Inflacija u Srbiji u maju je iznosila 4,5 odsto međugodišnje, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS) u sredu. U poređenju sa decembrom prošle godine, potrošačke cene su uvećane za 2,2 odsto.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u maju 2024. u odnosu na april tekuće godine (mesečna inflacija) u proseku su više za 0,4 odsto, dodaje se u najnovijem izveštaju.
"Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u maju 2024. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupi alkoholna pića i duvan (1,9 odsto), u grupama odeća i obuća i restorani i hoteli (za po 0,9 odsto), transport (0,7 odsto), stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (0,6 odsto), u grupama zdravlje i oprema za stan i tekuće održavanje (za po 0,4 odsto), rekreacija i kultura (0,3 odsto) i obrazovanje (0,1 odsto)", saopštio je RZS.
Opširnije
Inflacija u maju ušla u ciljani okvir, procenila NBS
Narodna banka Srbije procenjuje da je inflacija u maju ušla u ciljani koridor od tri plus minus jedan i po odsto.
11.06.2024
NBS na klackalici, BBA analitičari naginju ka pauzi
Analitički tim očekuje da se inflacija vrati u granice cilja i da NBS krene u popuštanje monetarne politike tek kada bude sigurna da su inflatorni pritisci stabilni i dovoljno niski.
12.06.2024
Banke u aprilu bile optimističnije od privrede u pogledu inflacije
Banke koje posluju u Srbiji očekuju da će april 2025. godine doneti rast cena od 3,9 odsto, privreda podigla trogodišnja inflaciona očekivanja za 0,3 p. p.
21.05.2024
Tabaković pozvala banke da snize kamate na kredite privredi
Privreda se manje zaduživala u prvom tromesečju 2024, banke očekuje da će rast kredita i privredi i stanovništvu ove i sledeće godine biti veći od pet odsto.
21.05.2024
S druge strane, pad cena zabeležen je u grupama hrana i bezalkoholna pića i komunikacije (za po 0,2 odsto).
"Inflacija je usporila na 4,5 odsto u maju i nalazi se na najnižem nivou od septembra 2021, na granici koridora NBS, što smo i očekivali, budući da su pritisci na cene od početka godine niži u odnosu na prethodnu. Pogotovo ako govorimo o spoljašnjim, globalnim pritiscima – globalni indeks cena hrane je bio za oko tri odsto niži na međugodišnjem nivou u maju, dok su cene proizvođača industrijskih proizvoda iz uvoza za 3,1 odsto niže na međugodišnjem nivou za period januar-maj 2024", rekla je analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić.
Kako je dodala, trenutno su opredeljujući inflatorni pritisci iz domaćeg okruženja, koje odlikuje dobra tražnja usled solidnog privrednog rasta u prvom kvartalu ove godine (4,7 odsto međugodišnje), ali i konstantnog rasta zarada (za oko osam odsto međugodišnje, posmatrano u realnom iznosu u martu 2024), što utiče i na rast potrošnje. Rast zarada uz usporavanje inflacije doprineli su da i potrošački sentiment u Srbiji uđe u pozitivnu zonu.
Inflacija u domenu usluga dobija primat (rast cena od 6,3 odsto međugodišnje), budući da je reč o radno intenzivnom sektoru koji je naročito osetljiv na pomenuti rast zarada i kontrakciju radne snage, napomenula je Petrov Savić.
"Do kraja godine i dalje vidimo usporavanje inflacije i prosečnu inflaciju od 4,7 odsto u 2024 (prema HICP), gde će usluge nastaviti da budu glavni pokretač", zaključila je.
Podsetimo, dan uoči objave zvaničnih podataka o rastu potrošačkih cena u zemlji, Narodna banka Srbije (NBS) je iznela procenu da je godišnja inflacija u maju ušla u ciljani koridor od tri plus minus jedan i po odsto. Guverner Jorgovanka Tabaković je naglasila da je rast potrošačkih cena u prethodnih godinu dana bio na snažnoj opadajućoj putanji i da u ostatku godine očekuju dalje usporavanje. "Trebalo bi da se u toku sledeće godine inflacija kreće oko centralne vrednosti cilja od tri odsto."
Ekonomska aktivnost je u prvom tromesečju ubrzala na 4,7 odsto međugodišnje, a na nivou godine NBS, slično drugim institucijama, očekuje rast od 3,5 odsto. "Već od sledeće godine očekujemo njeno dodatno ubrzanje na između četiri i pet odsto, čemu će doprineti i realizacija investicija u okviru programa 'Skok u budućnost - Srbija 2027', smanjeni globalni inflatorni pritisci i povoljniji uslovi finansiranja."
Tabaković je ocenila da su dobar poslovni ambijent, adekvatne politike i moderan regulatorni okvir omogućili očuvanje visoke adekvatnosti kapitala banaka - pokazatelje likvidnosti - dvostruko iznad minimuma i očuvanje pokazatelja problematičnih kredita na nivou od oko tri odsto.
"Zahvaljujući dobroj opštoj ekonomskoj situaciji u zemlji, značajan broj banaka očekuje rast kredita i privredi i stanovništvu ove i sledeće godine od preko pet odsto, što su izneli kao očekivanja u našoj poslednjoj anketi o kreditnoj aktivnosti. Sve zajedno potvrđuje da će makroekonomski uslovi u Srbiji ostati podsticajni i za privredni rast i za dalji razvoj finansijskih usluga", zaključila je.
Najnoviji podaci o kretanju inflacije stižu dan pre sednice NBS na kojoj će se odlučiti o daljem kretanju kamatnih stopa, a čiji ishod je zasad neizvestan. Analitičari Bloomberg Adrije očekuju pauzu, a većina (mada tešnja nego inače) analitičara koje je anketirao Bloomberg kaže da će NBS slediti primer Evropske centralne banke (ECB) i smanjiti kamate za 25 baznih poena.
Podsećanja radi, međugodišnja inflacija je u aprilu ostala nepromenjena u odnosu na mart i iznosila je pet odsto. U tom periodu najviše je poskupeo gas, i to za 19,4 odsto, dok su frizerske usluge poskupele za 15,8, paket aranžmani za 15,2, a restorani i hoteli za 9,9 odsto.
(Tekst ažuriran novim komentarima analitičarke Bloomberg Adrije i video-prilogom.)