U gejming industriji u Srbiji trenutno radi više od 2.500 ljudi, a u sektor pristižu prekvalifikovani kadrovi iz najrazličitijih branši. I pored toga, domaće tržište rada ne zadovoljava potrebe kompanija koje posluju u našoj zemlji, pa su firme neretko prinuđene da određene profile traže u inostranstvu.
Poređenja radi, pre 10 godina industrija je brojala stotinak zaposlenih, rekla je direktorka kulture i angažovanja u kompaniji Playstudios Europe i članica upravnog odbora Asocijacije industrije video-igara Srbije (engl. Serbian Games Association - SGA) Sanja Žugić na nedavno održanom događaju za novinare koji je organizovala njihova firma.
Kako je naveo generalni menadžer u toj gejming kompaniji Nikola Mitić, industrija video-igara se često poredi sa IT-jem, iako je po broju pozicija IT jedan od njenih podskupova. U tom pogledu, gejming je dosta bliži filmskoj industriji, poručio je.
Gejming industrija Srbije broji oko 150 kompanija, od kojih je prošle godine 15 najvećih domaćih gejming kompanija prihodovalo čak 150 miliona evra.
23.08.2023
Autor: Vesna Damjanić
Štaviše, prema rečima umetničkog direktora u Playstudios Europeu Ivana Jovanovića, u sektoru video-igara prisutno je više od 200 različitih profila. Ugrubo bi se oni mogli podeliti na četiri glavne kategorije:
podrška (ljudski resursi i administracija, edukacija i razvoj zaposlenih, zapošljavanje, pravna služba, finansije...);
biznis i marketing (strategija, monetizacija, istraživanje konkurencije, odnosi sa korisnicima...);
istraživanje i razvoj (softverska infrastruktura, analitika, optimizacija, korisničko iskustvo...).
Dosta profila dolazi iz drugih delatnosti, napomenuo je.
"Videćete slučajeve ljudi koji su došli iz najrazličitijih branši: iz arhitekture - bave se 3D modelovanjem ili pejzažnim dizajnom, filologije - rade kao kopirajteri u gejmingu, iz građevine, psihologije... Imamo i nekih koji dolaze iz nesrodnih branši, jednostavno jer vole video-igre i žele da uče: kulinarstvo, stomatologija, veterina...", poručio je Jovanović.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Razlog za to leži u činjenici da je gejming kod nas prilično mlad i "neminovno je da mi nemamo dovoljno školovanog kadra koji se školovao specifično za gejming", kazao je on. Kako je Žugić precizirala, ljubitelji video-igara u Srbiji su počeli da razvijaju igre tek pre dvadesetak godina.
U toku 2023, otvoreno je oko 330 novih pozicija u gejming industriji u zemlji, naveli su predstavnici kompanije. Prema podacima iz ovogodišnjeg izveštaja SGA, ukupan broj zaposlenih stabilno raste iz godine u godinu, za oko 10 odsto.
Jovanović je ukazao na to da je trenutno velika potražnja za gejm dizajnerima, programerima, menadžerima projekata i kadrovima u oblasti monetizacije. Kada su u pitanju role koje će biti veoma tražene u skorijoj budućnosti, on uočava da su evidentna usmerenja na: veštačku inteligenciju, virtuelnu i augmentovanu realnost, automatizaciju, klaud servise i blokčejn.
Međutim, "jako se teško ulazi u industriju", napomenuo je Mitić. "Ako pogledate oglase - da li domaće, da li strane - obično se traže "intermediate" i "senior" pozicije, dok su one juniorske, kao i praksa veoma retki. To je velika šteta. Jednostavno industrija je toliko dinamična i zahteva i toliko se brzo razvija da studiji nemaju dovoljno vremena da se posvete praktikantima."
Istraživanje tržišta pokazalo je da u državi postoji više od 60 malih domaćih studija (takozvani "indie" studiji, od engleskog "independent", što znači nezavisan), preko 50 kompanija srednje veličine i više od 10 velikih kompanija. Razvijaju se i mobilne i PC, kao i igre za konzole, dok se takođe u sektoru pružaju i autsors usluge.
Kako su iz SGA naveli u pomenutoj publikaciji iz ove godine, 90 odsto njihovih ispitanika između 70 i 100 odsto prihoda ostvaruje van Srbije. Petnaest najuspešnijih domaćih gejming kompanija prošle godine je prihodovalo 150 miliona evra, što je za 10 procenata više u odnosu na godinu ranije.
Kada je reč o investicijama, ova godina je, sa inflacijom, visokim kamatama i geopolitičkim tenzijama, bila nezgodna za gotovo sve - pa i za gejming, koji i inače ima svoje specifičnosti u tom pogledu. Naime, kako je Mitić istakao, to je visokoprofitabilan, ali i visokorizičan sektor.
"Uspeh je nepredvidiv. Imali smo primer za koji verovatno mnogi znaju - 'Angry Birds'. Oni su, recimo, napravili 40 igara i tek 40 i neka je uspela i to je bio u stvari 'Angry Birds'", rekao je on. Sa strane planiranja investicija, stvari su, dakle, dosta izazovne. "Ide se na veći broj izdanja, veći broj pokušaja, u nadi da će jedan od njih uspeti", zaključio je Mitić.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Ovo leto moglo bi da bude prekretnica za status dolara, a smanjenje kamatnih stopa u Americi moglo bi da se dogodi već u julu, samo su neke od poruka sa Foruma Evropske centralne banke
Toyo Tire planira da do 2027. godine iz Nemačke u Srbiju premesti svoj R&D centar, najavio je predstavnik te kompanije Masami Miyamori na investicionoj konferenciji u okviru svetske izložbe EXPO u Osaki.
Izvršni direktor Air Serbije Jirži Marek govori za Bloomberg Adriju o poslovnim planovima, novim destinacijama, ali i o tome kako se srpski nacionalni avio-prevoznik sve više oslanja na veštačku inteligenciju.
Domaća platforma za onlajn kupovinu Ananas postigla je visoku ocenu 9,4 u domenu sajber-bezbednosti prema ocenjivanju RiskRecona, Mastercardove kompanije specijalizovane za procene sajber-bezbednosti.
Beogradski Delta District, ambiciozni stambeno-poslovni kompleks kompanije Delta Real Estate, izdvojio se kao jedan od najperspektivnijih investicionih projekata u regionu, tokom konferencije Game Changer Montenegro.
Nvidia Corp. postala je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu vrednost od četiri biliona dolara, čime je učvrstila svoj status globalnog finansijskog giganta.
Ako pogledamo najatraktivnije lokacije na kojima građani Srbije u poslednje vreme ulažu u nekretnine, to su Grčka, Italija, Španija i UAE, konkretno Dubai.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...