Ženski zaposleni su zastupljeniji u gejming industriji u Srbiji nego u ostatku Evrope, objavila je kompanija Playstudios Europe, članica Asocijacija industrije video igara Srbije (SGA). Osim toga, podaci pokazuju i da je polovina svih vođa timova u srpskoj industriji ženskog pola. Neki bi zaključili da tome jednim delom doprinosi veća popularnost video igara među ženama, međutim, stručnjaci se ne bi usaglasili s tim, podsećajući na statistiku koja pokazuje da su četiri od 10 gejmera - žene. Takođe, otvoreno je pitanje koliki uticaj ima rast popularnosti programerskog zanimanja zbog rekordno visokih plata čak i u trenucima poteškoća u industriji.
Procenat žena u gejmingu u Srbiji iznosi 30 odsto, a evropski prosek je 22 odsto, prenela je Beta, citirajući Playstudios Europe.
Opširnije
Žene sede. Vreme je da se pomirite sa tim
Iscrpljujuće je ispunjavati zahteve društva o tome kako bi žena trebalo da se izgleda, bilo da imate 20, 40 ili 60 godina.
30.03.2023
Ženski biznis zahteva ulaganje u finansijsku pismenost
U većini slučajeva finansijske institucije ne diskriminišu biznise na osnovu pola, vlasnika ili menadžera.
10.03.2023
Rad od kuće pomaže ženama da dođu do najviših pozicija: Stellantis
Kompanije su podeljene u pogledu pristupa radu na daljinu od pandemije. Neki su prilagodili svoju politiku, dok drugi guraju radnike da se vrate u kancelarije sa punim ili skraćenim radnim vremenom.
08.03.2023
Raste jaz između plata neudatih žena i muškaraca
Žene koje se nikada nisu udavale su najbrže rastuća kohorta na tržištu rada.
08.03.2023
"Od svih vođa timova u domaćoj gejming industriji, čak polovina su žene!", kaže za Bloomberg Adriju Kristina Janković Obućina, izvršna menadžerka SGA. "Gejming industrija je jedna od najmlađih - globalni prosek je 35 godina. Ovo donosi neku vrstu drugačije atmosfere na radnom mestu, gde je kultura inkluzivnosti i diverziteta možda nešto što je svakodnevnija pojava u odnosu na druge, tradicionalnije industrije", objašnjava ona i dodaje da u gejmingu postoji određena demokratizacija alata i znanja - ono je lakše dostupno, često besplatno i dosta ljudi počinje od svojih ličnih projekta.
Prema analizi Bloomberg Adrije, demografska slika igrača mobilnih igara se stalno menja i okuplja sve više odrasle i ženske populacije, što rezultuje većim ukupnim adresabilnim tržištem.
Generalni direktor Playstudios Europe Nikola Mitić kaže je da je važno podsticati mlade žene na inženjerske karijere kroz stažiranje i zapošljavanje.
"Želimo da stvorimo takav radni ambijent gde će žene inženjeri i matematičari moći da napreduju i tako utiču na budućnost igara. Na kraju, 63 odsto korisnika mobilnih igara širom sveta su žene, a mi bismo voleli da se ova statistika reflektuje na našu radnu sredinu", rekao je Mitić.
On je naglasio i da uloga gejming industrije nije samo zabava, već da ta produkcija stimuliše na duge staze i druge slične grane kao što su sajber-bezbednost, blokčejn, veštačka inteligencija, klaud i e-trgovina, pa ova saradnja otvara prostor ženama i za druge srodne industrije.
Potrebni su događaji gde se devojke osećaju pozvanima i gde im je komotno da dođu, eksperimentišu, postavljaju pitanja, napominje Janković Obućina. "Potrebno je da na TV-u, internetu, u klupama, vide reprezentaciju u vidu devojaka koje rade ono što bi i one htele da rade. Kako kaže čuvena izreka: 'Ne možeš da budeš ono što ne vidiš'. Na kraju, svi treba da razgovaramo o ovome i informišemo ljude o važnosti diverziteta", kaže ona.
Prema podacima SGA, gejming industrija u Srbiji trenutno zapošljava oko 2.300 profesionalaca i privređuje oko 125 miliona evra godišnje. Analitičari Bloomberg Adrije naglašavaju da ima manje iskusnih programera igara nego što se traži na tržištu rada, te da su nekada kompanije primorane da zapošljavaju skuplju radnu snagu sa Zapada. To pak ne potvrđuje i statistika SGA, odakle navode da od pomenutih 2.300 zaposlenih - 57 su stranci, pri čemu nisu svi programeri.
Ukazano je i da istaknute kompanije, kojih ima oko 130, tvrde da imaju stalnu potrebu za novim zapošljavanjima.
"Jedna od ključnih stvari za privlačenje žena u industriju je dostupnost obrazovanja u gejmingu. Upravo zato treba raditi na poboljšanju obrazovanja u gejmingu generalno, a posebno za žene, kroz različite programe, kurseve i radionice, kao i stipendije", kaže za Bloomberg Adriju koosnivač kompanije Two Desperados i predsednica upravnog odbora SGA Marija Ilić.
Osim toga, ona napominje da se žene još suočavaju sa problemima u industriji. "Gejming industrija se i dalje percipira kao pretežno 'muška', što može stvoriti kulturu koja nije inkluzivna prema ženama. Nedostatak žena u industriji takođe može dovesti do nedostatka različitih perspektiva i kreativnosti", upozorava Ilić.
"Nedostatak žena u industriji ne odnosi se samo na radna mesta, već i na zastupljenost ženskih likova u samim igrama. A ukoliko su zastupljeni, onda su ženski likovi najčešće prikazani kroz stereotipe o ženama i njihovoj ulozi u društvu. Generalno, ženski likovi uglavnom nisu dovoljno raznoliki, niti kompleksni, a često se prikazuju i na seksistički način", kaže ona.
Podaci Asocijacije industrija video-igara Srbije pokazuju i da su domaće igre preuzete ili kupljene više od 370 miliona puta u toku 2021, a žanrovski u domaćoj proizvodnji vode RPG (Role-Playing Games) igre kojih je 19 odsto. Industrija mobilnih igara dodatno raste sve većom popularnošću takozvanih kežual igara (18 odsto) koje su namenjene da budu zabavne, jednostavne i lake za instaliranje.
Međutim, industrija se suočava i sa izazovima pošto uglavnom profit stvara van Srbije - koja nema ugovor o dvostrukom oporezivanju sa Sjedinjenim Američkim Državama.
(Tekst dopunjen navodima iz SGA.)