Američki predsednik Donald Trump ne prestaje da iznenađuje zemlje i tržišta svojim naglim i oštrim odlukama, produbljujući trgovinske sukobe sa celim svetom, čak i svojim najbližim saradnicima. Neizvesnost i nepredvidivost koju Trump donosi muči investitore i donosi rekordne nivoe volatilnosti na berzama.
U svom poslednjem potezu, koji za cilj ima da "Ameriku ponovo učini velikom" američki predsednik je potpisao uredbu o uvođenju carina od 25 odsto na uvoz automobila, koja će stupiti na snagu 2. aprila i uticaće na sve automobile koji nisu proizvedeni u Sjedinjenim Državama. Trump je carine nazvao "trajnim" i rekao da nije zainteresovan za pregovore o izuzećima, kao i da će uvesti dodatne carine za Evropsku uniju i Kanadu, ukoliko, kako kaže, budu radile zajedno na "nanošenju ekonomske štete" SAD.
Panika, panika i samo panika – ima li predaha za investitore na berzama?
Dakle, američki predsednik Donald Trump je nepredvidivim potezima izazvao visoku volatilnost na tržištima – od akcija, preko obveznica, do kriptovaluta. Nakon što je panika oko potencijalne recesije u SAD blago splasnula, na scenu je stupio strah da će američke akcije postati manje likvidne. To je ponovo gurnulo berze u paniku i rasprodaje, a nakon toga su došle i Trumpove uredbe za uvođenje carina na uvoz automobile. Dakle, od kad je Trump inaugurisan, investitori skoro da nisu imali vremena za predah.
Opširnije

Akcije klize u korekciju, Trump kvari raspoloženje na tržištu
Zabrinutost zbog carina ponovo je uzdrmala Wall Street u četvrtak, gurnuvši S&P 500 u korekciju, što je rezultovalo padom indeksa na najniži nivo u poslednjih šest meseci.
14.03.2025

Zapadne akcije se stabilizuju, dok one u Aziji i dalje slabe
Američka i evropska finansijska tržišta su se stabilizovala posle rasprodaje početkom nedelje, nakon što je američki predsednik Donald Trump najavio novu rundu trgovinskog sukoba sa ostatkom sveta.
13.03.2025

Zahuktao se berzanski voz smrti, a njime upravlja Donald Trump
David Goodman iz Bloomberga kaže da vesti o carinama pritiskaju akcije i smanjuju prinos obveznica.
10.03.2025

Podsetimo se da su vrednosti američkih akcija skočile, berzanski indeksi i bitcoin prestigli nekoliko svojih rekorda, jer su investitori bili prilično optimistični kada je Donald Trump pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama. Mnogi investitori su tada očekivali da će američke berze nastaviti da obaraju rekorde i u 2025. godini. Ipak, nekoliko meseci nakon Trumpove pobede i njegove inauguracije, možemo videti da su američke berze od početka godine u crvenom.
"Verujem da je skok na američkim berzama koji smo videli nakon Trumpove pobede samo privremen, a ne dugoročan. Ako uporedimo ovo okruženje sa onim kada je Trump prvi put izabran 2016. godine, tada nije trebalo mnogo vremena da naši klijenti dodaju dosta novih akcija u svoje portfelje. Ovoga puta, odgovor je bio drugačiji, svesni smo da su poslednje dve godine bile snažne na tržištu akcija, valuacije su bile više, još uvek je prisutna uporna inflacija i trenutno smo neutralni kada se radi o preraspodeli imovine i očekujemo da će se volatilnost nastaviti", kaže direktor za investicije u EP Wealth Advisors Adam Phillips za Bloomberg Adria Connect.
Kada pogledamo rezultate koje od početka godine beleže američki indeksi, oni su definitivno crveni. S&P 500 indeks beleži gubitke od 2,82 odsto od početka godine, Nasdaq Composite je potonuo čak 7,38 odsto, a Russell 2000 indeks tone 7,10 odsto.
"Ovogodišnji podaci pokazuju da diverzifikacija konačno ponovo radi. Tokom prethodne dve godine, najviše se ulagalo u akcije nekoliko tehnoloških kompanija, takozvanih "sedam veličanstvenih", dok je ove godine drugačije.
Ako isključimo "sedam veličanstvenih" i ostane nam indeks S&P 493 (umesto S&P 500), tržišta zapravo posluju sa dobicima od dva odsto, što je oko četiri dolara iznad šireg indeksa, tako da je diverzifikacija tema godine i ona radi", objašnjava Phillips.
Sa Trumpovim uvođenjem carina, zatim odlaganjem rokova i predomišljanjem, Phillips poručuje da investitori jednostavno "žive od najave do najave". "Mislim da se deo ove neizvesnosti kreira sa namerom, u pokušaju da se trgovinski partneri i investitori drže fokusiranim na Sjedinjene Države", kaže Phillips.
Bloomberg Adria
Fed nije siguran šta se dešava
Podsetimo, Federalne rezerve zadržale su kamatne stope nepromenjenim, od 4,25 do 4,5 odsto, uprkos tome što su najavili sporiji ekonomski rast i višu inflaciju.
"Federalne rezerve zapravo nisu sigurne šta se dešava i u kom pravcu će se stvari razvijati. Predsednik Feda Jerome Powell je upotrebio reč 'neizvesnost' 16 puta tokom konferencije za štampu prošle nedelje i oni čekaju više podataka kao i svi mi. Činjenica da nisu snizili kamatnu stopu i da ne planiraju to da urade uskoro znači da ne smatraju da Americi preti recesija i da veruju da je ekonomija u dobrom stanju, iako postoje znaci njenog slabljenja", navodi Phillips.
Phillips se ne slaže sa mišljenjem Donalda Trumpa da Fed treba da snizi kamate. "Lako je kritikovati Fed sa margina. Njihov posao nije lak i mislim da su sveukupno uradili dobar posao do sada i da je mudro što čekaju podatke i pažljivo donose odluke, umesto da žure da snize stope iako to svi, uključujući Trumpa, žele. Kada inflatorni pritisci popuste, oni će moći da pomognu ekonomiji kroz sniženje stopa, ali ako se to uradi prerano, preti rizik od vraćanja inflacije, što može ugroziti poverenje potrošača, kao i samu privredu. To se desilo tokom 1970-ih i oni to sada žele da izbegnu", objašnjava Phillips.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...