U većini slučajeva finansijske institucije ne diskriminišu biznise na osnovu pola, vlasnika ili menadžera, ocenila je Mila Marković, MEL (Monitoring, Evaluation and Learning) stručnjak u USAID Catalyze projektu. Tržište Zapadnog Balkana je bankocentrično, a banke su motivisane da odlučuju na osnovu generalne ili finansijske performanse poslovanja, objasnila je.
"Uglavnom preferencije od strane banaka jesu vezane za proizvodni sektor, često izvozno orijentisan, a koji je još uvek većinski u rukama muškaraca kao vlasnika", rekla je ona. S druge strane, prema njenim rečima, većina ženskih firmi je u uslužnom sektoru, i ona su mikro ili mala u pogledu veličine, pa su percipirana kao rizičnija.
"Kulturne i društvene norme mogu snažno da utiču na ono što žene mogu da ono što žene mogu da ostvare u privatnom biznisu. Jedno od glavnih ograničenja je to što žene imaju manje vremena i manje informacija", kazala je Marković.
Opširnije
Nema ravnopravnosti polova na vodećim funkcijama u Srbiji
Od preduzetnika preko vlasnika ili direktora preduzeća do članova nazdornih, upravnih i izvršnih odobra u Srbiji, svuda dominiraju muškarci.
10.03.2023
Rad od kuće pomaže ženama da dođu do najviših pozicija: Stellantis
Kompanije su podeljene u pogledu pristupa radu na daljinu od pandemije. Neki su prilagodili svoju politiku, dok drugi guraju radnike da se vrate u kancelarije sa punim ili skraćenim radnim vremenom.
08.03.2023
Raste jaz između plata neudatih žena i muškaraca
Žene koje se nikada nisu udavale su najbrže rastuća kohorta na tržištu rada.
08.03.2023
Žene treba pustiti da rade, a ne diskriminisati ih dok stare
Niko neće osuđivati muškarca srednjih godina sa sedom kosom.
08.03.2023
Ona je zaključila da su ključni koraci koje treba preduzeti da bi se povećao pristup finansijama za žene ulaganje u obrazovanje, finansijsku pismenost i tehnička pomoć u pristupu tržištima.
Za više informacija o ovoj temi, pogledajte video.