Od preduzetnika, preko vlasnika ili direktora preduzeća, do članova nazdornih, upravnih i izvršnih odobra u Srbiji - svuda dominiraju muškarci. Na gotovo svim rukovodećim funkcijama oni čine između 60 i 70 odsto. Žene uglavnom čine trećinu ili čak četvrtinu.
To su pokazali podaci Agencije za privredne registre (APR) o zastupljenosti žena u privredi, a na osnovu njih se može zaključiti da na rukovodećim funkcijama u Srbiji još uvek nema ravnopravnosti polova.
"Može se zaključiti da zastupljenost žena u privrednim subjektima još uvek nije dostigla zadovoljavajući nivo u poređenju sa zastupljenošću muškaraca, mada se, u tom smislu, iz godine u godinu beleži umeren pozitivan trend", navodi APR.
Opširnije
Rad od kuće pomaže ženama da dođu do najviših pozicija: Stellantis
Kompanije su podeljene u pogledu pristupa radu na daljinu od pandemije. Neki su prilagodili svoju politiku, dok drugi guraju radnike da se vrate u kancelarije sa punim ili skraćenim radnim vremenom.
08.03.2023
Raste jaz između plata neudatih žena i muškaraca
Žene koje se nikada nisu udavale su najbrže rastuća kohorta na tržištu rada.
08.03.2023
Žene treba pustiti da rade, a ne diskriminisati ih dok stare
Niko neće osuđivati muškarca srednjih godina sa sedom kosom.
08.03.2023
Statistika je urađena sa presekom sa 1. martom 2023. godine.
Preduzetnici
Od 300.250 registrovanih preduzetnika, nešto više od trećine su žene (33,7 odsto). Iz APR-a navode da je udeo žena među preduzetnicima ostao isti kao 2022. i 2021. godine, ali je neznatno povećan u odnosu na 2020. godinu (33,5).
Preduzeća
Od 165.855 osnivača i vlasnika preduzeća, samo četvrtinu čine žene (25,8 odsto). APR navodi da je udeo žena među osnivačima i vlasnicima u preduzećima trenutno isti kao u 2022. godini, ali da se beleži blagi rast u odnosu na 2021. godinu (25,6 odsto) i 2020. godinu (25,4 odsto).
Kada je reč o direktorima preduzeća, kojih u Srbiji ima ukupno 115.272, žene čine i manje od četvrtine (24,4 odsto). Broj žena na direktorskim pozicijama beleži rast, navodi APR, i njihov udeo trenutno je veći i u odnosu na 2022. (24,2 odsto) i u poređenju sa 2021. godinom (24,1 odsto).
Odbori
Žene su u odnosu na muškarce manje zastupljene i u nadzornim, upravnim i izvršnim odborima. U nadzornim odborima čine 30,2 odsto, u upravnim samo 24 odsto, a u izvršnim 33,6 odsto.
Napredak ravnopravnosti polova u politici
U okviru Kopaonik biznis foruma održan je panel o ravnopravnosti polova, na kojem je poručeno da, prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma o rodnom jazu iz 2022, od 146 zemalja Srbija zauzima 23. mesto po pitanju rodne ravnopravnosti prema udelu žena u politici. To je skoro dva puta više žena na ministarskim pozicijama nego 2006. godine.
Naveli su da postoji napredak u pobošljanju položaja žena i u privredi i da je tome doprineo niz usvojenih zakona. Najpre je usvojen Zakon o ravnopravnosti polova i Zakon o zabrani diskriminacije (2009), osnovano Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost (2014), usvojena Strategija za rodnu ravnopravnost sa važenjem do 2030. godine, revidirani su i različiti relevantni zakoni, poput Zakona o porodici, Krivičnog zakona, Zakona o radu, Zakona o zapošljavanju.
"Sve ove mere pomogle su da poraste učešće žena u javnom i poslovnom životu, te je danas u sazivu Narodne skupštine 36,4 odsto poslanica, na čelu Vlade je žena, kao i na čelu Narodne banke Srbije i Ustavnog suda Srbije", zaključeno je na panelu.
Šta kažu kompanije?
Govoreći o tome kakvo je stanje u kompaniji Mondelēz International kada su u pitanju različitost, jednakost i inkluzija, Marina Hadrović, generalna direktorka ove kompanije za Adria regiju i Bugarsku rekla je da u ovoj kompaniji, bar kada govorimo o ovom delu Evrope, žene čine većinu, na šta je ona posebno ponosna:
„Istovremeno, kada govorimo o procentu učešća žena u okviru našeg leadership tima u Bugarskoj i Adria regiji, i tu su pripadnice lepšeg pola brojnije - skoro dve trećine u leadership timu čine žene“, istakla je Hadrović.
Kompanija Mars saopštava da pruža jednake mogućnosti za karijeru svim svojim zaposlenima nastojeći da obezbedi 100 odsto rodnu ravnotežu u raspodeli liderskih pozicija u globalnim timovima kompanije. Trenutno, 43 procenta rukovodilaca čine žene.
U kompaniji Schneider Electric 40 odsto žena ima neku od rukovodećih pozicija, dok je ukupan broj zaposlenih žena više od 35 odsto.
„Imajući u vidu da je naša kompanija inženjerska, mislim da su ovo sjajni podaci. Prema nekim istraživanjima o tome šta čini dobrog lidera, karakteristike kao što su integritet, inteligencija, saosećanje i inovativnost su prilično visoko rangirane na skali ocenjivanja. Takođe, trendovi pokazuju da će u budućnosti biti potrebno sve više transformacionih lidera — što znači lidera koji nastoje da razviju druge i efikasnije slušaju, pored toga što generalno razmišljaju više izvan okvira. Dakle, nigde se ne pominje pol, kada pričamo na tu temu, tako da sam se i ja rukovodila time u mojoj poslovnoj karijeri”, rekla je Ksenija Karić CEO, Schneider Electric Srbija.