Finansijska tržišta u ponedeljak su se suočila s posledicama trgovinskog rata, nakon što su nedeljama strepela od poteza Sjedinjenih Američkih Država.
Ulagači su u ranoj azijskoj trgovini favorizovali američki dolar, dok su deonice i terminski ugovori na berzanske indekse pali nakon što je američki predsednik Donald Trump ispunio pretnju uvođenjem carina od 25 odsto Kanadi i Meksiku i 10 odsto na kinesku robu. Taj potez izazvao je najave protivmera iz drugih zemalja.
Bloombergov indeks američke valute ojačao je više od jedan odsto, terminski ugovori na S&P 500 pali su za gotovo dva odsto, dok je kanadski dolar oslabio na najniži nivo od 2003. godine. Meksički pezos potonuo je gotovo tri odsto, a australijski dolar, koji se smatra posebno izloženim američkim carinama na kinesku robu, oslabio je za više od jedan odsto. Ofšor juan oslabio je oko 0,5 odsto.
Već i sama najava carina donela je korist američkom dolaru od Trumpove izborne pobede. Prošla nedelja bila je najbolja od sredine novembra, s rastom Bloombergovog indeksa od gotovo jedan odsto.
Američke deonice pale su u petak, pri čemu su proizvođači automobila i kompanije izložene Kini predvodile pad. Obveznički ulagači morali su odlučiti hoće li se usmeriti na povećani tržišni rizik ili na inflacijske pritiske - prinosi na državne obveznice u ponedeljak su rano oscilirali.
"Trgovinske napetosti mogle bi se pojačati u kratkom roku jer su druge zemlje politički prisiljene na odmazdu ili usklađivanje s američkom politikom", rekao je Stephen Jen, izvršni direktor Eurizon SLJ Capitala. "To bi kratkoročno moglo podržati jačanje dolara i rast američkih prinosa."
Iza optimizma u vezi s dolarom stoji uverenje da će carine podstaći inflacione pritiske i održati visoke kamatne stope u SAD, dok će istovremeno više naštetiti stranim privredama nego američkoj, dodatno učvršćujući dolar kao sigurnu valutu. Strane valute gube na vrednosti jer američka potražnja za skupljim uvozom slabi.
"Izjava predsednika Trumpa da je dolar previše snažan mogla bi uticati na finansijska tržišta, no opšta perspektiva ostaje nepromenjena - carine i domaći inflatorni pritisci verovatno će podržati temeljni trend jačanja dolara", rekao je Shoki Omori, glavni strateg globalnog tržišta u Mizuho Securitiesu u Tokiju.
"Sutra očekujemo pritisak na prodaju pezosa i kanadskog dolara na otvaranju azijske trgovine, ali teško je proceniti koliko će snažan biti taj pokret", rekao je Karl Schamotta, glavni tržišni strateg u Corpayu iz Toronta. "Finansijska tržišta mogla bi proći kroz bolan proces prilagođavanja u nadolazećim nedeljama.
Marco Oviedo, strateg u XP Investimentosu u Sao Paulu, rekao je da su carine "očito kontrakcijske" za Meksiko. Olga Yangol, vođa istraživanja i strategije za tržišta u razvoju u Credit Agricoleu, smatra da bi s neograničenim, sveobuhvatnim carinama kurs pezosa trebalo da bude 23 po dolaru - znatno niže od 20,67, koliko je iznosio na zatvaranju u petak.
Neto kratke pozicije na australijskom dolaru porasle su na 4,5 milijardi dolara, dosegnuvši najviši nivo u gotovo deset godina. Trump je takođe zapretio Evropskoj uniji, što bi moglo oslabiti evro i potencijalno ga dovesti do pariteta s dolarom već u martu, prema analizi Mizuho EMEA.
"Trenutno snalaženje na valutnim tržištima deluje kao pokušaj tumačenja teorije haosa u stvarnom vremenu", rekao je Tifo Rouane iz Conyers Trusta na Bermudima. "S obzirom na nagli rast geopolitičkih napetosti, nepredvidivost politika i različite dinamike ekonomskog oporavka, nije iznenađenje da valutna tržišta reagiraju s pojačanom osetljivošću."
Nagli potresi na berzi
Trgovci su na oprezu zbog velikih oscilacija na berzama, posebno u sektorima koji su na prvoj liniji potencijalnog trgovinskog rata. Korpe deonica UBS Group AG, koje su posebno izložene predloženim carinama, pala je u petak za gotovo četiri odsto zbog straha da bi nameti mogli podstaći inflaciju i smanjiti profitne marže.
Proizvođači automobila poput General Motorsa i Stellantisa, koji zavise od globalnih lanaca snabdevanja i imaju veliku izloženost tržištima Meksika i Kanade, mogli bi doživeti značajne promene. Električni proizvođači poput Tesle i Riviana takođe bi mogli da osete pritisak. U poslovnim izveštajima sve se češće spominje reč "carine".
Nasdaq Golden Dragon China Index, koji obuhvata kompanije koje posluju u Kini, ali su uvršćene na američke berze, u petak je pao za 3,5 odsto.
"Bez obzira na ishod pregovora, veće carine i odmazda su neizbežne", rekao je Prashant Newnaha, strateg u TD Securitiesu u Singapuru. "Problemi u lancima snabdevanja ponovno su aktuelni, a s njima dolaze i veći troškovi i više cene."
"...Dolar i dalje uživa snažnu podršku. Nekomercijalni trgovci drže neto duge pozicije vredne 33,7 milijardi dolara. Hedž-fondovi takođe ulažu na rast dolara, prema podacima brokerskih kuća. Ti ulagači će verovatno zadržati svoje pozicije sve dok ne budu najavljene konkretne protivmere."
- Alyce Andres, strateg za američke kamatne stope i devizna tržišta, Markets Live
Iako je Trump prošle nedelje rekao da ga ne brine reakcija tržišta na njegove trgovinske politike, Ed Al-Hussainy, strateg za kamatne stope u Columbia Threadneedle Investmentu, smatra da je predsednik sada "započeo najrizičniju strategiju carina s velikom verovatnoćom odmazde".
"Očekujem zaoštravanje finansijskih uslova", rekao je. "To znači pad deoničkih tržišta i širenje kreditnih spredova."
Prinosi na američke obveznice uspeli su da porastu početkom godine zahvaljujući inflaciji koja je bila niža od očekivanja. No, trgovci na tržištu obveznica sada moraju uskladiti povećani tržišni rizik s inflacionim posledicama carina te Trumpovim sklonostima prema ograničavanju imigracije i labavijoj fiskalnoj politici.
Bloombergov indeks američkih državnih obveznica od početka godine beleži rast od oko 0,5 odsto. "Ako dođe do rasprodaje deonica, očekujem da će ulagači potražiti sigurnost u obveznicama", rekla je Subadra Rajappa, vođa strategije za američke kamatne stope u Societe Generale. "Inflatorni učinak viših carina mogao bi povećati inflatorna očekivanja i spljoštiti krivulju prinosa."
Tržište obveznica suočava se s dodatnim izazovima u nadolazećim danima. Ključni podaci o zapošljavanju i inflaciji oblikovaće očekivanja o daljim potezima Saveznih rezervi, nakon što su prošle nedelje zaustavile ciklus smanjenja kamata i dale do znanja da ne žure s novim rezovima. Takođe, u sredu stiže i prva objava o refinansiranju državnog duga pod Trumpovom administracijom.
"Viši prinosi - manji rizik. Smatramo da bi bilo pogrešno vezati se za jedno stanovište, zbog čega vidimo veću volatilnost", rekao je Gregory Faranello, šef trgovanja američkim kamatnim stopama u AmeriVet Securitiesu. "Tržište kamatnih stopa biće nepredvidivo. Sve opcije su trenutno na stolu, a Fed ne žuri s novim potezima."
- Tekst nastao uz pomoć Marije Elene Vizcaino, Michaela O'Boylea, Eshe Dey, Michaela G. Wilsona, Matthewa Burgessa i Nicolle Yapur.