Iako je 9. jul prvobitno bio označen kao ključni datum, kada je američki predsednik Donald Trump najavio objavljivanje novih trgovinskih sporazuma, američka administracija sada najavljuje da partneri imaju rok do 1. avgusta da se dogovore i pokušaju da izbegnu najstrože kaznene mere na izvoz u SAD. Evropska unija navodi da je ostvaren napredak u pregovorima. U međuvremenu, Trumpova politika ne ostavlja mnogo prostora za iluzije: nova pravila međunarodne trgovine više neće biti stvar dogovora - već odluke iz Vašingtona.
I dok Vašington koristi carine kao sredstvo pritiska, daleko od Bele kuće, zemlje BRIKS-a sanjaju o dedolarizaciji i sopstvenoj valuti. Ali to zasada ostaje samo san, jer ekonomske razlike među članicama, uključujući inflaciju koja varira od -0,1 odsto u Kini do 9,9 odsto u Rusiji, pokazuju koliko su daleko od zajedničkog novca.
Ovo je pet stvari za danas.
Pad kamatnih stopa u evrozoni otvara prostor za jeftinije stambene kredite i u Srbiji
Guverneri vodećih svetskih centralnih banaka poručuju da se monetarna politika i dalje vodi uz dozu opreza, uprkos silaznim inflatornim trendovima. To je ključna poruka sa nedavno održanog godišnjeg foruma Evropske centralne banke (ECB) u portugalskoj Sintri. Predsednica ECB Christine Lagarde istakla je da inflacija u evrozoni iznosi oko dva odsto i da "cilj jeste ispunjen", ali da misija ipak nije završena. Odluke će se, kako kaže, donositi postepeno, u zavisnosti od pristiglih podataka. Analitičari smatraju da ima prostora za još jedno ili dva smanjenja stopa u 2025, a pad stopa ECB posredno povlači i pad kamata kredita u evrima u Srbiji.
Koliko nas je promenio ChatGPT
Dve i po godine nakon pokretanja ChatGPT-ja, kompanija OpenAI je postigla značajne prekretnice, ne samo zbog dostizanja godišnjeg prihoda od 10 milijardi dolara i brzog rasta korisnika već i zbog toga kako je uticao na tržište rada, svakodnevicu pa čak i zdravlje ljudi. Štaviše, ceo pejzaž veštačke inteligencije (AI) poprilično je transformisan, u kojoj firme traže poslovna rešenja, a građani ispomoć u svakodnevnom životu i radu. Kako je objavio britanski dnevni list "The Times", broj otvorenih radnih mesta za pripravnike, tek diplomirane, potom prakse i početničke pozicije bez zahteva za diplomom pala su za 31,9 odsto.
Srpski gejming osvaja azijsko tržište, a najviše zarađuje u Americi
Rast prihoda obeležio je proteklu godinu u srpskoj gejming industriji – 15 najvećih igrača na tržištu zaradilo je oko 214 miliona evra, što je rast od 22 odsto u odnosu na 175 miliona evra iz 2023. godine, pokazuje novi izveštaj Asocijacije industrije video-igara Srbije (Serbian Games Association – SGA). Najveću zaradu tradicionalno donose PC igre, ali su ih mobilne igre ipak pretekle kada se pogleda prihod po objavljenom naslovu. Ruski stručnjaci čine polovinu zaposlenih u srpskom gejming sektoru.
Poljsko-nemačko žrtvovanje Šengena
Politička igra oko antimigrantskog raspoloženja dela birača zadaće još jedan udarac Šengenskoj zoni slobodnog putovanja, kada Poljska uvede privremene granične kontrole sa Nemačkom i Litvanijom. Suočeni sa zahtevima tvrde desnice kod kuće da se kontroliše protok ljudi koji dolaze izvan granica EU i premijer Poljske je krenuo putem bivšeg i sadašnjeg kancelara Nemačke pokušavajući da ovim potezom umiri rastuće političke tenzije zbog ilegalnih migracija. Za godinu dana Nemačka je vratila Poljskoj više od 11.000 migranata, većinom Ukrajinaca.
Sledi...
U Nemačkoj i Francuskoj će biti objavljeni podaci o spoljnoj trgovini. Francuski predsednik Emmanuel Macron će otputovati u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Pročitajte: Stiže li jeftinije gorivo u Srbiju ili samo novi višak? Ko najviše plaća menadžere na Beogradskoj berzi?
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...