Godišnji porez na dohodak građana na prihode ostvarene u 2022, obračunava se i plaća po sistemu samooporezivanja, umesto po rešenju poreskog organa kako je to bilo do sada, saopštila je Poreska uprava.
Time se, kako kažu, prvi put poreskim obveznicima nudi unapred popunjena poreska prijava. "Cilj izmene je da se poreskim obveznicima značajno olakša popunjavanje i podnošenje poreske prijave i smanje troškovi administriranja."
U praksi to znači da će Poreska uprava trećeg aprila (pošto je prvi april neradni dan), na osnovu raspoloživih podataka iz službenih evidencija o prihodima građana za 2022. godinu, unapred popuniti poresku prijavu za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2022. godinu i postaviti je kao radnu verziju prijave (status ''U pripremi'') na portal ePorezi.
Opširnije
Ekstraporez je legitimno pitanje u Srbiji, ali odgovora još nema
Budžetski suficit Rusije se uvećao zbog dividendi i poreza od Gazprom PJSC
19.01.2023
Kako obračunati porez na milionske prihode u Srbiji
Skoro 35.000 građana podnelo je prijave za porez na dohodak za 2021, a lista 100 najviših prihoda kreće se u rasponu od 850.000 i 18 miliona evra.
15.08.2022
U Srbiji 35.000 prijava za ekstraporez, prihodi i do 18 miliona evra
Porez na dohodak građana (takozvani ekstraporez) za prošlu godinu, prema dosad pristiglim prijavama, platiće skoro 35.000 građana Srbije.
09.08.2022
Građani mogu napraviti korekcije i platiti do 15. maja
Sva fizička lica koja su u 2022. ostvarila dohodak viši od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade u Srbiji (koji za 2022. iznosi 3.719.376 dinara), dužna su da najkasnije do 15. maja ove godine, na portalu ePorezi provere iskazane podatke u unapred popunjenoj poreskoj prijavi. Kako dodaju iz Poreske uprave, građani treba da samostalno izvrše eventualne korekcije ukoliko se njihovi podaci ne slažu sa podacima iskazanim u datoj prijavi, te da tako korigovanu prijavu na istom tom mestu podnesu, prihvatanjem opcije "Potpiši i podnesi".
"U radnoj verziji prijave uključeni su svi podaci od značaja za oporezivanje poreskog obveznika kojima Poreska uprava raspolaže, a obveznik može izvršiti dopunu kroz unos podataka koji prijavom nisu obuhvaćeni. Najčešći primer dopunskog unosa podataka odnosi se na broj izdržavanih članova domaćinstva poreskog obveznika, kao ulazni element za obračun godišnjeg poreza na dohodak građana", naveli su u zvaničnom saopštenju.
S druge strane, ako su poreski obveznici saglasni sa podacima iskazanim u njihovoj unapred popunjenoj prijavi (dakle, ne vrše nikakve ispravke i dopune), takođe su dužni da na istom tom mestu prijavu podnesu odabirom pomenute opcije "Potpiši i podnesi".
"Ukoliko poreski obveznik do 15. maja 2023. godine ne podnese poresku prijavu, Poreska uprava Republike Srbije će to učiniti umesto njega", ističu.
Uz to, dodaju da se poreska prijava za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana podnosi isključivo u elektronskom obliku preko portala Poreske uprave ePorezi.
"Podsećamo da se porez koji se utvrđuje samooporezivanjem, plaća najkasnije do isteka roka za podnošenje poreske prijave. Dakle, godišnji porez na dohodak građana za 2022. godinu poreski obveznik je dužan da uplati najkasnije do 15. maja 2023. godine", kaže se u saopštenju.
Šta ako Poreska uprava ne pripremi prijavu
Iz ove uprave saopštili su i šta se dešava u onim situacijama kada nisu pripremili unapred popunjenu poresku prijavu. Naveli su dva potencijalna (ne i jedina) slučaja kada bi tako nešto moglo da se desi:
-
Ako je za ostvareni prihod podneta pojedinačna poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima (obrazac PPP PD) u kojoj je kao identifikator fizičkog lica, obveznika godišnjeg poreza na dohodak građana, unet broj pasoša;
-
Ako do dana postavljanja poreske prijave za godišnji porez na dohodak građana na portal Poreske uprave nije podneta odgovarajuća poreska prijava o ostvarenim prihodima fizičkog lica, te poreski organ ne raspolaže potrebnim podacima u datom momentu.
Koji god bio razlog, ukoliko prijava nije postavljena na portal Poreske uprave, poreski obveznici koji su lane ostvarili dohodak viši od 3.719.376 dinara, u obavezi su da sami popune i podnesu poresku prijavu za godišnji porez na dohodak građana za 2022. u elektronskom obliku preko portala Poreske uprave. Oni to najkasnije mogu učiniti do 15. maja 2023. godine.
Pristup portalu
"Podsećamo da je za pristup portalu Poreske uprave neophodno da poreski obveznik poseduje kvalifikovani elektronski sertifikat izdat od nadležnih sertifikacionih tela u Republici Srbiji. Sve informacije o nabavci i korišćenju kvalifikovanog elektronskog seritifikata mogu se dobiti na sajtovima ovlašćenih sertifikacionih tela (na primer, Sertifikaciono telo MUP RS (besplatno sa ličnim kartama sa čipom), Sertifikaciono telo Pošte - Javno preduzeće Pošte Srbije, Sertifikaciono telo Privredne komore Srbije i drugo)", poručili su iz Poreske uprave.
U slučaju da poreski obveznik ne poseduje kvalifikovani elektronski sertifikat, za pristup portalu Poreske uprave može ovlastiti drugo lice - rezidenta Republike Srbije koji ga poseduje. Ovo se čini podnošenjem ovlašćenja za upotrebu elektronskih servisa (PEP obrazac) nadležnoj filijali Poreske uprave prema mestu svog prebivališta/boravišta.
Kazna
Ukoliko poreski obveznik do 15. maja ne podnese poresku prijavu za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana, Poreska uprava će protiv njega nadležnom prekršajnom sudu podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka zbog prekršaja iz člana 180 Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, zaključuje se u zvaničnom saopštenju.