Studenti nastavljaju proteste, a u blokadi se trenutno nalazi 60 fakulteta Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu, kao i svi državni fakulteti u Nišu i Kragujevcu. Niški studenti su se u sredu okupili ispred Skupštine grada Niša, a zatim ušli u skupštinsku salu u kojoj je trebalo da se održi javna rasprava o nacrtu četiri zakona o obrazovanju koju je organizovalo Ministarstvo prosvete, a kojoj je prisustvovala i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Oni su zviždala pištaljkama i skandirali "Hoćemo pravdu", nakon čega je rasprava prekinuta, a ministarka prosvete, njeni saradnici i predstavnici Grada Niša izašli su iz skupštinske sale pošto su im studenti napravili prolaz kroz ulazni hol i stepenište, ali uz veoma bučno skandiranje i zviždanje, prenela je Beta.
Opširnije
Kako izgledaju studentski protesti u svetu i zašto još traju u Srbiji
Studentski protesti povodom nesreće u Novom Sadu nastavili su se i pošto je državni vrh saopštio da su njihovi zahtevi ispunjeni.
17.12.2024
Beogradski univerzitet najavljuje štrajk zbog otvaranja vrata stranim fakultetima
Predlog da se stranim univerzitetima omogući otvaranje predstavništva u našoj zemljil i to bez akreditacije, naišao je uglavnom na neodobravanje u srpskoj akademskoj zajednici.
21.11.2024
Srbija i Slovenija najpopularnije za studiranje u Adria regionu
Kulturne i jezičke sličnosti su nešto što dodatno ohrabruje mlade sa Balkana da odaberu fakultet u nekoj od država iz regiona, jer je prilagođavanje akademskom okruženju relativno jednostavno.
12.11.2024
Koliko srpske akademce košta studiranje u Sloveniji?
Studiranje za srpske državljane je u Sloveniji zemlji besplatno. Istraživali smo kako izgleda biti akademac u toj zemlji i koliki su troškovi života.
19.09.2024
Studenti su pomoću megafona saopštili da je prilikom izlaska iz sale jedan od učesnika javne rasprave nasrnuo na studente, ali su oni uspeli da ga umire tako da do većeg incidenta nije došlo. Studenti su tražili i da im se ministarka obrati, međutim, ona to nije učinila.
Studente je podržala i dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović, koja je zajedno s njima bila u zgradi Skupštine grada. Ona je rekla da vlast treba da sasluša i ispuni zahteve studenata. Prema njenim rečima, blokade fakulteta u Nišu odvijaju se bez problema i studenti ne trpe pritiske, ali ih ona trpi, prenosi Beta.
U Nišu je u blokadi 11 fakulteta, a u tom gradu je trebalo da bude održana prva od tri javne rasprave o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Ministarka prosvete je pozvala dekane i rektore da rade svoj posao i da organizuju nastavu za one studente koji to žele.
"To pitanje za studente koji žele na nastavu često dolazi do mene, ali ja u ministarstvu nemam ni amfiteatre, niti sam nosilac programa koji treba da realizuje visokoškolska ustanova", izjavila je Đukić Dejanović na konferenciji za novinare u Skupštini grada Niša, prenela je Beta.
Ona je pozvala roditelje i nastavnike da pomognu da se obrazovni vaspitni programi realizuju u školama.
"Pozivam apsolutno sve da se pridržavamo one osnovne ideje da dete koje je maloletno treba da bude bezbedno kada je u školi, treba da bude u školskoj klupi, da se realizuje program i da ne treba da bude uvučeno u bilo koje manipulacije, posebno ne političke i ideološke", rekla je Đukić Dejanović.
Ministarka je posle incidenta u saopštenju navela da je profesor, lekar i čitav život sa omladinom, ali da to "nije omladina koju ona poznaje". "Ovi studenti su me fizički napadali, gurali, psovali mi majku. Kada sam im se obratila da se smire i da možemo da razgovaramo, bili su još glasniji i uvredljiviji", navela je Đukić Dejanović u saopštenju. Kaže i da se pojavila u Nišu na javnoj raspravi bez obzira na to što je "upozorena da će je dočekati studenti sa transparentima".
Podsetimo, studenti širom Srbije već nekoliko nedelja blokiraju fakultete i rektorate, tražeći odgovornost za 15 poginulih u padu nadstrešnice rekonstruisane železničke stanice u Novom Sadu, puštanje na slobodu aktivista i procesuiranje onih koji su studente napadali tokom akcija odavanja pošte poginulima u Novom Sadu. Studenti odbacuju tvrdnje predstavnika vlasti da su svi njihovi zahtevi ispunjeni i poručuju da i dalje nastavljaju blokade svojih fakulteta.
Studenti su i u sredu odali poštu poginulima u padu nadstrešnice sa železničke stanice u Novom Sadu, okupljanjem ispred zgrada fakulteta i blokadama pojedinih saobraćajnica u tim gradovima. Univerzitetima koji su u blokadi pridružili su se i pojedini privatni fakulteti, više škole i sve veći broj srednjih škola u celoj Srbiji. U blokadama je i više srednjih škola i gimnazija u Beogradu, zatim u Valjevu, Obrenovcu, Čačku, Novom Sadu, Zrenjaninu, Požegi.