Protesti srpskih studenata koji već nekoliko nedelja blokiraju fakultete i rektorate dobijaju podršku drugih društvenih grupa, dok u proteste stupaju i pojedini zaposleni, a jačaju spekulacije o ostavci šefa države i novim izborima. Ministarstvo prosvete je u četvrtak uputilo predlog vladi da raspust za đake u Srbiji umesto 30. decembra počne 24. decembra, a za sutra je najavljena obustava rada prosvetnih radnika.
"Sagledavajući okolnosti koje utiču na kvalitet i očuvanje nastavnog procesa, kao i na interes i pravo učenika na obrazovanje, Ministarstvo prosvete je uputilo predlog Vladi Srbije da zimski raspust počne jednako za osnovne i srednje škole na celoj teritoriji Republike Srbije, u utorak, 24. decembra 2024. godine. U skladu s predlogom drugo polugodište počelo bi u ponedeljak, 20. januara 2025. godine", rekli su iz resornog ministarstva za Bloomberg Adriju. Ovaj predlog će, kako su dodali, sutra razmatrati Vlada Srbije.
Podsetimo, zahtevi studenata uključuju odgovornost za 15 poginulih u padu nadstrešnice rekonstruisane železničke stanice u Novom Sadu, puštanje na slobodu aktivista i procesuiranje onih koji su studente napadali tokom akcija odavanja pošte poginulima u nesreći.
Opširnije
Ministarka prosvete napustila javnu raspravu u Nišu - studenti ušli u Skupštinu grada
Niški studenti su se u sredu okupili ispred Skupštine grada Niša, a zatim i ušli u skupštinsku salu u kojoj je trebalo da se održi javna rasprava o nacrtu četiri zakona o obrazovanju koju je organizovalo Ministarstvo prosvete.
pre 21 sat
Kako izgledaju studentski protesti u svetu i zašto još traju u Srbiji
Studentski protesti povodom nesreće u Novom Sadu nastavili su se i pošto je državni vrh saopštio da su njihovi zahtevi ispunjeni.
17.12.2024
Studenti odbacuju tvrdnje predstavnika vlasti da su svi njihovi zahtevi ispunjeni i poručuju da nastavljaju sa protestima. Oni su i danas odali poštu poginulima u padu nadstrešnice, okupljanjem ispred zgrada fakulteta i blokadama pojedinih saobraćajnica. Dan za nama je obeležila niška omladina okupljena ispred skupštine tog grada, koja je potom ušla u skupštinsku salu u kojoj je trebalo da se održi javna rasprava o nacrtu četiri zakona o obrazovanju koju je organizovalo Ministarstvo prosvete, a kojoj je prisustvovala i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
U blokadi se trenutno nalazi oko 60 fakulteta Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Univerzitetima koji su u blokadi pridružili su se i pojedini privatni fakulteti, više škole i sve veći broj srednjih škola i gimnazija u celoj Srbiji.
Prosvetni radnici najavili obustavu rada već u petak
Četiri reprezentativna sindikata obrazovanja - Unija sindikata prosvetnih radnika, Granski sindikat prosvetnih radnika "Nezavisnost", Sindikat obrazovanja i Sindikat radnika u prosveti - odlučili su da se u petak 20. decembra obustavi nastava u svim školama Srbije. Istog dana sindikalni predstavnici će posetiti studente na fakultetima, izraziti solidarnost i podršku njihovoj borbi za pravednije društvo i uručiti im pomoć u hrani i potrepštinama.
Sindikati su pozivali zaposlene u obrazovanju na teritoriji cele Srbije da stupe u zakonski štrajk od 23. do 27. decembra. "U periodu od 23. do 27. decembra zakonski štrajk sprovešće se na teritoriji cele Srbije zbog nepoštovanja potpisanog Protokola", navodi se u zajedničkom saopštenju sindikata.
Reprezentativni sindikati prosvetara zahtevaju da se iz javne rasprave povuku predložene izmene zakona o obrazovanju pre ozbiljnih razgovora sa sindikatima koji su svoje predloge i sugestije davno dostavili Ministarstvu prosvete.
"Poziv Ministarstva prosvete na javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i tri prateća zakona smatramo nastavkom manira obmanjivanja javnosti i imitacijom socijalnog dijaloga sa prosvetnim sindikatima. U okolnostima kada je sa predstavnicima zaposlenih u obrazovnim ustanovama održan (pre više meseci) samo jedan sastanak, poziv 'da svojim učešćem na tribinama svi zajedno doprinesemo izradi najboljih zakonskih rešenja' predstavlja vrhunac licemerja", zajednička je ocena sindikata prosvete.
Kako su naveli, nakon konsultacija sa članstvom oni će predložiti potpunu obustavu rada. "Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva."
Reprezentativni sindikati traže smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih sporazumom (Protokol) sa Vladom Srbije iz oktobra 2023. godine za predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, domove učenika i visoko obrazovanje, kao i potpisivanje Izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora.
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) pozvala je članove akademske zajednice da se pridruže sutrašnjem protestu prosvetnih radnika ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu, kao i nedeljnom protestu studenata i poljoprivrednika na trgu Slavija. U pozivu su ocenili da treba pokazati "širu društvenu solidarnost" i "zajedno sa nastavnicima i poljoprivrednicima" stati iza zahteva studenata.
Đoković podržao želju mladih za boljom budućnošću, proteste nije spomenuo
Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković napisao je par minuta pre ponoći između srede i četvrtka, na društvenoj mreži X, da veruje u snagu mladih ljudi, ali u objavi nije iskazao direktnu podršku protestima studenata i srednjoškolaca.
"Kao neko ko duboko veruje u snagu mladih ljudi i njihovu želju za boljom budućnošću, smatram da je važno da se njihov glas čuje", napisao je Đoković. "Srbija ima ogroman potencijal, a obrazovana omladina je njena najveća snaga", nastavio je teniski šampion.
"Ono što je svima nama potrebno je razumevanje i poštovanje. Uz vas, Novak", piše u poruci tenisera, bez objašnjenja povodom čega je ona napisana i na šta se konkretno odnosi.
Ipak, kako prenosi Beta, može se pretpostaviti da je ova objava svojevrsni Đokovićev odgovor na transparent viđen na studentskim protestima, na kojem piše: "Novače, studenti su napravili brejk. Serviraj za pobedu".
Zanimljivo je da su strani navijači popularnog Noleta mahom pozdravili izjavu, iako gotovo niko od njih nije shvatio na šta se tačno odnosi. S druge strane, domaći navijači i pratioci su bili znatno skeptičniji prema sadržaju poruke i u velikom broju su kritikovali Đokovićev diplomatski ton i zakasnelu reakciju na događaje u srpskim univerzitetskim centrima.
U igri Vučićeva ostavka?
Domaći mediji objavili su nepotvrđene informacije da bi predsednik Vučić u naredna dva meseca mogao da podnese ostavku, o čemu on sam nije želeo juče da govori. "Ne želim da komentarišem, posebno ne u ovom trenutku. Razgovaraćemo o tome u narednim danima", rekao je Vučić novinarima tokom boravka u Briselu.
Ponovio je da su ispunjeni svi zahtevi studentskih blokada. "Naknadne zahteve ne prihvatamo. Oni svoj posao, mi svoj posao i to je to", kazao je predsednik.
Upitan za ocene predstavnika opozicije da je jedno rešenja za smirivanje protesta i blokada u Srbiji da napusti zemlju poput sirijskog predsednika Bashar al-Assad, Vučić je rekao da se ne plaši "najgorih lopova i kriminalaca". "Ja da bežim što sam podigao Srbiju, što ne tučem žene kao oni, da bežim od onih koji su uništili ovu zemlju? Neću nikada", rekao je Vučić novinarima u Briselu, gde je u poseti zbog održavanja Samita Evropske narodne partije o Zapadnom Balkanu.
Predsednik zemlje prethodno je rekao da studenti mogu da rade šta hoće, ali da će se "dok je živ i dok diše" boriti protiv onih koji zloupotrebljavaju decu.
Kazao je i da neće dozvoliti formiranje tehničke ili prelazne vlade, dodajući da je on jedini koji ima ustavno ovlašćenje da o tome odlučuje. Naglasio je da niko drugi osim njega ne može da odredi mandatara za sastav bilo koje vlade.
"Uvek mrzim tehniku i tehnička pitanja. Nema ništa od tehničke ili prelazne vlade", rekao je Vučić.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da može da razume ako predsednik Vučić razmišlja da podnese ostavku jer, kako je navela, godinama traju pokušaji destabilizacije zemlje u kojima je izložen mržnji, ali da bi to "politički bilo pogubno".
Prema njenim rečima, pokušaji destabilizacije države jer, kaže, nekima u Srbiji i svetu smeta njena samostalna, nezavisna politika, traju od kad je Vučić postao premijer Srbije. Naglasila je da su od tada u Srbiji svake godine neki protesti.
(Tekst dopunjen izjavom iz Ministarstva prosvete u drugom pasusu.)