Rast prihoda obeležio je proteklu godinu u srpskoj gejming industriji – 15 najvećih igrača na tržištu zaradilo je oko 214 miliona evra, što je rast od 22 odsto u odnosu na 175 miliona evra iz 2023, pokazuje novi izveštaj Asocijacije industrije video-igara Srbije (Serbian Games Association – SGA). Najveću zaradu tradicionalno donose PC igre, ali su ih mobilne igre ipak pretekle kada se pogleda prihod po objavljenom naslovu.
"Većina novih, nezavisnih timova gotovo stoprocentno pravi PC igre, dok veće kompanije rade mahom na mobilnim naslovima", kaže za Bloomberg Adriju Kristina Janković Obućina, izvršna menadžerka asocijacije.
Gejming je još uvek relativno mlada industrija u Srbiji, koja se razvija tek poslednjih desetak godina, ali rast je rapidan. Njemu je posebno doprineo dolazak ruskih IT stručnjaka od početka ruske invazije na Ukrajinu, samo između 2022. i 2023, broj zaposlenih je skočio za 98 odsto. "Takav rast broja zaposlenih nije zabeležila nijedna druga gejming industrija u svetu", ističe Janković Obućina i dodaje da je integracija njihovih znanja i veština na srpsko tržište slaba.
Opširnije

Otkazi u gejming industriji - implikacije na srpski ekosistem
Prethodnih nedelja imali smo objave bivših zaposlenih o otkazima u gejmingu u Srbiji.
22.11.2023

Gejming u Srbiji gladan novih igara i ljudi
U 2022. zabeležen je rekordan broj igara koje razvija srpska gejming industrija - njih je lane bilo 94, pokazao je izveštaj SGA.
21.04.2023

Retro gejming ili kako su Super Mario i društvo ponovo postali hit
Popularnost retro gejminga je u usponu poslednjih nekoliko godina, a cene igara u Adria regionu su relativno pristupačne.
12.02.2023

Rast bez sinergije - ruski IT sektor u Srbiji između biznisa i izolacije
Posle više od tri godine od početka ruske invazije na Ukrajinu, srpski IT sektor bogatiji je za stotine ruskih startapova i nekoliko velikih kompanija, ali gotovo da nema partnerskih poduhvata sa srpskim firmama.
18.06.2025

Srbija ukida podsticaje za privlačenje radnika iz inostranstva
Vlada Republike Srbije je 12. juna ukinula Uredbu o kriterijumima za dodelu podsticaja poslodavcima koji zapošljavaju domaće i strane kadrove, za kojima se potreba na domaćem tržištu ne može lako zadovoljiti, a zarađuju najmanje 300.000 dinara. To posebno pogađa IT sektor, gde se veliki broj kompanija odlučio na proširenje poslovanja upravo zahvaljujući podsticajima.
17.06.2025
Iako je u 2024. bila rekordna po prihodima, smanjen je broj studija koji prave igre. Ovaj sektor sve manje zapošljava, što je posledica globalnog smanjenja broja radnih mesta u gejming industriji tokom protekle tri godine.
Sve više kompanija izlazi na azijsko tržište
Igre napravljene u Srbiji su na onlajn platformama imale skoro 300 miliona preuzimanja. Proizvode se na engleskom, a najviše se prevode na kineski, francuski, španski, srpski, nemački i ruski, pokazuje izveštaj SGA. "Igre proizvedene u Srbiji postepeno ulaze na azijska tržišta, što je novina", kaže Janković Obućina i dodaje da su je doneli ruski stručnjaci, dok kompanije u srpskom vlasništvu ovo tržište tek otkrivaju.
Gejming sektor najveće prihode i dalje ostvaruje prodajom igara u Americi, a među evropskim zemljama najunosnije je poslovanje na nemačkom tržištu. Razlikuje se i način zarađivanja na mobilnim i PC igrama. "Mobilne igre su besplatne za preuzimanje, a zarađuju na kupovinama unutar aplikacije, dok se igre za računare i konzole kupuju samo jednom", ističe Janković Obućina.
Kako dodaje, "među najperspektivnijim novim igračima na tržištu su mali studiji, koji uglavnom prave PC igre". Prošle godine su objavljene 44 igre, dok je broj igara u razvoju bio "rekordan do sada" - njih 84.
Rekordni prihodi, ali i rekordno nizak broj novih radnih mesta
Rekordne prihode od 2018, od kada SGA vodi evidenciju, donele su ukupno 44 igre razvijene u Srbiji. Iako su prihodi rekordni, smanjuje se broj kompanija, studija i timova. On se prošle godine vratio na nivo iz 2019. godine, bilo ih je 100, što je za trećinu manje u odnosu na 2023, kada ih je bilo 150. Međutim, broj zaposlenih u ovom sektoru iz godine u godinu stabilno raste, SGA procenjuje da ih trenutno ima oko 4.500, što je oko 33 odsto više u odnosu na 2019. godinu.
U protekle tri godine, svetska gejming industrija suočava se sa otpuštanjima. Samo u 2024. posao je izgubilo skoro 15.000 ljudi, pokazuju podaci sajta Game Industry Layoffs. U Srbiji se očekuje se rekordno nizak broj otvaranja novih radnih mesta – samo 130, u odnosu na 330 u 2023.
Rast koji se dogodio tokom pandemije kovida, kada je popularnost igara naglo skočila, ipak nije bio održiv, ocenjuje Janković Obućina. "Tada je došlo do rasta zapošljavanja, ali dugoročno to nije moglo da opstane, tako da bih rekla da je ovo rezultat povratka na objektivno stanje", dodaje.
Najteže se zapošljavaju juniori, a SGA je u nameri da im u tome pomogne nedavno pokrenula sajt SGA poslovi, gde su izlistane sve otvorene pozicije. "Trenutno ih ima preko 80", kaže Janković Obućina i dodaje da istovremeno postoji deficit seniora. "Postoji nada da će trend zapošljavanja da se popravi u narednim godinama, jer srpske kompanije dobijaju sve više kompleksnih projekata, a seniore je teško pronaći", ističe. Postoji i sajt za profesionalnu orijentaciju, pod nazivom Shift to Games, koji sadrži opise različitih poslova u gejmingu, kao i informacije o tome kakva su znanja potrebna za ulazak u industriju.
Trećina zaposlenih u gejming industriji su žene, što održava i sliku srpskog IT sektora. Međutim, dok u ostalim granama IT industrije žene pretežno i dalje obavljaju niže plaćene poslove, kao što su administracija i testiranje, trećina rukovodilaca u srpskom gejming sektoru su upravo žene. "Ovo je mlada industrija u svakom smislu - postoji tek desetak godina, prosek godina zaposlenih je 35, što je omogućilo da se izgradi inkluzivnije okruženje", smatra Janković Obućina.
Kako podseća, tome je doprinela i demokratizacija digitalnih alata. "Video-igre su u potpunosti digitalni proizvod, a prednost je njihova jednaka dostupnost svima, a kako je većina ljudi u industriji samouka ne postoje brojne prepreke na koje žene inače nailaze na putu od osnovne škole do prvog posla ili unapređenja", ističe izvršna menadžerka SGA.
Kako su ruski stručnjaci promenili srpski gejming
Kada je Rusija u februaru 2022. godine započela invaziju Ukrajinu, u Srbiju su na talasu imigracije pohrilili ruski IT stručnjaci, ali je njihova integracija u domaću industriju za sada slaba, o čemu je Bloomberg Adria već pisala. Zahvaljujući naglom prilivu imigranata, broj zaposlenih u srpskoj gejming industriji je porastao za 98 odsto u 2023. "Ni u jednoj gejming industriji na svetu se nikada do sada nije dogodilo da se broj profesionalaca udvostruči za godinu dana", ističe Janković Obućina. Kako ocenjuje, "kompanije su sa sobom dovele izuzetne seniore koji su imali prilike da rade na projektima kakve u Srbiji nikada nismo imali".
Jedna od njih je kompanija Yarnhub Animation Studios, koja je pre oko godinu dana otvorila kancelariju u Srbiji. Ovaj studio, sa sedištem u Americi, pre invazije je imao kancelariju u Rusiji koju su prvo preselili u Jerevan, a odatle pre oko godinu dana u Beograd. "Zato zapošljamo mahom ruske stručnjake, ali i srpskih ima sve više", kaže za Bloomberg Adria Cyril Barrow, Head of Games u ovoj kompaniji. Iako se bave razvojem igara, ova firma imala je netipičan razvojni put - osnovani su 2021. sa idejom da prave 3D animirane filmove na istorijske teme. "Naišli smo na odličan odziv među publikom, a naši korisnici su izrazili želju za interaktivnim sadržajem, pa smo tako došli na ideju da pravimo video-igre", priča Barrow, koji takođe primećuje da potencijal za sada ostaje mahom neiskorišćen.
"Glavni razlog što se upliv znanja i iskustva sporo integriše je jezička barijera", smatra Janković Obućina. "Većina relociranih zaposlenih iz Rusije, Belorusije i Ukrajine ne govori engleski, čak ni njihova poslovna dokumentacija nije na engleskom, što je u industriji retkost", ističe. SGA je, kako dodaje, u proteklom periodu organizovala mitape pod nazivom Community Merge i to je pomoglo da se dve zajednice bolje upoznaju i da obe strane dobiju šansu da prezentuju svoje uspehe i projekte.
"Sve novopridošle kompanije su nam se javile direktno i većina se učlanila u SGA, njihovi zaposleni učestvuju na većini događaja i konferencija, a generalni menadžer trenutno najveće gejming kompanije kod nas, Wargaming, je član našeg upravnog odbora", ističe izvršna menadžerka SGA.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...