Devet gejming kompanija iz Srbije: "Two Desperados", "Art Bully", "Gamebiž Consulting", "Spring Onion Studio", "Digital Ašet Tailors", "Onyx Studio", "Fortuna Esports", kao i studiji "Shosha Games" i "Phobos" od srede do nedelje predstavljaju svoje potencijale prvi out organizovano, na nacionalnom štandu Srbije na svetskom gejming sajmu "Gamescom" koji se održava u Kelnu.
U okviru ove vodeće svetske biznis platforme posvećene gejming industriji svoja dostignuća, u organizaciji Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA), uz podršku Privredne komore Srbije (PKS) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), predstaviće kompanije koje ne proizvode samo igre, već se bave e-sportom, prave trejlere, animacije, karaktere i grafičke elemente za domaće i strane klijente, bave se konsaltingom u oblasti marketinga, monetizacije i poslovnog razvoja u domenu gejminga.
U razgovoru za Bloomberg Adriju Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbnije Mihailo Vesović kaže da je bilo prirodno da PKS podrži organizovan nastup na najvećem globalnom sajmu.
Opširnije
Dolazi veliki rast srpskog gejminga
Gejmingu je potrebno još ljudi, posebno seniora, kaže za Bloomberg Adria TV Mihajlo Jovanović Džaril, izvršni direktor Fortuna Esporta.
07.07.2023
Zašto je kripto-gejming više kripto nego gejming
Kripto-euforija dovela je do niza projekata koji su jednostavno želeli da uskoče na taj voz i iskoriste priliku da zarade.
14.05.2023
Gejming u Srbiji gladan novih igara i ljudi
U 2022. zabeležen je rekordan broj igara koje razvija srpska gejming industrija - njih je lane bilo 94, pokazao je izveštaj SGA.
21.04.2023
Pola vođa timova u srpskom gejmingu su žene
Procenat žena u gejmingu u Srbiji iznosi 30 odsto, a evropski prosek je 22 odsto.
07.04.2023
Ovo je najbolji gejming laptop koji je Bloomberg testirao
Najbolji gejming laptopovi od vas traže da zaboravite na dve stvari: cenu i desktop računare.
12.02.2023
Retro gejming ili kako su Super Mario i društvo ponovo postali hit
Popularnost retro gejminga je u usponu poslednjih nekoliko godina, a cene igara u Adria regionu su relativno pristupačne.
12.02.2023
Analiza BBA: Freemium model omiljen u gejmingu, Nordeus dobar primer
Igrice za mobilne telefone dominantna su sila svetske industrije igara.
09.01.2023
Gejming industrija u Srbiji je u ekspanziji, velikoj ekspanziji
Gejming industrija je u velikoj ekspanziji, kaže izvršna menadžerka Asocijacije industrije video igara Srbije Kristina Janković Obućina.
11.11.2022
"Srbija do sada još uvek nema svog unicorna, znači niko nije prodao kompaniju za milijardu dolara, ali bi bilo strateški dobro za razvoj ove IT oblasti da imamo dvadesetak kompanija koje su prodate za nekoliko stotina miliona dolara i da će to proizvesti veći 'spill over' efekat na ostatak kompanija. Dobro je da imamo sve više univerziteta i srednjih škola koje se bave proizvodnjom kadrova za gejming industriju. Jer osnovni uslov da bi gejming industrija mogla da raste, jeste da imamo potencijal u tome da imamo ko može da radi u toj industriji. Čini mi se da su univerziteti već prepoznali. Postoje desetine smerova i na državnim i na privatnim fakultetima koji školuju kadrove za gaming industriju, navodi Vesović.
Gejming u Srbiji - više od igre
Gejming industrija Srbije broji oko 150 kompanija, od kojih je prošle godine 15 najvećih domaćih gejming kompanija prihodovalo čak 150 miliona evra. One zapošljavaju oko tri hiljade ljudi. Video igre proizvedene u Srbiji u 2022. igralo je više od 100 miliona ljudi širom sveta.
"Mi smo proizvođači svog IP (intelektualne svojine). Intelektualna vrednost tih proizvoda, tih kompanija pre svega ostaje u ovim kompanijama i to je izuzetno važno. Skoro 80 odsto igara koje se proizvode sadrži domaći 'intelectual property rights'", kaže Vesović.
Po vrednosti globalno, gejming industrija prevazišla je ukupnu vrednost filmske i sportske industrije zajedno, navodi Vesović i dodaje da je očigledno da su srpski gejmeri itetako zanimljivi za ulaganja.
"Mnoge kompanije su u međuvremenu privatizovane i postale su deo globalnih kompanija, ne zato što su bili samo pul talenata, nego su imali proizvode koji su ugrađeni u nešto što je postala univerzalna vrednost, kao u filmskoj industriji. Kao što postoji Premijer liga u fudbalu tako i u gejming industriji postoje 'triple A' (AAA) igre koje se proizvode svuda u svetu. Neke od njih i delovi za njih su već rađeni u Srbiji, a danas imamo i kompanije koje rade na svojim prvim samostalnim 'triple A' (AAA) igrama. To znači da možemo da pravimo blokbastere u ovoj oblasti", naveo je Vesović.
Kaže da je to važno jer je gejming industrija danas veća ne samo kao što čujemo od filmske i muzičke industrije, nego i od filmske i sportske industrije u celini."Pa samim tim, recimo među ovih devet kompanija imamo i kompanije koji nisu samo proizvođači softvera, dizajneri igara, proizvođači i producenti videosadržaja trailera, nego imamo i kompanije koje se bave organizacijom Esports events. E sportovi su postali novi vid sporta koji privlači ogroman broj sponzora, ogroman broj gledalaca. Imamo i kompanija koje rade kao savetnici drugih proizvođača video igara, precizira Vesović.
U Srbiji od 2017. godine gejming industrija raste 10 odsto godišnje. Da li je realno da se takav rast i nastavi i šta je za to presudno, pogledajte detaljnije u videu.