Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju juna su iznosile preko 27,5 milijardi evra, što je najviši nivo od kada se ovi podaci prate (2000. godina), saopštila je centralna banka u sredu. U odnosu na kraj maja rezerve su povećane za oko 2,3 milijardi evra, a vetar u leđa dao im je prvi put izlazak Srbije u 2024. na međunarodno tržište obveznica.
"Ovaj iznos deviznih rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 178,7 odsto i 7,3 meseci uvoza robe i usluga, što je više nego dvostruko iznad standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama", kaže se u saopštenju NBS.
I neto iznos rezervi na kraju juna bio je rekordan, a iznosio je gotovo 23,3 milijardi evra. U odnosu na kraj maja veći je za otprilike 2,3 milijarde evra.
Opširnije
NBS uglavnom kupuje domaće zlato od kineskog Zijina
Poslednjih nekoliko godina NBS zlato kupuje na međunarodnom finansijskom tržištu preko Banke za međunarodna poravnanja
10.07.2024
Analitičari: NBS će ponovo smanjiti kamate za 25 b. p.
Do kraja godine kamate bi mogle da padnu za ukupno 100 baznih poena, kažu analitičari.
10.07.2024
Rezerve zlata Srbije dostigle vrednost od 3,3 milijarde evra
Narodna banka Srbije kupila je nedavno još pet tona zlata po ceni od 350 miliona evra
09.07.2024
MMF završio reviziju, Srbija može da povuče još 400 miliona evra
Izvršni odbor MMF-a zaključio je treću reviziju u okviru stendbaj aranžmana sa Srbijom.
08.07.2024
Otvoreno bankarstvo uskoro u Srbiji, ali i preduslov za ulazak u SEPA
Zapadni Balkan bi trebalo da od 1. januara sledeće godine uđe u zonu zajedničkog plaćanja evrom SEPA.
08.07.2024
Rast tražnje za kreditima i pad kamata biće spori
"Materijalni oporavak tražnje za kreditima možemo da očekujemo u sledećih šest meseci", piše u izveštaju EIB.
05.07.2024
"Najveći priliv u devizne rezerve u junu, u protivvrednosti od 1.365,7 miliona evra, ostvaren je po osnovu emisije desetogodišnjih dolarskih održivih evroobveznica Republike Srbije, na međunarodnom finansijskom tržištu", ističu u NBS. Prilivi su ostvareni i po osnovu intervencija centralne kupovinom deviza na domaćem deviznom tržištu u iznosu od 530 miliona evra, po osnovu deviznih kredita u neto iznosu od 223,3 miliona evra i upravljanja deviznim rezervama, donacija i po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 156,6 miliona evra.
Navedeni prilivi bili su, prema oceni NBS, više nego dovoljni da nadomeste odlive iz deviznih rezervi realizovane izmirenjem deviznih obaveza države i po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 88,1 milion evra.
"Na povećanje deviznih rezervi uticao je pozitivan neto efekat tržišnih faktora u iznosu od 161,9 miliona evra, koji je u najvećoj meri rezultat jačanja dolara u odnosu na evro za oko 1,3 odsto, dok je u suprotnom smeru delovalo smanjenje cene zlata za oko 0,7 odsto na međunarodnom tržištu", navodi se u saopštenju.
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u junu iznosio je 613,4 miliona evra i bio je za 111,8 miliona evra veći nego u prethodnom mesecu. U prvoj polovini godine u međubankarskoj trgovini je realizovano ukupno oko 3,9 milijardi evra.
U junu vrednost dinara prema evru gotovo je nepromenjena, napominje NBS, dok je od početka godine dinar nominalno ojačao prema evru za 0,1 odsto. Da bi održala relativnu stabilnost kursa dinara prema evru, centralna banka je na međubankarskom deviznom tržištu u junu kupila 695 miliona evra, a od početka godine je neto kupila 1,3 milijarde evra, dodaje se u objavi.