Najnoviji zvanični podaci pokazuju da je prosečna neto plata u decembru iznosila 84.227 dinara, što je povećanje od 7,5 odsto u odnosu na novembar. Ipak, ako se posmatra realno, prosečna neto plata pala je za 1,9 odsto u poređenju sa istim mesecom godinu ranije.
Prosečna bruto zarada (sa porezima i doprinosima) obračunata za decembar prošle godine iznosila je 115.315 dinara, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS), a realno je manja za dva odsto u odnosu na decembar 2021.
Uz to, treba imati u vidu da na decembarske plate znatno utiču praznični bonusi koje poslodavci isplaćuju zaposlenima krajem godine. Neki, doduše malobrojni, tada radnicima isplaćuju i 13. platu.
Opširnije
Izgaranje na poslu sada je gore nego na vrhuncu pandemije
Radnici širom sveta su iscrpljeni više nego ikad.
18.02.2023
Zaposlenost raste: Prednjače programeri, poljoprivrednika sve manje
Nivo zaposlenosti u Srbiji zabeležio je još jedan kvartalni rast.
31.01.2023
Radnike sve više uvozimo iz Azije, ali ne zato što su jeftiniji
Nacionalna služba za zapošljavanje je tokom prošle godine izdala više od 35.000 dozvola za rad stranim državljanima.
14.02.2023
Bazen radnika je presušio! Kakvim luksuzima ih poslodavci mogu zadobiti i zadržati?
Leteće dadilje, zdrava hrana, sobe za rekreaciju i igranje video-igara, skijanje za decu… Zbog trenutnog nedostatka radnika, plata više nije glavna motivacija.
24.01.2023
Decembarski realan pad plata nastavlja tendenciju koja traje od oktobra, kada je prosečna neto plata realno pala za 0,8 odsto. Drugim rečima, iako plate nominalno rastu, inflacija uspeva da nadjača taj rast.
Medijalna neto zarada za decembar 2022. godine iznosila je 60.413 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do tog iznosa. U novembru je ta zarada iznosila 59.580 dinara, što je samo 1,4 odsto manje od decembarskog broja, što pokazuje da je prosečna plata rasla u decembru mnogo brže od medijalne.
U odnosu na novembar 2022. godine, najviše su (za oko četvrtinu) porasle plate u proizvodnji farmaceutskih proizvoda, hemikalija i u vodnom saobraćaju. Što se cele godine tiče, najvišu povišicu dobili su programeri (30 odsto nominalno). Nijedna delatnost za tih godinu dana nije zabeležila nominalni pad plate.
U Beogradu su plate za mesec dana porasle natprosečno (9,4 odsto) i najbrže ako se posmatraju geografske oblasti. Ako posmatramo gradove i opštine, najviše su porasle plate u Sevojnu (30,7 odsto), a najviše su pale u Medveđi (-4,6 odsto).
U javnom sektoru su plate porasle samo 1,2 odsto u odnosu na novembar, u poređenju sa 7,5 odsto, koliko su porasle na nivou cele države. Plate u tom sektoru su povećane u januaru za 12,5 odsto, što će se odraziti na podatke koji izlaze za mesec dana. Najviše su rasle plate u javnim lokalnim preduzećima (6,2 odsto u odnosu na novembar), a ona i međugodišnje beleže najveći rast (8,9 odsto).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je početkom godine da očekuje prosek plata u martu od 735 evra (oko 86.000 dinara). Naveo je da je mart uzet kao kriterijum jer na januarske podatke još uvek utiču bonusi, dok je februar najkraći mesec u godini. On je u četvrtak, na otvaranju fabrike Continental u Novom Sadu, rekao novinarima da očekuje da će prosečna plata dostići 1.000 evra do 2025. godine.