Iscrpljujuće je ispunjavati zahteve društva o tome kako bi žena trebalo da izgleda, bilo da imate 20, 40 ili 60 godina.
Pre deset godina, rešila sam da pustim kosu da posedi.
Razlog je bio vrlo jednostavan: nisam više mogla da trošim silno vreme kod frizera otprilike svaka tri meseca. Imala sam dvoje male dece, a čak i uz pomoć u kući - a živela sam u Hongkongu - imala sam utisak da je to protraćeno vreme. Koga je, na kraju krajeva, bilo briga? Mene nije, a nije ni mog muža. To mi je štedelo vreme i novac i nikada više nisam o tome razmišljala.
Opširnije
Stečaj i odgovornost direktora: Nemačka može da bude primer Srbiji
Stečaj i sudski postupci nakon njega na Balkanu često mogu da budu mučni, pa čak i na ivici incidenta, proverili smo kakva je praksa u Nemačkoj.
29.03.2023
Treba li vašoj kompaniji direktor za sreću zaposlenih?
Oko tri četvrtine ljudi nije srećno na poslu.
28.03.2023
Zato sam uz frustraciju i određenu nevericu pročitala da je Lisa LaFlamme, novinarka i voditeljka vesti iz Kanade koja je pustila kosu da posedi tokom pandemije, otpuštena (vlasnici stanice CTV porekli su da su „godine, pol i seda kosa” bili faktori za raskid njenog ugovora). Bio je to slučaj vrsne TV novinarke koja je izveštavala iz ratnih zona (i mučila se farbajući svoju kosu u ženskim toaletima aerodroma u Kandaharu i u bunkeru u Bagdadu, kako navodi "New York Times") i koja je izgleda bila otpuštena zbog svog izgleda.
Diskriminacija na osnovu godina života predstavlja jednu od poslednjih granica različitosti i inkluzije. To je i dalje uglavnom tabu tema na radnom mestu. Priče kao što je ova razotkrivaju ukorenjene predrasude sa kojima se žene suočavaju u srednjim godinama i pokazuju koliko posla još treba da se uradi.
Trajna fiksacija na to kako starimo (pa čak i na to da starimo) umanjuje dobre stvari koje polovina stanovništva može da uradi, i podriva ženska dostignuća, doprinose i stručnost. Niko ne bi osudio čoveka srednjih godina sa sedom kosom (potražite fotografiju na kojoj se nalazi Lloyd Robertson, koga je LaFlamme (58) zamenila kada je otišao u penziju sa 77 godina).
Oni koji se odriču žene koja sebi dopušta da izgleda kao da ima onoliko godina koliko zaista ima, podržavaju očekivanje da kako žene stare, tako moraju nastojati da i dalje izgledaju mlađe. Još jednom se na žene stavlja breme da se promene kako bi odgovarale društvenom idealu onoga što je prihvatljivo. A to je iscrpljujuće. Već smo morale da se dokazujemo u svojim dvadesetim, ali kada dođemo u četrdesete i pedesete, kao da žene opet moraju da pokazuju zašto su vredne.
Diskriminacija na osnovu izgleda je više usmerena na žene, a posebno na žene u drugoj polovini karijere. Iako se javlja u brojnim profesijama, na televiziji se čini prodornijom i otvorenijom. Libby Purves, voditeljka na radiju, koncizno je govorila o pritisku na žene u kompaniji BBC da izgledaju privlačno i mladoliko, dok je muškarcima bilo dozvoljeno da dostojanstveno stare.
Vesti na televiziji sve više izgledaju atipično. Od vesti o bankarstvu (Christine Lagarde, Janet Yellen), pa čak i mode, na uticajnim položajima nalaze se žene sa sedom kosom (Sarah Harris, zamenica urednika i modna direktorka u britanskom časopisu "Vogue" otkrila je svoju prvu vlas kada je imala oko 16 godina i nikada nije farbala kosu).
Pokret zrelih modela cveta. Carolyn Doelling, bivša američka direktorka u oblasti telekomunikacija i bankarstva, postala je model u svojim sedamdesetim i sada je senzacija na Instagramu. Tu je i Maye Musk, majka koja nije u senci svog poznatog sina Elona, a koja je postala brend ambasador za CoverGirl u svojoj 69. godini. Ta lista je sve duža.
Poslednja sezona dodele nagrada takođe slavi glumice u pedesetim i šezdesetim godinama života: Michelle Yeoh, Cate Blanchett, Jamie Lee Curtis.
To su male ali važne pobede u borbi protiv diskriminacije na osnovu godina života. Žene žive i rade duže - a njihove karijere su praćene značajnim razlikama u platama i penzijama - i moramo da prestanemo da ih kažnjavano za nešto što je izvan njihove kontrole. Hajde da pokušamo da umesto toga priznamo njihova postignuća i da shodno tome dobijaju naknade. Iako kompanije sa većim procentima žena u upravi u regionu Azije i Pacifika doprinose boljem kotiranju kompanija na berzi od onih sa manjom zastupljenošću, žene i dalje u proseku zarađuju 83 centa na svaki dolar koji muškarci zarade, kako se navodi u izveštaju Bank of America Corp. od šestog marta pod nazivom "Više alfe, manja plata" (eng. More Alpha, Less Pay). (Alfa se odnosi na višak povrata investicija u odnosu na referentnu vrednost).
Ipak, došlo je i do određenog napretka. Sve intenzivnija diskusija o menopauzi predstavlja korak napred u demistifikaciji toga šta znači biti žena srednjih godina. Ipak, postoji opasnost da definiše žene u drugoj polovini karijere ili pak da deluje kao beznačajan gest, podstaknut osećajem krivice zbog godina ćutanja.
Žene žele da budu uključene i prihvaćene, bez obzira na fazu života ili karijere u kojoj se nalaze. Nema potrebe ni da ovde navodim ono što je očigledno. To je vidljivost koju traže kada govore o tome da postaju nevidljive u srednjim godinama. Bez skretanja pažnje na znake starenja. Bez osećaja da postoji rok upotrebe. Da bi se to ostvarilo, moraju se promeniti stavovi i moramo pristupiti ejdžizmu (koji pogađa i muškarce i žene) kao bilo kojoj drugoj temi različitosti i inkluzije kao što su rod, kultura, rasa i invaliditet.
Sedokosi muškarac smatra se dostojanstvenim. Sedokosu ženu izlažu kritici. Svi starimo. Jednostavno se pomirite sa tim.