Ne propustite zanimljive članke iz najnovijeg izdanja Bloomberg Businessweek Adria. U svetlu trenutnih bankarskih kolapsa i preokreta, pažljivo smo pogledali trku za prvu banku u regionu, koja je u punom jeku.
U poslovnom delu smo se fokusirali na Google, koji lovi i sitnu ribu u Adria regionu. Ako već niste, pročitajte intervju o tome kako se kreiraju preduzetničke priče u Ukrajini tokom rata.
Glavne teme
TRKA ZA PRVU BANKU REGIONA JE U PUNOM JEKU
Od Istanbula do Baščaršije – fejk ekonomija obrće milione
Sve se lažira i lažnjaci se prodaju svuda, tako bismo ukratko mogli da sažmemo stanje na tržištu falsifikata u Adria regonu. Ko kupuje torbice Louis Vuittona ili Birkina, patike Alexander McQueena, pojas Guccija i odeću Bossa, odnosno po kakvim cenama? Proverili smo šta se događa na tržištu falsifikata.
IZMEĐU AMERIČKIH SNOVA I BALKANSKE STVARNOSTI
“U mračnim trenucima čini mi se da se u SAD događa balkanizacija“, u februaru je u kolumni zapisao Andreas Kluth, kolumnista Bloomberga koji pokriva evropsku politiku. Kakav je zapravo život u SAD i kakva je veza s Balkanom?
- Ukratko:
Koliko su zaštićeni naši bankarski depoziti?
Ceo bankarski sistem zasnovan je na poverenju. Uz propast dve američke banke i probleme jedne švajcarske banke, zapitali smo se koliko su naši depoziti sigurni. Kako bi se zaštitili deponenti te održalo poverenje u bankarski sistem, stvoren je sistem garancija za depozite.
Tako su u Hrvatskoj i Sloveniji zaštićeni depoziti do 100.000 evra, u Srbiji do 50.000, u BiH do 38.000, a u Severnoj Makedoniji do 30.000 evra.
Ako fizička osoba ima depozite kod iste banke na više računa, sredstva se sabiraju. Ako imate 100.000 evra na računima kod različitih banaka, država vam garantuje 100.000 evra za račun u svakoj banci.
Kriptomenjačnice s dozvolom Centralne banke, i to u Adrua regionu
Kada govorimo o regulaciji menjačnica kriptovaluta u Evropi, Srbija je već otišla korak dalje. Naime, tamo su dve kripto-menjačnice - ECD i Crypto12 dobile licencu centralne banke za pružanje usluga u vezi sa virtualnim valutama. Od početka primene Zakona o digitalnoj imovini pre nepune dve godine, dobijanje licence je uslov za poslovanje u Srbiji. Potez centralne banke bio je preloman jer je Srbija jedna od vodećih zemalja u regulaciji kriptovaluta (i na svetskom nivou), uprkos vrlo konzervativnom odnosu Narodne banke Srbije prema kriptovalutama.
U BiH su kriptovalute regulisane samo u pola države, odnosno u Republici Srpskoj. Banjalučka firma BCX trenutno je jedina registrovana u Agenciji za tržište vrednosnih papira kao pružalac usluga trgovanja kriptovalutama.
Ali kako je u Evropi? Direktiva koja to reguliše stupila je na snagu 23. marta, kada je zaživeo takozvani peščanik. U njemu će registrovani subjekti moći kontrolisano da izdaju tokenizovane vrednosne papire i njima trgovati putem regulisanih berzi.
Lakše je biti premijer nego milijarder
Jedan od najbogatijih Srba Filip Cepter rekao je na nedavnom poslovnom forumu na Kopaoniku da nikada ne bi bio predsednik srpske vlade, a dodao je i šta bi učinio da jeste. "Uložio bih milijarde u zaštitu životne sredine, jer je ulaganje u ekologiju najvrednija investicija", rekao je Cepter, istakavši da nijedna zemlja ne može biti uspešna ako je zagađena. Za uspeh nisu presudni prirodni resursi, već okolnosti, te dodao da je uspeo kao poslovni čovek jer ih je uvek dobro poznavao. Beograd je jedan od gradova s najzagađenijim vazduhom na svetu.
Propao plan zatvorenika i hapšenje kripto-begunca
Kao u filmu, grupa od najmanje osam zatvorenika, osuđenih za teška kaznena dela u rasponu od 10 godina do doživotne robije, planirala je da pobegne iz najvećeg makedonskog zatvora. U tu svrhu iskopali su tunel, koji je bio dug 60 metara kada je otkriven. U tunelu je pronađeno nekoliko plastičnih korpi koje su služile za uklanjanje zemlje iz tunela. Možda su zatvorenici inspiraciju za podvig dobili gledajući holivudski film “Alcatraz”.
Ulovu se raduju i Crnogorci jer su, kaže njihov ministar, uhapsili jednog od najtraženijih kripto-begunaca na svetu - Do Kwona, suosnivača i direktora singapurske kompanije Terraform Labs. Bivši "kripto-kralj" ostao je dužan 40 milijardi dolara nakon propasti terra-USD stablecoina. Vlasti sada čekaju potvrdu njegovog identiteta.
Imamo najbolji snack na svetu
Proteinski keksovi hrvatsko-slovenačkog startapa BiteMe izabrani su za najbolje keksiće u kategoriji grickalica na dodeli World Food Innovation Award u Londonu. Reč je o jednoj od najprestižnijih nagrada u prehrambenoj industriji.
» U Hrvatskoj se isplati biti bogat, imati puno imovine i biti poslovno neaktivan. Posao i zaposlenje nisu nimalo privlačni. «
Ovako je Emil Tedeschi, vlasnik i predsednik Uprave Atlantic Grupe, jedne od najvećih hrvatskih prehrambenih kompanija, odgovorio na upit Bloomberg Adrije kako poboljšati poslovno okruženje u Hrvatskoj.
Rekao je i da bi, kada je reč o porezima, trebalo da Vlada dodatno rastereti rad i optereti neiskorišćenu imovinu, što između ostalog uključuje i porez na nekorišćene nekretnine. Treba još više zarezati u sivu ekonomiju, rasteretiti plate zaposlenih. Kompanije puno plaćaju, ali zaposleni dobijaju mnogo manje nego što bi mogli. I to je jedan od razloga odlaska mladih u inostranstvo, uveren je.
U regionu najsrećniji Slovenci, najmanje Makedonci
Slovenija je najsrećnija država u Adria regionu. Prema Svetskom izveštaju o sreći, zauzela je 22. mesto među 137 zemalja uključenih u istraživanje. Druga je Srbija na 45. mestu, treća Hrvatska na 48. mestu, sledi BiH na 71. mestu, a najmanje su zadovoljni Makedonci, koji su na 87. mestu.
Šestu godinu zaredom najsrećniji su Finci, slede Danci i Islanđani, a uz ostale skandinavske zemlje među najsrećnijima su žitelji Holandije, Švajcarske, Luksemburga i Novog Zelanda. Na dnu lestvice uglavnom su afričke zemlje, a najnesrećnije zemlje sveta su Avganistan i Liban, koje su razorene ratom.
- Komentar:
Žene postaju sede. Vreme je da se pomirite s tim
- Mišljenje:
Demokratija na klackalici između tržišnog i državnog kapitalizma
- Biznis:
Google lovi ribice i u Adria regionu
Na Ukrajinu padaju bombe, a Aleks i Ivan grade ukrajinskog jednoroga
Treba li vašoj kompaniji direktor za sreću zaposlenih?
- Ekonomija:
Beg depozitara pokrenuo domino efekat na bankarskom tržištu
Kad beli okovratnici traže način da zaobiđu zakon
- Tehnologija:
Googleov odgovor na ChatGPT? Uključiti veštačku inteligenciju u sve
Osnivač Instagrama kaže da je došlo vreme za novu društvenu mrežu
- Finansije:
Mali ulagači čekaju u redu za kupovinu državnih obveznica. Šta se događa?
- Inspiracija:
Osetite duh prošlosti kroz film
Kako da bolje doživite krizu srednjih godina
- Za kraj:
Radi i budi srećan, pogotovo ako si mali