Leteće dadilje, zdrava hrana, sobe za rekreaciju i igranje video-igara, skijanje za decu... Zvuči zabavno. Zbog trenutnog nedostatka radnika, plata više nije glavna motivacija. Zaposleni sad očekuju i veću fleksibilnost, kraću radnu nedelju s punom platom i hibridni rad. Kako zadobiti i zadržati radnike?
Godinu smo završili i započeli vestima o masovnim otpuštanjima u velikim IT kompanijama, trgovcima i investicionim bankama s druge strane Atlantika. U Adria regionu takvih vesti još nema. Mnogi ih i ne očekuju, uglavnom zbog nedostatka radne snage. "Ekonomisti bi rekli da imamo praktično potpunu zaposlenost", ističe Maks Tajnikar, profesor na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani. Slovenija je, prema poslednjim zvaničnim podacima, peta najbolja država u Evropskoj uniji i prva u Adria regionu po nivou nezaposlenosti. Krajem 2022. nezaposlenost je bila rekordno niskih četiri odsto.
Svih pet zemalja Adria regiona hronično pati za visokoobrazovanim i kvalifikovanim kadrom, a takođe je sve manje zanatlija. U Srbiji, Bosni i Hercegovini (BiH) i Sloveniji bi, prema prognozama, trebalo da nedostaje inženjera, IT stručnjaka, programera i zanatlija. Slovenci se, između ostalog, brinu kako u 2023. pronaći lekare i medicinsko osoblje, odnosno nastavnike i vaspitače.
"S obzirom na veću pregovaračku moć radnika, poslodavci će birati proaktivni pristup i samoinicijativno povećavati naknade kako bi zadržali radnike", ističe Adis Muhović, direktor Centra za politike i upravljanje iz Sarajeva i dodaje da su u proteklom periodu upravo to već i činili.
Dobra plata i stabilnost radnog mesta danas su preduslovi za zapošljavanje novih i zadržavanje postojećih kadrova. Bolja plata više nije dovoljna. Šta još radnici žele od poslodavca?
Transparentnost je dobar početak. Radnicima daje osećaj pravednosti i cenjenosti, a poslodavcima ne predstavlja veliki trošak. Takav primer vidimo u GS – Tvornici mašina Travnik (GS TMT) iz Bosne i Hercegovine. Za svako unapređenje ili povećanje plate prate metodu potpune transparentnosti i objektivnosti. "Za to postoje egzaktne metode koje daje kompjuterski program, a u vezi je sa procesom proizvodnje", objašnjavaju.
Zaposlene na rukovodećim pozicijama ocenjuju prema tri kriterijuma koji su i kod njih novina. "Prvo je broj inovacija u službi koju vodi, edukacija naslednika i celog tima, a treće je ostvarenje ključnih pokazatelja uspešnosti (KPI) koji su dodeljeni službi", naveli su za Bloomberg Adriju.
Transparentnost može doći i bez troška. Zagrebačka kompanija MediaToolKit objavljuje nivoe plata za svaku poziciju. Uz božićnice, regrese, uskrsnice i poklone za decu, jedna od pogodnosti je i 100 odsto plaćeno bolovanje nezavisno od trajanja. Godišnji odmor za četiri dana je duži od zakonskog minimuma i iznosi 24 dana, a može biti i duži, u zavisnosti od staža.
Sloboda intelekta
Radnici sad već otprilike znaju šta mogu da očekuju, pa žele da vide mogu li i intelektualno da napreduju. Na primer, telekomunikacioni operater A1 Hrvatska navodi da zaposlene podržava u njihovom ličnom rastu i razvoju i usvajanju znanja i veština za kojima će u budućnosti postojati velika potreba. Tako su redovne edukacije o 5G, automatizaciji poslovanja, robotici, veštačkoj inteligenciji i srodnim temama za gotovo svakog zaposlenog postale nezaobilazne. Cilj je motivisati i osnaživati radnike učenjem o novim tehnologijama, kako bi prepoznavali prilike za vlastiti i rast kompanije u celini razvojem veština budućnosti, navode iz te telekomunikacione kompanije.
Idući korak za poslodavce je hvatanje koraka s državama Skandinavije u kojima radno vreme nije od devet do pet.
Razbijanje stereotipa
U istraživanju agencije za zapošljavanje Manpower utvrđeno je da zaposleni očekuju veću fleksibilnost, mogućnost hibridnog rada, a žele i četvorodnevnu radnu nedelju s punom platom, dogovor oko rasporeda i veći angažman tokom ta četiri dana. Više od 70 odsto ispitanika u anketi takođe ističe da želi da radi u timu s menadžmentom u kojem postoji međusobno poverenje i podrška, zaključuje Manpower.
Ta obeležja su primetili kod kompanije MediaToolKit, koja razvija alate za praćenje digitalnih sadržaja. Zaposleni u saradnji sa svojim nadređenima postavljaju ciljeve ličnog razvoja o kojima svakih šest meseci razgovaraju na posebnom sastanku gde se prati šta su sve ostvarili i šta im je dalje činiti.
"Neke od pogodnosti koje kandidati smatraju značajnima i koje budu jako važne pri odluci o prihvatanju naše ponude su fleksibilni radni uslovi kao jedan od značajnih segmenata u ravnoteži privatnog i poslovnog života", kažu iz bosanskohercegovačke IT kompanije LANACO.
Iako neki radnici mogu da rade iz svog doma ili s neke egzotične plaže, drugi ipak žele deo te atmosfere u svojim kancelarijama. Kompanije se zbog toga odlučuju na dostupnost zdrave hrane, soba za opuštanje i trening, kao i na zajednička putovanja i aktivnosti.
Kuhinja MediaToolKita je potpuno opremljena voćem, žitaricama, kafom i čajevima, organizuje dostave i pranja automobila i osigurava mesta za parkiranje za bicikle i automobile, što je u centru Zagreba zaista ogromna prednost. Zažele li se odmora od posla, zaposleni mogu da se zabave uz PlayStation 5 ili odšetaju do malene teretane u podrumu zgrade, a na raspolaganju im je i Multisport kartica, kojom u 100-odstotnom iznosu mogu podmiriti sve sportske aktivnosti na koje se odluče.
Od dadilja do 1.000 evra za novorođene bebe
Redovni zdravstveni pregledi, pomoć pri lečenju, dečji vrtić, stipendije za radnike kao i za njihovu decu, fudbalski turniri, novogodišnje proslave i slične aktivnosti. Oni su dokaz brige za zaposlene, navode u GS TMT-u. "Sve ovo pruža osećaj sigurnosti."
A1 Hrvatska takođe ulaže u vrlo izdašne polise dodatnog i dopunskog zdravstvenog osiguranja za svakog svog zaposlenog. Veliku pažnju su pridali roditeljima. "Osmislili smo jedinstvene programe poput ‘Letećih dadilja’, kojima im olakšavamo brigu o deci tokom školskih praznika kroz razne zabavne i edukativne sadržaje", poručili su nam.
Tokom ovogodišnjih zimskih školskih praznika, deca zaposlenih kompanije imala su priliku da pohađaju školu skijanja na slovenačkom Pohorju. Postoje i brojne druge pogodnosti za roditelje: 1.330 evra za svako novorođeno dete, FlexiBaby program koji zaposlenima po povratku s porodiljskog odsustva omogućuje šestosatno radno vreme, dečji vrtić u sklopu kampusa na zagrebačkom Žitnjaku i božićne bonove i poklon-pakete za svako dete koje kompanija iz godine u godinu obezbeđuje.
Suvlasništvo
Naravno, kompanije razvijaju različite strategije za privlačenje zaposlenih, naročito one u IT sektoru, gde zaposleni pored najviših plata uživaju i brojne druge pogodnosti. Na primer, kompanija Schneider Electric u Srbiji zaposlenima nudi kupovinu kompanijskih akcija pod povoljnim uslovima.
MediaToolKit takođe upravo uvodi sistem dodele akcija svojim zaposlenima, tzv. ESOP-a (eng. Employee Stock Ownership Plan), potvrdio je za naš mediji njihov direktor marketinga Igor Kranjčec.
Nagrađivanje kompanijskim deonicama ili opcijama uobičajena je inostrana praksa, ali kod nas tek polako ulazi u primenu, čime zaposleni-suvlasnici bivaju motivisaniji za rad i još više odani kompaniji.
Kada sami birate svoj posao i kolege
Selekcijski postupak prvi je preduslov da se uopšte započne razgovor o pogodnostima, a već i on prema sadašnjim pomalo razmaženim kriterijimima kandidata mora biti ekstremno fleksibilan. Koliko ponekad ekstremno, naizgled dočarava primer zagrebačke softverske kompanije Notch, koja je u posebnoj kampanji, u kojoj su tražili iskusne programere, selekcijski postupak svela na listu želja i prohteva kandidata.
Kandidati su sami mogli da biraju projekat na kojem žele da rade i sa kim i gde o potencijalnom novom radnom mestu žele da razgovaraju, a ponuda za posao im je nakon tog razgovora servirana u roku od 24 sata. Kako bi ta ponuda bila još atraktivnija, programerima je osiguran i bonus za prelazak od 2.650 evra neto. U zagrebačkom MediaToolKitu potencijalni kandidati za rukovodeće i upravljačke pozicije pre zapošljavanja odlaze na kafu sa svojim budućim kolegama koji imaju pravo da stave veto na njihovo zaposlenje ako im ne odgovaraju.
U pripremi članka učestvovale su Nikolina Oršulić i Ajda Brndušić.