Analitičari očekuju da će Narodna banka Srbije (NBS) napraviti pauzu u povećanju referentne kamatne stope zbog smirivanja inflacije, za koju očekuje da će se spustiti na osam odsto do kraja ove godine.
"Iako je inflacija i dalje dvocifrena i najviša u regionu, jaka baza iz prethodne godine joj obezbeđuje opadajući trend. Pored tog matematičkog efekta, trenutno ne očekujemo eksterne cenovne pritiske, imajući u vidu stabilnost globalnih cena hrane i očekivanja da se trenutni rast cena nafte neće nastaviti, pogotovo ne intenzivirati", kaže analitičar Bloomberg Adrije Marina Petrov.
NBS je poslednji put povećala kamatnu stopu u julu, a zatim je pauzirala u avgustu, pošto je počelo smirivanje rasta međugodišnje inflacije u zemlji. Rast potrošačkih cena dostigao je vrhunac od 16,2 odsto u martu, da bi se posle toga umanjivao svakog meseca. Inflacija u julu bila je 12,5 odsto.
Opširnije
'NBS blizu finalne destinacije'
BBA analitički tim ne isključuje mogućnost da će NBS opet povećati kamatnu stopu, ali to povećanje ne bi bilo drastično.
10.08.2023
NBS primorala banke da obeštete korisnike prevarene zbog nepažnje
Narodna banka Srbije uticala je na banke da korisnicima platnih kartica, koji su bili žrtve prevara trgovaca, vrate veći deo novca.
05.09.2023
NBS za BBA: Nijedna banka još ne menja tarife, ali četiri uvode nove usluge
Četiri poslovne banke su najavile nove usluge koje će biti dostupne korisnicima.
31.08.2023
NBS poziva banke da ne povećaju naknade, državna BPŠ bez poskupljenja
Džentlmenski sporazum Narodne banke Srbije i komercijalnih banaka o smanjenju naknada za održavanje tekućih računa i platnih usluga bliži se kraju.
29.08.2023
Tabaković za BBA: Visoke marže donele pad prometa trgovcima
Tabaković upozorava da korišćenje perioda visoke inflacije radi ostvarivanja povećane dobiti ne može biti dugoročno dobra odluka.
24.08.2023
Ipak, rast potrošačkih cena u Srbiji znatno teže pada u poređenju sa evrozonom, gde je inflacija dostigla i 10,6 odsto krajem 2022. godine, ali se do avgusta smanjila na 5,3 odsto.
Petrov kaže da domaći pritisci na cene u Srbiji slabe iz perspektive proizvođača, čiji rast je daleko ispod rasta potrošačkih cena. Međutim, rast zarada i pozitivni trendovi na tržištu rada podržavaju agregatnu tražnju i samim tim onemogućavaju brže usporenje inflacije, dodaje ona.
"Pored fokusa na inflaciju kao primarni cilj, imamo u vidu i rastuće troškove NBS po osnovu kamata koje plaća bankama na depozite i povučenu likvidnost, koja je sve veća iz meseca u mesec i svakako ne ide u prilog povećanju kamatnih stopa", napominje Petrov.
Govoreći ranije za Bloomberg Adria TV Miloš Zečević, direktor sektora kontrolinga i računovodstva u Erste banci, rekao da zbog činjenice da je višak sterilizovan od strane NBS povlačenjem kroz revezne repo transakcije, te da on ne deluje proinflatorno i da to potvrđuje i usporavanje kreditne aktivnosti u dinarima i jako mali udeo dinara u ukupnom bankarskom sektoru.
Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg slažu se da će NBS 7. septembra odlučiti da ostavi referentnu kamatnu stopu na 6,5 odsto i da će tu politiku nastaviti i u naredna dva meseca.
Osim toga, oni očekuju da će inflacija u avgustu usporiti na 11,8 odsto, kao i da će u septembru ove godine pasti na 10,9 odsto.
Iz NBS su u avgustovskom Izveštaju o inflaciji naveli da očekuju da će inflacija do kraja godine pasti na osam odsto, a da će ove godine ukupno iznositi 12,2 odsto. U osnovnom scenariju za 2024. godinu, iz NBS očekuju da će inflacija iznositi 4,4 odsto.
(Ažurirano preciziranjem u drugom, petom i šestom pasusu.)