Gejming industrija u Srbiji na kraju 2023. godine zapošljavala je 4.300 ljudi, a tokom ove godine, prema procenama Srpske gejming asocijacije (SGA) biće otvoreno još najmanje 470 radnih mesta.
Iako je globalnu gejming industriju, kako navodi SGA, prošle godine obeležila nestabilnost, u Srbiji nije bilo većih gašenja studija ili projekata.
Naprotiv, u odnosu na prethodnu godinu, tokom 2023. u srpskoj gejming industriji zabeležen je rast zaposlenih od 98 odsto.
Opširnije
Rusi, Belorusi i Ukrajinci duplirali broj radnika u srpskom gejmingu
Domaća gejming industrija u 2023. zabeležila je dvocifren rast prihoda i skoro udvostručenje broja zaposlenih.
20.04.2024
'AI će ubrzati kreiranje video-igara za 30 odsto'
Gejming industrija je postala veoma važan sektor privrede u Srbiji.
04.04.2024
Nema kadrova da popune rupe pa u gejming ulaze i kuvari i veterinari
U gejming industriji u Srbiji trenutno radi više od 2.500 ljudi, a u ovaj sektor pristižu prekvalifikovani kadrovi iz najrazličitijih branši.
16.11.2023
Gejming kao konkurentska prednost Srbije
Prihod 15 najuspešnjih gejming kompanija u 2022. bio je 150 miliona evra, što je oko 10 odsto više nego godinu ranije.
14.02.2024
"Objašnjenje za ovoliki rast je jednostavno – veliki broj gejming profesionalaca i njihovih porodica iz Rusije, Ukrajine i Belorusije preselio se u Srbiju. Neke od vodećih globalnih kompanija sada svoja najveća predstavništva imaju upravo u Srbiji - Wargaming, Playrix i Sperasoft", navodi u svom izveštaju SGA.
Svetlana Mikić iz Playstudiosa, beogradskog studija za razvoj mobilnih igara, napominje da su predviđanja da će se ova godina završiti sa rekordnim brojem profesionalaca zaposlenih u gejming industriji.
"Potreba za zaposlenima svakako postoji i na globalnoj gejming sceni, a Srbija se pozicionira kao perspektivno tržište zbog profesionalaca koji ovde rade. Industrija je vrlo dinamična i stvari se toliko brzo menjaju da ono što je juče bilo aktuelno, sutra verovatno neće biti. Kod nas se formalno obrazovanje odvija u saradnji gejming studija i različitih fakulteta, a veliku ulogu u pronalaženju kadrova imaju i programi prekvalifikacija, samostalno učenje i spremnost zajednice da deli znanja i iskustva", ističe Mikić.
Prema podacima SGA, u gejming industriji Srbije posluje 150 kompanija, studija i timova, koji su tokom 2023.godine ostvarili prihode od preko 175 miliona evra. Igre proizvedene u Srbiji kupljene su ili preuzete više do 100 miliona puta, a većina kompanija i studija najviše zarađuje kroz direktnu prodaju.
Glavni razvojni centri nalaze se u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, a osim većeg broja radnih mesta koji se očekuje u 2024. godini, a analiza SGA ukazala je i na činjenicu da više od 70 odsto ispitanika oseća optimizam kad je budućnost industrije u pitanju.