Portal za prijavu poreza Frilenseri, čiji se početak rada očekuje još od 1. aprila, trebalo bi da konačno bude u funkciji od 1. jula. To je najavljeno na svečanom predstavljanju platforme, koja se razvijala u okviru projekta StarTech kompanije Philip Morris, a koji sprovodi NALED u saradnji sa Vladom Srbije.
Kako je u uvodnom obraćanju navela izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović, putem ovog portala "svi koji ostvaruju prihode pružajući usluge drugom domaćem ili stranom fizičkom licu, odnosno stranom preduzetniku ili firmi, od sada moći će da jednostavno prijave i izmire svoje poreske obaveze i dobiju značajno povoljniji poreski tretman".
Ona je navela da je ovo rešenje sa sektorom, institucijama i udruženjima frilensera usaglašavano više od godinu dana.
Opširnije
Frilenseri gube strpljenje jer platforma za prijavu poreza ne radi
Zaposleni na internetu još uvek čekaju da profunkcioniše platforma za prijavu poreza Frilenseri.
24.05.2023
Platni razredi kasne deceniju, Iskra poligon za vežbu
Centralizovani sistem za praćenje zarada, uvod je za primenu platnih razreda u javnom sektoru.
13.04.2023
Frilenseri kažu da portal za prijavu poreza ne rešava sve probleme
Portal Frilenseri omogućiće građanima da prijave svoje poreske obaveze i izmire prihode koje ostvaruju.
31.03.2023
Od sutra, kada frilenseri budu u mogućnosti da pristupe sajtu, imaće rok do 30. jula da prijave porez na prihode ostvarene u prva dva kvartala ove godine.
Zašto se čekalo tri meseca?
Podsećamo, početak rada portala najavljen je još pre tri meseca. Na pitanje Bloomberg Adrije šta se dešavalo od tada i zbog čega portal stupa u rad tek sada, koordinator za poresku kontrolu iz Poreske uprave Dragan Agatunović ističe da je pravilnikom propisano da će se omogućiti podnošenje poreske prijave tek kada se za to steknu tehnički uslovi.
"Prvog aprila se nisu stekli tehnički uslovi. Vrlo je kompleksna materija i bilo je potrebno dodatno vreme za omogućavanje podnošenja prijave i da se ovom prijavom ne ispunjavaju samo obaveze, već i ostvaruju određena prava. Tehnički je trebalo sve to dobro osmisliti, ali mislim da svi zajedno nismo ni u kakvom zaostatku", kaže on i dodaje da je sasvim dovoljno vremena da se u toku jula izmire sve obaveze.
Agatunovićev odgovor dopunio je Dragan Demirović, pomoćnik ministra finansija, navodeći da su oni koji su imali potrebu da izmire svoje obaveze i prijave porez za prvi kvartal pre pokretanja sajta to mogli da učine putem papirne prijave. "Upravo zato hteli smo da napravimo ovakav sistem, koji će maksimalno olakšati podnošenje prijava, za šta je bilo potrebno dodatno vreme."
Demirović je rekao i da je cilj bio da se omogući podnošenje prijave za sve kvartale kako bi se izbegle moguće greške do kojih dolazi prilikom podnošenja prijava u papirnoj formi.
Nenad Paunović, direktor tima za IT i preduzetništvo u Kabinetu predsednice Vlade Srbije, takođe je istakao kompleksnost procesa izrade sajta. Kako je naveo, namera da 'frontend' sajt bude što jednostavniji i lakši za upotrebu, nameće potrebu da onda iza toga bude mnogo tehničkog uvezivanja, kontrola i obračuna.
"Podsetiću da smo tek jesenas došli do ovog rešenja i da je ono krajem godine usvojeno u parlamentu, čime je tek onda stvorena zakonska mogućnost da se krene u izradu pravilnika koji treba da propiše ceo proces, a onda na bazi njega i da se izgradi tehničko rešenje. Dakle, rekao bih da je ceo proces zaista urađen u izuzetno kratkom roku", objasnio je on, dodajući da kada je izrada softvera u pitanju, često dolazi do nepredviđenih situacija.
Kako je portal Bloomberg Adria pisao u maju, predstavnica Udruženja radnika na internetu Tamara Petrović navela je da su mnogi frilenseri bili nestrpljivi zbog mogućnosti da državi duguju polugodišnje namete, dok je poreski savetnik Đerđ Pap napomenuo da je zbog kašnjenja platforme i država na gubitku.
Portalu predstoji dalje usavršavanje
Prema rečima Violete Jovanović, uzimajući u obzir da prilikom uvođenja novina uvek postoje nedoumice, pripremljeno je korisničko uputstvo i vodič za prijavu i plaćanje poreza putem portala, a tu se nalaze i odgovori na ključna pitanja kao što su: Ko se smatra frilenserom? Koja prava oni ostvaruju? Ko može da bude isplatilac prihoda? Takođe, u uputstvu je korak po korak objašnjen proces prijave prihoda.
Međutim, ona je napomenula da će se portal dalje usavršavati, a to su ponovili i Nenad Paunović i Irena Đorđević, šefica jedinice za inovacije i preduzetništvo u NALED-u.
"Ono što nam tek predstoji su obuke za javne službenike i za frilensere, zatim razvoj neblagovremene poreske prijave, generisanje i punjenje baze pitanja i odgovora kroz kontakt formu, kao i monitoring i dalje izveštavanje o korišćenju ovog portala", objasnila je ona. "Takođe, predlažemo institucijama da se ovaj portal uveže sa sajtom Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja i da se krene u razvoj engleske verzije, jer i nerezidenti mogu da budu frilenseri", navela je.
Govoreći o novom načinu oporezivanja, direktor korporativnih poslova za JIE i međunarodnih poslova za Istočnu Evropu u kompaniji Philip Morris Ivan Miletić istakao je da je u pitanju sistemska reforma koja utiče na veliki broj građana.
"Neke su procene da više od 70.000 građana Srbije radi putem platforme za strane poslodavce", kaže on i navodi da je broj ljudi na koje će se odnositi ova reforma možda i 100.000.
"Sutra će ih biti verovatno i mnogo više, jer način rada i način života idu sve više i više u ovom pravcu, tako da je ovo sveobuhvatno rešenje", istakao je Miletić.
Slavica Savičić, državni sekretar u Ministarstvu finansija, navela je da su u ministarstvu, propisujući zakone koji su omogućili ovaj vid oporezivanja, došli do rešenja koja su "možda komplikovana", ali da je to ustupak da bi se adekvatno odgovorilo na pitanja i prava i obaveza frilensera u Srbiji.