Luksuz je stvar ukusa. Za isti proizvod je neko spreman da plati pravo malo bogatstvo, ali neko drugi nije. Luksuzni proizvodi su zbog svoje visoke cene zanimljivi za falsifikovanje jer i masa želi da ima ono što bogati mogu sebi da priušte – ali za nižu cenu. Prevaranti to često koriste i iz plagijata stvaraju unosan sporedni posao.
Ako ste nekad kupovali od uličnih prodavaca u velikim gradovima, poput Njujorka, Los Anđelesa ili San Francisca, verovatno ste naleteli na takve falsifikate. Prenosimo zaključke istraživanja mrežne stranice Yahoo! Finance o tome koji se predmeti najčešće falsifikuju.
1. Novčanici i torbe Gucci
Opširnije
Intervju sa prodavačicom falsifikata: 'Cilj je udvostručiti ulog!'
U Beogradu smo razgovarali s prodavačicom falsifikata poznatih robnih marki.
04.04.2023
Od Istanbula do Baščaršije – fejk ekonomija obrće milione
Sve se lažira i lažnjaci se prodaju svuda, tako bismo ukratko mogli da sažmemo stanje na tržištu falsifikata u Adria regionu.
01.04.2023
Gucci je luksuzna robna marka iz Italije, poznata po novčanicima, torbama i odeći. Prema mišljenju High Snobietyja, globalnog medijskog brenda za modu i stil života, logotip s udvostručenim slovom GG među najpoznatijim je ikonama modnih marki i neverovatno tražen među falsifikatorima. Prema navodima američkog medija CNBC-ja, Gucci je 2020. godine sprečio internet prodaju četiri miliona proizvoda i zahtevao povrat 4,1 miliona plagijata. Ali to prevarante verovatno nije obeshrabrilo od novih pokušaja.
2. Parfem Chanel
Francuski luksuzni brend Chanel, između ostalog poznat po parfemu koji je dizajnirala osnivačica Coco Chanel, pa i po odeći, novčanicima i torbama, iduća je laka meta falsifikatora. Plagijatori tih proizvoda toliko su česti da je američka carina 2021. godine objavila izveštaje u kojem je trgovce na malo posebno upozorila da dvaput provere proizvode Chanel jer su zaplenili jako puno lažnjaka.
3. Torbe Louis Vuitton
Iduća među najčešće kopiranim robnim markama je ona francuskog modnog brenda Louis Vuitton, piše Love Money. U avgustu 2020. kineska policija je završila opsežnu operaciju usmerenu na falsifikovane torbe Louis Vuitton, prema podacima Lexologyja. Otkrili su 62 kriminalne grupe i uhapsili ih zbog kaznenih dela povezanih s falsifikovanjem. Zaplenili su više od dve hiljade lažnih torbi i druge opreme ukupne vrednosti 14,6 miliona dolara (13,5 miliona evra).
4. Odeća Burberry
Burberry je britanska modna marka koju je 1856. godine osnovao Thomas Burberry. Poznata je po svojim karakterističnim kariranim i jednostavnim dizajnima i proizvodima, poput šalova, šešira i kaputa. Burberry je zapravo bio jedan od prvih koji su izradili plašt od jedinstvenog izdržljivog materijala, elastične vune gabarden, čime je promenio način nošenja kaputa. Međutim, kao i druge poznate modne marke, i taj britanski brend ima poteškoća s falsifikatima. Godine 2019. pokušali su da zatvore na hiljade internet trgovina koje su prodavale falsifikovane proizvode. Ali poteškoće s plagijatima i dalje traju. Kompanija je išla toliko daleko da je uništila vlastitu robu i povećala nadzor nad svojim intelektualnim vlasništvom kako bi olakšala otkrivanje kopija, prenosi "The Guardian".
5. Sunčane naočare Ray-Ban
Matično društvo brenda Ray-Ban, Luxottica, sve vreme se bori s falsifikatima, prenosi The Sunglass Fix. Potrošače pokušavaju da uvere da falsifikati nemaju značajnu ultraljubičastu zaštitu po kojoj su im naočare poznate, tako da bi mogli da povrede oči. Plagijatori uprkos tome ne odustaju.
6. Apple AirPods
Apple važi za najfalsifikovaniju tehnološku robnu marku na svetu. Kao i falsifikovani lekovi, kopije Applea slove za potencijalno opasne po život. Godine 2013. Ma Ailun, 23-godišnja stjuardesa iz Kine, umrla je od strujnog udara uzrokovanog lažnim punjačem za iPhone.
Prema pisanju novinske kuće WPSD, koja je deo CBS-a, falsifikovani Appleovi proizvodi postaju sve veći problem. Ako ste Appleov proizvod naručili putem interneta, ali ne preko Appleove zvanične stranice, postoji velika verovatnoća da ste kupili falsifikat, što naročito važi za slušalice AirPods.
Američka carina je 2021. godine zaplenila falsifikovane slušalice AirPods i AirPods pro ukupne vrednosti od više od 1,3 miliona dolara (1,2 miliona evra). Tada su zaplenili i više falsifikovanih čepića za uši za slušalice poslate iz Kine. Kako prepoznati plagijat? Znak za uzbunu već je nerazumno niska cena u odnosu na redovnu.
7. Satovi Rolex
Švajcarski proizvođač satova Rolex, koji je sinonim za luksuzne satove, verovatno nije zaslužan što je 2019. godine na tržištu bilo dostupno više lažnih nego pravih Rolexa, izvestio je mrežni medij The Fashion Law. Rolex ima toliko visoke standarde da među falsifikate može da uvrsti i satove proizvedene u vlastitim časovničarskim radnjama, navodi High Snobiety. Prema njihovim određenjima, kopija je svaki sat sastavljen od neoriginalnih ili neodobrenih delova.
8. Nakit i satovi Cartier
Francuska kompanija za proizvodnju nakita i satova isto se tako bori s falsifikatorima. Prošle godine su s kompanijama Louis Vuitton, LVMH i Prada ustanovili neprofitnu organizaciju Aura Blockchain Consortium, koja bi trebalo da zaštiti izvorne proizvode, prenosi Forbes. Korišćenjem tehnologije koja podupire kriptovalute i nezamenjive tokene (NFT), potrošačima bi trebalo pomoći u osiguranju izvornosti proizvoda. Sistem je razvio Microsoft pa će potrošačima prilikom kupovine proizvoda omogućiti uvid u celu njegovu istoriju te im pružati dokaz porekla.
9. Torbe Hermès
Hermès, francuska robna marka, poznata po brendu Birkin i svilenim šalovima koje nose bogati i slavni, poznata je i po skandalima zbog falsifikata. Čak su i neki njihovi zaposleni bili upleteni u to. Na kraju su uhvaćeni, ali falsifikovanju se ne nazire kraj. Različite Hermès proizvode – od kaiša do novčanika – i dalje plene na granicama, dok kompanija troši milione u borbi protiv plagijatora.
10. Nakit Tiffany & Co.
Internet prodaja je falsifikatorima jako olakšala prodaju lažnih proizvoda jer mogu koristiti prave fotografije proizvoda pa potrošačima poslati falsifikate, navodi Love Money. Tiffany & Co. je 2010. godine tužio internet trgovinu eBay jer je istraga pokazala da je skoro tri četvrtine proizvoda marke Tiffany dostupnih na eBayu lažno. Isto tako su trgovački lanac Costco tužili zbog prodaje lažnih dijamantskih prstenova marke Tiffany.
Zakon o sigurnoj kupovini (engl. The Safe Shop Act) koji je Kongres prihvatio u martu 2020. bio je pokušaj američkih vlasti kojim bi internet trgovci odgovarali za falsifikovanu robu, ali borba će se očigledno nastaviti.