Pre desetak godina odlučila sam da pustim sedu kosu.
Razlog je bio vrlo jednostavan. Nisam htela da trošim vreme kod frizera svaka tri meseca. Imala sam dvoje male dece i čak uz pomoć kod kuće to mi je izgledalo kao gubljenje vremena. I, zapravo, koga je bilo briga? Mene ne, mog supruga ne. Ta odluka je štedela novac i vreme.
Stoga sam s nevericom i frustracijom pročitala da je otpuštena kanadska voditeljka vesti Lisa LaFlamme, koja je tokom pandemije ostavila sedu kosu. Vlasnici CTV-a odbacuju da su starost, pol ili seda kosa razlozi za okončanje ugovora s njom. Ovde je reč o dokazanoj televizijskoj novinarki koja je izveštavala iz ratnih zona i, kako navodi "New York Times", morala je da boji kosu u ženskom toaletu na aerodromu Kandahar i u bagdadskom skloništu, a onda je, izgleda, otpuštena zbog svog izgleda.
Opširnije
Snap u Britaniji plaća žene 53 odsto manje nego muškarace
Sem Snapa, još nekoliko tehnoloških konkurenata zaostaje za britanskim prosekom.
06.04.2022
Nejednakost polova nas košta 7 biliona dolara godišnje
Svetska privreda je svake godine na gubitku najmanje za sedam biliona dolara zbog ravnopravnog položaja polova na tržištu rada.
08.03.2023
Plate u Srbiji uprkos bonusima nastavljaju realan pad
Najnoviji zvanični podaci pokazuju da je prosečna neto plata u decembru iznosila 84.227 dinara, što je povećanje od 7,5 odsto u odnosu na novembar.
24.02.2023
Izgaranje na poslu sada je gore nego na vrhuncu pandemije
Radnici širom sveta su iscrpljeni više nego ikad.
18.02.2023
Starosna diskriminacija jedno je od poslednjih ograničenja u kontekstu različitosti i uključivosti. Na radnim mestima to ostaje tabu tema. Priča poput ove o Lisi LaFlamme otkriva predrasude s kojima se žene suočavaju kada dođu u srednje godine i koliko još posla na tom polju preostaje.
Trajna fiksacija na to kako žene stare i na to da uopšte stare odvlači pažnju od toga koliko ta polovina populacije može doprineti svojim znanjem i uspesima. Niko neće osuđivati muškarca srednjih godina sa sedom kosom. Pogledajte samo fotografiju Lloyda Robertsona, koji je imao 77 godina kada ga je zamenila LaFlamme, sada 58-godišnjakinja.
Nezasluženo kažnjavanje
To udaljvanje od žena koje dopuste sebi da izgledaju u skladu sa svojim godinama samo hrani očekivanja da žena, dok stari, mora da teži da izgleda mlađe i još jednom stavlja teret na ženu da mora da se menja kako bi se uklopila u ono što društvo smatra prihvatljivim. I to je iscrpljujuće. Žene moraju da se dokazuju već sa 20 godina, a onda u 40-im ili 50-im ponovo moraju da dokazuju da vrede.
Taj stav o ženama, posebno u kasnijem periodu njihovih karijera, postoji u različitim profesijama, ali posebno je naglašeno na televiziji.
Novinarka i voditeljka Libby Purves jasno je govorila o pritisku na žene u BBC-u da izgledaju atraktivno i mlado, dok se muškim kolegama dopuštalo otmeno starenje.
Televizijski svet, međutim, u tom pristupu sve je usamljeniji. To se vidi na primerima iz sveta finansija kao što su predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde ili američka ministarka finansija Janet Yellen i sveta mode kao što je Sarah Harris, urednica u "Vogueu", koja je svoj prvi sedi pramen našla sa 16 godina i nikad nije bojila kosu, ili Maya Musk, majka Elona Muska, koja je model 50 godina.
U svetu glume žene u svojim 50-im i 60-im postižu uspehe i traju, kao što je slučaj Michelle Yeoh, Cate Blanchett ili Jamie Lee Curtis.
To su male ali važne pobede u borbi protiv starosne diskriminacije. Kako žene žive i rade sve duže, nakon karijera u kojima je prisutna vidljiva razlika u prihodima u odnosu na muškarce, ne treba da se kazne za nešto što je izvan njihove kontrole. Umesto toga treba priznati njihove rezultate i adekvatno ih nagraditi.
Dok, na primer, u azijsko-pacifičkoj regiji kompanije s većim procentom žena u upravi imaju bolji performans na tržištu akcija od onih s malim udelom žena, žene još uvek u proseku zarađuju 83 centa na svaki dolar koji zarađuju muškarci.
Žene žele da budu uključene i prihvaćene nezavisno od trenutka života ili karijere. Zapravo, to se razume samo po sebi i ne bi trebalo ni da spominjemo. Ne žele da privlače pažnju zbog znakova starenja ili imaju osećaj kao da postoji neki datum isteka roka trajanja. Za to treba promeniti pristup - starosnoj diskriminaciji treba pristupiti kao bilo kojoj temi u vezi sa različitošću i inkluzijom kao što su pol, kultura, rasa ili invalidnost.
Na ovaj Međunarodni dan žena naglasimo dvostruke standarde: sedi muškarac smatra se otmenim. Seda žena postaje progonjena. Svi starimo. Prihvatimo to.