Još 2018. gejming industrija je prevazišla zbir muzičke i filmske industrije. Takmiči se sa televizijom po svojoj vrednosti. Globalno gejming tržište vredno je 334 milijarde evra, a samo u Evropi je 408 miliona gejmera, u svetu - tri milijarde.
U Srbiji, prema najnovijem istraživanju IPSOS-a, 47 odsto ukupne populacije punoletnih građana Srbije igra video-igre. Najviše gejmera ima u populaciji od 18 do 29 godina - 72 odsto, a u populaciji od 30 do 39 godina procenat iznosi 62 odsto.
Bloomberg Adria TV
Opširnije

Zaposleni u gejmingu nađu novi posao za dva ili tri meseca
Kako na globalnom nivou, otkazi u gejming industriji su prisutni i kod nas.
27.11.2023

Otkazi u gejming industriji - implikacije na srpski ekosistem
Prethodnih nedelja imali smo objave bivših zaposlenih o otkazima u gejmingu u Srbiji.
22.11.2023

Srpska kompanija koju je proslavio 'Top eleven' sada juri novi tron
Izvršni direktor Nordeusa nagovestio je novi cilj firme - žele da budu ime koje će stajati iza najuspešnije golf igre na svetu.
13.11.2023

Vlasnik Nordeusa uskoro lansira dugo očekivanu GTA 6
Rockstar Games planira da najavi sledeću dugo očekivanu igru "Grand Theft Auto" već ove nedelje.
08.11.2023

Nema kadrova da popune rupe pa u gejming ulaze i kuvari i veterinari
U gejming industriji u Srbiji trenutno radi više od 2.500 ljudi, a u ovaj sektor pristižu prekvalifikovani kadrovi iz najrazličitijih branši.
16.11.2023
Raste i broj onih koji stvaraju igrice. U Srbiji radi 140 gejming kompanija, studija i timova na razvoju video-igara, koji zapošljavanju više od 2.500 ljudi. Prihod 15 najuspešnjih gejming kompanija u 2022. bio je 150 miliona evra, što je oko 10 odsto više nego godinu ranije.
Bloomberg Adria TV
Ako pogledamo aktivnosti gejming kompanija, tačno polovina radi na originalnoj intelektualnoj svojini, sledi njih 16 odsto sa autsorsingom, potom pružanje usluga, razvoj tehnologije, umetnička i video-produkcija. O tome gde je gejming industrija u Srbiji i kakve trendove možemo da očekujemo, razgovarali smo sa Nebojšom Rosićem, kreatorom Game Changer, i Boškom Đorđevićem, programskim direktorom Games.con.
Bloomberg Adria TV
"Podatak da 47 odsto ukupne populacije starijih od 18 godina igra video-igre u Srbiji, korelira sa svim razvijenim tržištima i ostalim tržištima koja su deo severne hemisfere. Ovim istraživanjem nisu uključeni mlađi od 18 godina, a kada bismo njih uključili, procenat bi bio oko 55 odsto, što se uklapa u statistike zemalja kako Zapada, tako i Rusije, Kine i drugih azijskih zemalja", kaže Rosić.
Bloomberg Adria TV
Kada je u pitanju pozicija Srbije u sektoru stvaranja igara, Đorđević smatra da smo na dobrom putu. "Kreativnosti nam ne manjka i jako dobro pratimo trendove. Neke mlade kompanije su već veoma perspektivne i uskoro će moći da ugroze slavu koju je ovde napravio Nordeus ili Mad Head ili Two Desperados", kaže Đorđević.
"U Games.con-u smo videli premijerno igre naših mladih studija koji su produkciono na izuzetno visokom nivou i igrački dobro osmišljene. Potencijal za produkciju video-igara je veliki i izvoz od 150 miliona evra koji imamo može drastično porasti", kaže Rosić.
Jednorog u gejmingu?
Na pitanje kakva je šansa da u Srbiji prvi jednorog bude upravo iz gejming industrije, Rosić odgovara da će proći još dosta vremena pre nego što budemo imali gejming jednoroga. "Dosta video-igara se igra i na mobilnom telefonu i ne možete imati beskonačno instaliranih aplikacija. Svaka kompanija na svetu se bori za mesto u vašem telefonu, a pored društvenih mreža ostaje vam relativno malo prostora za instaliranje nečega novog", kaže Rosić. Đorđević dodaje da je "ponuda ogromna i da se dešava da u periodu od mesec dana ljudi instaliraju do 200 igara dok ne nađu ono što njima klikne".
Đorđević navodi da je Srbija dosta rano ušla u profesionalni gejming. "Mi smo još 2003. na World Syber Games imali profesionalne ekipe koje su nas predstavljale na tadašnjim prvenstvima. S druge strane, dosta rano su se kreirale i kompanije koje prave igre kod nas, pa je s vremenom pored nekoliko kapitalnih gejming kompanija, ogroman broj nezavisnih studija porastao. U tom smislu, Srbija i region Balkana je jako tržište te produkcije i proizvodnje", kaže Đorđević.
Bloomberg Adria TV
"Stalno ponavljamo da živimo u vreme digitalne transformacije, a ako imamo udeo građana koji igra video-igre na ovom nivou, možemo da kažemo da je gejming danas postao možda i osnovna platforma za digitalnu transformaciju jer na prijemčiv, razumljiv i zabavan način edukuje naše građane u smislu korišćenja novih tehnologija", ističe Rosić.
Kada je u pitanju ono što nas očekuje, Rosić navodi da se prvo očekuje nastavak rasta. "Očekuje nas rast tržišta gejminga i procene su da će cela gejming industrija da raste 8,8 odsto, što je strahovit rast. Trend rasta broja gejmera previđa se sa 3,1 milijarde na tri milijarde i 350 miliona do kraja godine. Mislim da će ovu godinu obeležiti dalje testiranje i kreiranje navika za konzumaciju gejminga preko AR i VR", kaže Rosić.
Bloomberg Adria TV
Ceo intervju pogledajte u videu.