Poreska uprava je počela da uručuje poreska rešenja frilenserima za 2018. godinu. Koliko je takvih, ne zna se, ali ih je samo 4.000 registrovano na portalu koji je namenjen upravo njima i njihovom plaćanju ove obaveze.
Radnici na internetu koji su ostvarili prihode po osnovu ugovorene naknade od autorskih i srodnih prava i ugovorene naknade za rad, na koje se porez plaća samooporezivanjem, ovu obavezu treba da plate u 120 jednakih mesečnih rata. Prva rata treba da bude izmirena do 19. februara 2024. godine.
Programeri, profesori stranih jezika, jutjuberi, tiktokeri, radnici na brodovima, naftnim ili onlajn platformama - kolektivno nazvani frilenseri - dugo su bili nevidljivi za poreski sistem Srbije i bez ikakvih prava. Kada ih je Poreska uprava obavestila pre tri godine da zna da oni postoje i da preko banaka ima mogućnost da prati sve uplate iz inostranstva, usledila su poreska rešenja za retoroaktivnu naplatu poreza. Zbog toga su izbili protesti, a potom se dve godine pregovaralo sa Ministarstvom finansija.
Opširnije
Portal Frilenseri počinje da radi tri meseca nakon prve najave
Portal za prijavu poreza Frilenseri biće konačno u funkciji od 1. jula.
30.06.2023
Frilenseri kažu da portal za prijavu poreza ne rešava sve probleme
Portal Frilenseri omogućiće građanima da prijave svoje poreske obaveze i izmire prihode koje ostvaruju.
31.03.2023
Poslednji dan za prijavu poreza, frilenseri traže produženje roka
U ponedeljak ističe rok da radnici na internetu prijave porez na dohodak preko platforme Frilenseri.com.
31.07.2023
Pomorci tvrde da ih je Srbija jedina u svetu svrstala u - frilensere
Status pomoraca, koji su svrstani u istu kategoriju kao frilenseri, još uvek nije definisan.
15.08.2023
Kraj trećeg kvartala nije i kraj poreske borbe pomoraca
Pomorci se i dalje bore da dobiju drugačiji tretman u Poreskoj upravi
29.09.2023
Krajem 2022. godine frilenserima je uručeno oko 8.000 poreskih rešenja za 2017. godinu, a koliko ih je ove godine, od Poreske uprave nismo dobili odgovor.
Poreska uprava retroaktivno pet godina može da naplati porez i krenula je da rešava te predmete. Da u decembru 2022. nije dostavila ova rešenja, poreski dug bi zastareo.
Inače, od 1. januara 2023. godine, važi novi režim samooporezivanja frilensera u Srbiji. Oni preko specijalizovanog portala podnose poreske prijave, a na raspolaganju im stoji i test samoprocene i procene prihoda, kao i kalkulator poreza na osnovu kojeg mogu obračunati svoje kvartalne obaveze.
U okviru sistema samooporezivanja, frilenseri imaju mogućnost da biraju između dva modela oporezivanja.
Prvim modelom obuhvaćeni su svi frilenseri koji zarađuju do 96.000 dinara kvartalno. Oni neće plaćati nikakve poreze i doprinose, osim zdravstvenog osiguranja koje će iznositi 1.400 dinara mesečno. Ukoliko pojedinac koji odabere prvi model pređe tih 96.000 dinara, biće u obavezi da plaća PIO, zdravstveno i porez na dohodak.
Drugi model predviđen je za frilensere koji imaju učestalija i veća primanja. Neoporezivi deo iznosi 19.300 dinara mesečno, odnosno 57.900 kvartalno, dok će se od bruto prihoda oduzimati 34 odsto normiranih troškova - troškovi poslovanja, struje, interneta. Na preostali iznos plaćaće se 10 odsto poreza na dohodak, zdravstveno i PIO.
Miran Pogačar, iz Udruženja radnika na internetu, kaže da je simptomatično to što Poreska uprava samo dan posle izbora saopštava da frilenseri treba da plate porez za 2018. godinu.
Prema njegovim rečima, na novi portal koji je namenjen za oporezivanje prijavljeno je 4.000 ljudi.
Na naše pitanje koliko tačno ima frilensera u Srbiji, on kaže da ih je, kada su 2020. prvi put prepoznati od Poreske uprave kao poreski obveznici, bilo oko 100.000. Mnogi su u međuvremenu prešli u preduzetnike.
Podsetimo, Udruženje radnika na internetu organizovalo je više puta proteste povodom oprezivanja frilensera. Ministarstvo finansija je izmenilo Zakon o porezu na dohodak građana, koji je na snagu stupio početkom godine. Frilenseri su tražili manje poreske stope, pravo na lečenje, kao i pravo na trudničko i porodiljsko bolovanje.