Skoro 35.000 građana Srbije podnelo je prijave za porez na dohodak za 2021, a lista 100 najviših prihoda kreće se u rasponu od 850.000 i 18 miliona evra. Osim uobičajenih olakšica za obveznike, ove godine uveden je i nov vid za one mlađe od 40 godina.
Podsetimo, obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak (takozvani ekstraporez) imali su građani koji su u 2021. ostvarili dohodak veći od 3.268.224 dinara, to jest veći od trostruke prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Srbiji u toj godini.
"Godišnji porez na dohodak građana se predaje jednom godišnje, do 15. maja za prethodnu godinu i tu se sabiraju svih prihodi koji su: zarada, prihodi od zakupa, prihodi od dobiti preduzentika (prihodi od samostalne delatnosti, prihodi od autorski ugovora, ugovora o delu i sličnih primanja)... ", navodi poreski savetnik Milan Trbojević.
Pomenuta svota od preko 3,2 miliona dinara predstavlja neoporezivi iznos dohotka.
"Sva primanja se sabiraju i ukoliko se prelazi neoporezivi limit koji se menja svake godine pošto se gleda trostruki iznos prosečne godišnje zarade, tada se mora podneti prijava", kaže naš sagovornik.
To znači da se dohodak za oporezivanje utvrđuje kao razlika između godišnjeg zbira prihoda i ovog neoporezivog dela.
Međutim, ove godine neoporezivi iznos je dvostruko veći za poreske obveznike mlađe od 40 godina. Ipak, kako je Bloomberg Adria već pisala, treba imati u vidu da ih to nije oslobodilo podnošenja poreske prijave ako ostvare dohodak koji premašuje tri prosečne godišnje plate.
A sem ove novine, obveznici mogu računati i na druge, uobičajene, olakšice.
Lični odbici
Poreski obveznici imaju pravo na lične odbitke: za obveznika i za izdržavanog člana porodice.
"Postoje odbici za izdražavanje članove porodice u iznosu od 15 odsto od prosečne godišnje zarade koja se menja, pa se uzima uvek ovaj procenat od prosečne godišnje zarade za tu godinu, kao i odbici za obveznika koji iznose 40 odsto od prosečne godišnje zarade", navodi Trbojević.
Prema njegovim rečima, za sada nema naznaka da će biti još nekih kategorija odbitaka.
"Mogli bi se, recimo, preuzeti neki modeli gde se, na primer, rate kredita za stan odbiju i slično, ali to je već na poreskoj politici koja će stimulisati neko željeno ponašanje kao što je od prošle godine uvedeno ovo oslobođenje za ljude mlađe od 40 godina", priča poreski savetnik.
Umanjenje za plaćene poreze i doprinose
Određeni oporezivi prihodi, poput onih od samostalne delatnosti za preduzetnike paušalce, i prihodi sportista i sportskih stručnjaka, umanjuju se za porez i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, plaćene na teret lica koje je ostvarilo zaradu.
Oporezivi prihodi od samostalne delatnosti za preduzetnike koji vode poslovne knjige, a nisu se opredelili za ličnu zaradu, kao i prihodi od nepokretnosti, od davanja u zakup pokretnih stvari, te prihodi od pružanja ugostiteljskih usluga – umanjuju se za porez plaćen na te prihode.
Na posletku, za preduzetnike koji vode poslovne knjige, a koji su se opredelili za ličnu zaradu, zarada se umanjuje za porez i doprinose plaćene na teret tih preduzetnika, a oporezivi prihodi koje ostvare od samostalne delatnosti umanjuju se za porez plaćen za te prihode.
Stopa poreza 10 ili 15 odsto
Ekstraporez se obračunava i plaća po propisanoj poreskoj stopi:
-
Za obveznika koji je ostvario oporezivi dohodak do šestostruke prosečne godišnje zarade, stopa poreza je 10 odsto;
-
Za obveznika koji je ostvario oporezivi dohodak koji je viši od šestostruke prosečne godišnje zarade, stopa poreza je 15 odsto.
Nepoznato koliko država prihoduje od ovog poreza
Bloomberg Adria upitala je Poresku upravu koliko je država prošle godine prikupila novca od ove vrste dažbine, ali odgovor do objave teksta nismo dobili.
"Nešto manje od 30.000 prijava je tada predato. Broj prijava se praktično povećava iz godine u godinu i to je nešto što se vidi kao trend, ali nisam siguran da li je i koliko to povećalo prihod budžeta. Ove godine su prijave predavali i oni koji nisu imali da plate porez i u slučajevima, pošto, na primer, ko ima oslobođenje za kategoriju ispod 40 godina morao je da podnese prijavu ako prelazi neoporezivi iznos, a zbog oslobođenja nije imao ništa da plati", pojašnjava Trbojević.
Kako podseća, postoje dve varijante za podnošnje prijave - kroz papirnu i elektronsku formu.
"Elektronska je i brža i jednostavnije, jer vas softver Poreske uprave koriguje ako ste napravili neku računsku grešku", zaključuje poreski savetnik.