Frilenseri su u prvoj polovini ove godine podneli 21 odsto više poreskih prijava u poređenju sa istim periodom 2023. godine, saznaje Bloomberg Adrija u Poreskoj upravi Srbije.
Ukupno je podneto 6.685 poreskih prijava za prvi i drugi kvartal ove godine.
Frilenseri su imali obavezu da podnesu poreske prijave od 1. do 30. jula, za ostvarene prihode u drugom kvartalu ove godine. Za taj period podneto je ukupno 3.288 poreskih prijava, dok je za prvo tromesečje podneto 3.397 prijava.
Opširnije
Pet stvari koje danas treba da znate: Kineski vozovi na srpskim prugama
Kineski vozovi koji će saobraćati brzom prugom od Beograda do Subotice, liniji koja bi krajem godine trebalo da bude puštena u rad, stigli su ponedeljak u Srbiju.
30.04.2024
Pet stvari koje danas treba znati: Frilenseri, zeleni vodonik i kriza u Nemačkoj
Dok je najveća kompanija na svetu, Apple, planirala spasilačku misiju za svoje satove, Vulkan na Islandu izbacio je lavu 100 metara uvis.
20.12.2023
Poreznici posle izbora opet iznenadili frilensere
Prošle godine poslato 8.000 rešenja.
19.12.2023
Poslednji dan za prijavu poreza, frilenseri traže produženje roka
U ponedeljak ističe rok da radnici na internetu prijave porez na dohodak preko platforme Frilenseri.com.
31.07.2023
Zanimljivo je i to da je u odnosu na prva dva kvartala prošle godine, broj onih koji su se opredelili za drugi model , koji podrazumeva obaveznu uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, veći za 24 odsto. Takođe, broj onih koji su se opredelili za prvi model uvećan je za 17 odsto.
Poreska uprava naglašava da je broj blagovremeno podnetih prijava porastao za 37 odsto, dok je broj podnetih izmenjenih prijava manji za 50 odsto, "što ukazuje na to da su se korisnici uspešno prilagodili elektronskom načinu prijave poreza".
Podsetimo, novi režim samooporezivanja frilensera u Srbiji važi od 1. januara 2023. godine. Frilenseri preko specijalizovanog portala podnose poreske prijave, a na raspolaganju im stoji i test samoprocene i procene prihoda, kao i kalkulator poreza na osnovu kojeg mogu obračunati svoje kvartalne obaveze.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, u okviru sistema samooporezivanja, frilenseri imaju mogućnost da biraju između dva modela oporezivanja. Prvim modelom obuhvaćeni su svi frilenseri koji zarađuju do 96.000 dinara kvartalno. Oni neće plaćati nikakve poreze i doprinose, osim zdravstvenog osiguranja koje će iznositi 1.400 dinara mesečno. Ukoliko pojedinac koji odabere prvi model pređe tih 96.000 dinara, biće u obavezi da plaća PIO, zdravstveno i porez na dohodak.
Drugi model predviđen je za frilensere koji imaju učestalija i veća primanja. Neoporezivi deo iznosi 19.300 dinara mesečno, odnosno 57.900 kvartalno, dok će se od bruto prihoda oduzimati 34 odsto normiranih troškova - troškovi poslovanja, struje, interneta. Na preostali iznos plaćaće se 10 odsto poreza na dohodak, zdravstveno i PIO.
Frilenseri, odnosno programeri, jutjuberi, tiktokeri, profesori stranih jezika, radnici na onlajn platformama i oni koji rade na brodovima, dugo su bili nevidljivi za poreski sistem Srbije i nisu imali nikakva prava. Kada ih je Poreska uprava pre četiri godine obavestila da zna da oni postoje i da preko banaka ima mogućnost da prati sve uplate iz inostranstva, usledila su poreska rešenja za retoroaktivnu naplatu poreza.
Zbog toga su radnici na internetu protestovali, a potom su udruženja frilensera dve godine pregovarala sa Ministarstvom finansija. Epilog pregovora su izmene Zakona o porezu na dohodak građana, koji je na snagu stupio početkom 2023. godine. Frilenseri su tražili manje poreske stope, pravo na lečenje, kao i pravo na trudničko i porodiljsko bolovanje.
(Ažurirano kroz ceo tekst)