Proteklu nedelju obeležila je željno iščekivana odluka Federalnih rezervi o smanjenju kamata, ali i formalni pad nemačke vlade, dok je francuski predsednik imenovao novog premijera. Što se Srbije tiče, saznali smo šta nam u najnovijem izveštaju poručuje Međunarodni monetarni fond (MMF), Amerikanci su najavili sankcije protiv NIS-a, studentski protesti uzeli su maha, a izvoz nam spasavaju Kina i Turska.
Fed je nastavio sa popuštanjem kamatne stope, što je većina analitičara, ali i tržišnih aktera, očekivala. Kamata je ovog puta smanjena za 25 baznih poena, na ciljani raspon od 4,25 do 4,5 procenata. Kamatne stope su spuštene treći put zaredom, ali su zvaničnici Feda rekli da će usporiti sa smanjenjem tokom 2025. godine. Upravo ova najava dovela je do preterane reakcije tržišta i uticala na pad cene nafte i jačanje dolara.
U Nemačkoj je protekle nedelje bilo burno jer je parlament u ponedeljak izglasao nepoverenje kancelaru Olafu Scholzu, što je i formalno značilo pad njegove manjinske vlade i otvaranje puta ka novim izborima u februaru 2025. godine. Najveću evropsku ekonomiju debelo potresa kriza, najočiglednija u automobilskoj industriji. Veliki proizvođači, poput Volkswagena i Mercedes-Benz Groupa bore se sa otpuštanjima i zatvaranjem fabrika.
Opširnije
Gorivo će poskupeti zbog sankcija NIS-u, rezervi nafte ima za dva meseca
Kinezi mogu da budu alternativa, ali EU ne bi blagonaklono gledala da oni prerađuju naftu u Srbiji
17.12.2024
Posle smanjenja Feda, zemljotres na finansijskim tržištima
Sinoć je Fed smanjio kamatne stope i berze su ušle u korekciju. Zašto?
19.12.2024
Studente podržali Novak Đoković i prosvetni radnici
Protesti srpskih studenata dobijaju podršku drugih društvenih grupa.
19.12.2024
Prosečna plata se udaljava od 100.000, ali i dalje nadjačava inflaciju
Prosečna neto plata u Srbiji u avgustu je iznosila 96.649 dinara, što je za 1,2 odsto manje u odnosu na jul.
25.10.2024
U susednoj Francuskoj predsednik Emmanuel Macron imenovao je novog premijera. To je Francois Bayrou, lider francuske centrističke partije Demokratski pokret (MoDem).
Protesti srpskih studenata koji već nekoliko nedelja blokiraju fakultete i rektorate sve su masovniji. Akademci dobijaju podršku javnih ličnosti i drugih društvenih grupa, dok u proteste stupaju i pojedini zaposleni, a jačaju spekulacije o ostavci šefa države i novim izborima. Najavljeno je i da će raspust za đake u Srbiji umesto 30. početi 24. decembra.
Što se tiče ekonomije, odluke s druge strane Atlantika u velikoj meri se prelivaju i na Srbiju. Amerikanci su najavili da od 1. januara uvode sankcije protiv NIS-a, kako je javnosti saopštio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Bloomberg Adria je istraživala kako će se to odraziti na cenu goriva, što neće obradovati vozače.
Srpski izvoz porastao je za 1,9 odsto u prvih devet meseci 2024. godine, ali da nismo pojačali plasman robe u Kinu i Tursku, imali bismo pad. Na ulazak u Jedinstvenu zonu plaćanja u evrima (SEPA) Srbija će očigledno morati da sačeka. Iako je pristup SEPA prvobitno planiran za 1. januar 2025, srpski zvaničnici naveli su da se to očekuje u januaru ili februaru.
Nova svetska tehnološka čeda beleže rekorde. Tako Alphabet Inc., krovna kompanija Googlea, ima rekordnu cenu akcija nakon predstavljanja čipa nove generacije, kao i unapređenog modela veštačke inteligencije Gemini 2.0.
Lista najvrednijih svetskih brendova je još jedna potvrda tehnološke dominacije Sjedinjenih Američkih Država. Od njih deset, šest ih je upravo iz te zemlje, a gotovo sve su brendovi poznatih tehnoloških kompanija.
Na portalu Bloomberg Adria pročitajte i sve o auto-zveri marke Bentley, zatim koji restorani u Srbiji imaju Michelin zvezdicu, šta rade menadžeri kada im je mozak na "off", koje ski-destinacije su jeftinije od popularnih skijališta, a potražite i ideje za božićne poklone.