Dedolarizacija i uvođenje sopstvene valute je još uvek samo iluzija, jer pet članica BRIKS-a ne ispunjava potrebne uslove za zajedničku valutu. Već sam pogled na stope inflacije nam govori da ove zemlje, gde je inflacija u rasponu između -0,1 u Kini do 9,9 odsto u Rusiji, ne može uvesti zajedničku valutu ili početi da koristi valutu jedne od članica, napisao je o glavnom cilju multipolarne grupe država BRIKS ekonomista sa Fakulteta za društvene nauke Anže Burger.
Međutim, pored sumnje istakao je i to da će Trumpova spoljna i trgovinska politika transformisati dosadašnje relacije i pravila međunarodnog poslovanja.
Šta to podrazumeva, svet će ponovo doživeti posle 9. jula, drugog "oslobodilačkog dana" američkog predsednika Donalda Trumpa. Trump nakon aprilskog uvođenja i prekida u trajanju od devedeset dana najavljuje novu rundu recipročnih carina, koje mogu dodatno ugroziti poverenje u američki dug i dolar.
Opširnije

Šta pokreće berze BRIKS-a - Trumpove carine, Xijev DeepSeek ili Luline reforme
Brazilska i kineska berza se ističu, gde su glavni indeksi ove godine porasli za preko 15 procenata.
pre 8 sati

Odmeravanje snaga Trumpa i BRIKS-a u Iranu
Iako je Netanyahu izjavio da će trgovina biti deo njegovih diskusija u Beloj kući i sa ostalim visokim američkim zvaničnicima, poseta dolazi usred stalnog međunarodnog fokusa na rat između Izraela i Hamasa i rastućih tenzija sa Iranom
04.07.2025

U Srbiju stiže ruski gas i ove zime, a ima li dugoročnog dogovora? Pet stvari koje treba da znate
Putin i Vučić su nedavno razgovarali telefonom, a ishod je sledeći: biće dodatnih količina gasa za Srbiju ove zime, ali dogovor na duže staze nije postignut.
25.10.2024

Najvažnije tačke Samita BRIKS-a: simbolično okupljanje ili presedan za svetsku ekonomiju?
Predsednik Srbije nije otputovao u Rusiju na Samit BRIKS-a, što je signal Briselu da je EU prioritet
24.10.2024
Dok je dolar zabeležio najveći polugodišnji gubitak od 1973. godine, stručnjaci smatraju da je sada pravo vreme za razmišljanje o alternativi. Da li bi to mogla doneti baš valuta globalnog juga, takozvani bricscoin, zasnovan na blokčejn tehnologiji?
Slabljenje SAD kao prilika za BRIKS
Uvertira u novo burno događanje na finansijskim tržištima bila je "velika i veličanstvena" pobeda u petak, kada je kongres potvrdio Trumpov poreski i fiskalni zakon koji predviđa zaduživanje od nekoliko milijardi dolara. Ovaj zakon produžava poreske olakšice, uvedene u njegovom prvom mandatu, i predviđa povećanje deficita i posledično povećavanje izdataka za odbranu i kontrolu migracija.
Analitičare brine da će carine i relaksiranje fiskalnog zakonodavstva u SAD dodatno načeti već tako krhko poverenje investitora u američki dug i doprineti slabljenju dolara. "U poslednjih pola godine izgubio je već 11 odsto svoje vrednosti", rekla je o stanju dolara u razgovoru za britanski BBC šefica istraživanja tržišta u ED&F Man Kona Haque. Ocenila je da se kao najčešća alternativa američkom dolaru sve više pominje kineski juan, koji je svakako razuman izbor za zemlje globalnog juga kao rezervna valuta.
Dok je preterana heterogenost država BRIKS-a i njihovih ekonomija argument protiv uvođenja zajedničke valute, Trumpov faktor X je prilika za ponovno razmatranje o zameni američkog dolara kao glavnog platnog sredstva međunarodne trgovine i rezervne valute, dodala je.
BRIKS: Prevlast dolara je "nezaslužena privilegija"
Politolog Alexander Purton iz think-tanka Prague Geopolitical Collective ocenio je za Bloomberg Adriju, da su argumenti za BRIKS valutu sazreli i zbog geopolitičke situacije nakon američko-izraelskog napada na Iran, koji su izazvali skok cena nafte i gasa.
"Privredni interesi Brazila, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Rusije i Saudijske Arabije zasnivaju se na nafti i gasu, zato su zemlje imale koristi od rasta cena," ocenio je i rekao da navedeno jača BRIKS kao privredni blok i doprinosi uslovima za nastanak bricscoina, valute zasnovane na blokčejn tehnologiji.
Dok je preterana heterogenost država BRIKS-a i njihovih ekonomija argument protiv uvođenja zajedničke valute, Trumpov faktor X je prilika za ponovno razmatranje zamene američkog dolara kao glavnog platnog sredstva međunarodne trgovine i rezervne valute, dodala je.
Neslaganja oko promena u svetskom poretku, Trumpove carine, fiskalne politike i sankcije protiv Rusije - koje su osvetlele ulogu dolara kao instrumenta sankcija - predstavljaju razloge koji idu u prilog traženju alternative dolaru kao rezervnoj valuti.
"Funkcija rezervne valute slična je funkciji rezervnog generatora električne energije. Kada centralna valuta izgubi vrednost, možemo se osloniti na rezervne valute da će održati nesmetano funkcionisanje privrede i trgovine, dok se glavna valuta ne ojača" , objašnjava Purton.
Države BRIKS-a osporavaju sposobnost SAD da po nahođenju štampaju globalnu rezervnu valutu, jer se Vašington tako retko suočava sa krizom platnog bilansa, dok dolar ostaje dominantna valuta.
"Dominacija dolara u globalnoj trgovini omogućava Vašingtonu da kupuje sirovine poput nafte i gasa bez troškova menjanja valute", ističe Purton dodatne prednosti, dok Haque smatra da će takvo stanje potrajati još 10 do 20 godina. Prema Purtonu, BRIKS smatra da Amerika ima nepoštenu prednost zbog dolara.
Zašto blokčejn tehnologija?
Države BRIKS-a već niz godina povećavaju broj bilateralnih privrednih sporazuma, kojima jačaju trgovinu u nacionalnim valutama. Ukrajinski rat i sankcije podstakle su članice da uspostavljaju alternative međunarodnom finansijskom komunikacionom sistemu SWIFT, kao što su kineski sistem prekograničnih međubankarskih plaćanja na osnovu juana, ruski sistem SPFS i brazilski Pix. Od marta 2024. grupa je počela da planira i digitalnu platnu mrežu, koja bi funkcionisala na osnovu kriptovaluta.
Međutim, cilj nezavisnosti od dolarske represije uvođenjem sopstvene valute dosad nije ostvaren. "Vrhunac planova bio bi razvoj rezervne valute, koja se zasniva na blokčejn tehnologiji", smatra Purton.
Decentralizovana i digitalizovana valuta bila bi dobar način za ostvarivanje ideje multipolarne uređenja, gde nijedna zemlja, kao i valuta, nema odlučujuću, odnosno dominantnu ulogu. Time bi se u duhu grupe ograničila prevlast bilo koje od članica, posebno Kine, koja sa juanom kao rezervnom valutom ima najambiciozniji planove. Te planove ostvaruje "juanizacijom" bilateralne trgovine sa Rusijom (prošle godine iznosila je dobrih 244 milijarde dolara), dok su nedavne zapadne sankcije pojačale trgovanje kineskom valutom na moskovskoj berzi.
"Vrhunac planova bi bio razvoj rezervne valute, koja se zasniva na blokčejn tehnologiji," smatra Alex Purton iz think-tanka Prague Geopolitical Collective.
Za razliku od dolara, valuta koja koristi blok tehnologiju ne bi bila nacionalna, zato ne bi bila izložena rizicima zloupotrebe ili obezvređivanja zbog loše monetarne politike bilo koje od članica, smatra stručnjak. "Ključno je da bricscoin postane funkcionalna valuta." Geografska raznolikost država BRIKS-a obezbeđuje samostalnost, koja je u drugim privrednim unijama retko dostignuta," o prednostima tehnološke dimenzije smatra Purton.
Kina i Rusija su u martu predložile ovakvu digitalizovanu valutu, čiji bi kurs bio vezan za jednu od postojećih nacionalnih valuta članica. Kako smo izvestili, pri digitalizaciji valute najaktivnija je Kina, koja u nekim provincijama zvaničnicima već isplaćuje plate u digitalnom juanu i omogućava plaćanje njime.
"Slične aktivnosti primećene su i u SAD, jer je Trump članicama BRIKS-a zapretio da se pripreme na povećanje carina u visini od 100 odsto, ako ne odustanu od planova za ograničavanje uloge američkog dolara u svetskoj privredi i dodao: "Ako države BRIKS-a nastave sa planovima za smanjenje zavisnosti od američkog dolara, izgubiće mogućnost prodaje svojih proizvoda SAD".
Purton ipak smatra da bi bricscoin mogao da ublaži zatvaranje američkog tržišta u određenoj meri: "Pošto se izvoz proizvoda država BRIKS-a izvršava u valutama koje odobravaju ove države, susedne ekonomije bile bi podstaknute da kao podrazumevanu prihvate novu jedinstvenu valutu". "Upravo takvim mehanizmima bricscoin može postići uspeh tamo gde su druge valute u borbi protiv dolara podbacile, zaključuje poznavalac prilika.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...