Porez na dohodak građana (takozvani ekstraporez) za prošlu godinu, prema dosad pristiglim prijavama, platiće skoro 35.000 građana Srbije.
Kako je Poreska uprava precizirala u saopštenju, primljene su ukupno 34.753 prijave za utvrđivanje ovog nameta. Ono što po pravilu uvek privlači najviše pažnje jesu visine prijavljenih prihoda, a lista od 100 najvećih kreće se u rasponu od oko 100 do oko 2.115 miliona dinara - dakle, između 850.000 i 18 miliona evra.
"Od sto najvećih prijavljenih prihoda, 69 odsto pripada obveznicima sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd (88 lica su domaći državljani, a 12 su strani državljani)", navodi se u saopštenju pomenute uprave.
Ako se posmatra i ukupan broj prijava, najviše njih - očekivano - stiglo je iz glavnog grada (22.978), dok je na drugom mestu Novi Sad (7.010), a na trećem Kragujevac (2.740).
Najčešća prijavljivana zanimanja su menadžer, direktor, inženjer, ekonomista i pravnik. Takođe, 91 odsto prijavljenih je muškog pola.
Podsetimo, obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak imali su građani koji su u 2021. ostvarili dohodak veći od 3.268.224 dinara, odnosno veći od trostruke prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Srbiji u toj godini.
Ove godine uvedena je novina za obveznike mlađe od 40 godina i u njihovom slučaju je praktično udvostručen neoporezivi iznos, pa on ne iznosi tri, nego šest prosečnih godišnjih zarada. Kako je ranije za Bloomberg Adriju pojasnio poreski savetnik Milan Trbojević, to, ipak, ne znači su ti građani oslobođeni podnošenja poreske prijave ako ostvare dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade. Više o ovoj temi možete pročitati u posebnom tekstu.
Inače, poreske prijave se podnose u papirnom i u elektronskom obliku. U drugom slučaju, proces se vrši preko portala Poreske uprave, a ove godine tim putem je primljeno 43 odsto prijava.