PDV i zato tražimo da se reforma sprovede u interesu države prema sedam stručnih predloga Računovodstvene komore Srbije."
Šta predlaže RKS
RKS, između ostalog, traži izmenu Zakona o elektronskom fakturisanju kako bi sistem elektronskih faktura (SEF) bio u funkciji Poreske uprave i kako bi se povezale baze podataka - SEF, Carina i SUR (Sistem ulaznih fiskalnih računa). Zahtev RKS je i da se rok izdavanja e-faktura uskladi sa Zakonom o računovodstvu, da obveznici PDV izdaju e-fakture svim kupcima putem SEF-a, kao i da se ukinu zbirne i pojedinačne PDV evidencije na SEF-u.
Takođe, računovođe se zalažu i da se neodobrene e-fakture posle određenog roka smatraju prihvaćenim ako roba nije vraćena i promet usluga nije osporen. Zahtev RKS je i da se unaprede PDV evidencije kroz unapređenu PDV prijavu koja će moći da se formira zbirno i na SEF-u i koja će biti uporediva sa podacima u PDV evidencijama u glavnoj knjizi.
RKS traži i da se izmeni Pravilnik koji uređuje PDV evidencije i da se ukine obrazac POPDV jer Srbija, prema njihovim rečima, ima najsloženije PDV evidencije u Evropi i na Balkanu, koje otežavaju rad i ne doprinose većoj naplati PDV-a. Na kraju, insistiraju i na tome da se ukinu kaznene mere za evidencije na SEF-u prema Zakonu o elektronskom fakturisanju, gde se za PDV evidencije i za računovodstvene evidencije na osnovu e-fakture primenjuju kaznene mere prema Zakonu i PDV i Zakonu o računovodstvu.
"Ovo je štetno za državu, privredu i računovođe, ali i za poreski postupak i Poresku upravu", ističe predsednica RKS.
Ona kaže da za stručne predloge RKS traže podršku najvećeg autoriteta u državi, predsednika Republike, "koji treba da se upozna sa svim problemima i naloži izmenu Zakona o elektronskom fakturisanju i usmeri reformu kako treba".