Automobilska kompanija Stellantis počela je da prima porudžbine za električnu "fiat grande pandu" u Francuskoj i Holandiji, zemljama u kojima postoje podsticaji za kupovinu. "Grande panda" na tržište dolazi u trenutku kada kompanija pokušava da se izbori sa sve slabijim poslovanjem i kada se evropska automobilska industrija kolektivno suočava sa brojnim izazovima.
Gigant nastao spajanjem italijansko-američkog Fiat Chrysler Automobilesa i francuskog PSA Groupa krajem prošlog meseca smanjio je svoju prognozu profitne marže za ovu godinu. Kao razloge su naveli troškove usmerene na oživljavanje njegovih posrnulih kompanija Jeep i Dodge u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i usporavanje automobilskog sektora na svetskom nivou.
Prilagođena marža operativnog prihoda kompanije u 2024. sada treba da bude između 5,5 i sedam odsto, što je manje u odnosu na prethodnu dvocifrenu prognozu. Industrijski slobodni novčani tok kretaće se od negativnih pet do 10 milijardi evra, u poređenju sa prethodnim smernicama za pozitivan ishod.
Opširnije
Stellantis smanjio prognozu profitne marže, usporavanje najveće u SAD
Stellantis NV smanjio svoju prognozu profitne marže za ovu godinu.
30.09.2024
Top 10 omiljenih polovnih automobila srpskih vozača
Volkswagen ostaje najomiljeniji brend srpski vozača.
11.10.2024
VW u vrtlogu pada prodaje, konflikta interesa u Nemačkoj i kineske konkurencije
Volkswagen je trenutno hodajući bilbord za kolektivne probleme evropske auto-industrije.
07.10.2024
Kinezi preuzimaju nemački Leoni, šta će biti sa 12.500 radnika u Srbiji?
Leoni ostaje u Srbiji i nema promena u poslovanju, kaže za Bloomberg Adriju Miloš Manić, generalni direktor Leoni Srbija.
03.10.2024
Da li su se kompanije zaletele s EV planovima? Klimatski ciljevi im beže, a prodaja pada
Potražnja za EV usporava globalno, a posebno u Severnoj Americi.
01.10.2024
Takođe, Stellantis želi da što pre smanji zalihe u SAD, a cilj je ne više od 330.000 vozila do kraja godine.
Promene na vrhu kompanije
Među poslednjim vestima iz kompanije ovih dana bila je ona da smenjuju svoju finansijsku direktorku u sklopu šire promene menadžmenta, što je dramatičan korak proizvođača automobila u pokušaju da povrati poverenje investitora i stabilizuje poslovanje, preneo je Bloomberg.
Finansijska direktorka Natalie Knight napustiće kompaniju i zameniće je Doug Ostermann, saopštio je Stellantis u četvrtak. Knight, koja se pridružila firmi prošle godine, suočila se sa negativnom reakcijom u vezi sa prošlomesečnim upozorenjima o potencijalnom smanjenju profita. Knight je opisala prvobitni cilj kompanije da postigne prilagođenu operativnu maržu od najmanje 10 odsto kao ambiciozan i izazovan.
Cena akcija Stellantisa se više nego prepolovila od vrhunca u martu, nakon što se njegova zarada naglo pogoršala zajedno sa gubicima tržišnog udela u Severnoj Americi.
Usporavanje Stellantisa dolazi u trenutku sve konkurentnijeg tržišta automobila, stavljajući izvršnog direktora Carlosa Tavaresa pod jak pritisak. Investitori, dileri i sindikati su ga uzeli na zub zbog popuštanja prodaje, zastarele ponude vozila u SAD i izostanka dobrog planiranja upravljanja imovinom. Sem toga, tu je slabljenje potražnje za električnim vozilima i sve veća prisutnost kineskih proizvođača na tom polju.
Tavares trenutno sprovodi agresivnu politiku smanjenja troškova - uz rezanje radnih mesta i kapaciteta u fabrikama - kako bi zaštitio profitabilnost. Ovo stvara zabrinutost da bi time mogao da ugrozi dugoročne projekte i tokove prihoda. Njegov ugovor ističe početkom 2026, a predsednik Stellantisa John Elkann već je počeo da traži Tavaresovog naslednika.
Uwe Hochgeschurtz, koji je bio operativni direktor proširenog evropskog regiona, takođe će napustiti kompaniju. Uz to, Stellantis je promenio svoje vođstvo u Severnoj Americi i na vrhu brendova Maserati i Alfa Romeo.
"Očekujemo od investitora da se zapitaju kako će se nagle promene rukovodstva pretvoriti u opipljive korake da se kompanija vrati na pravi put", poručio je svojim klijentima Daniel Roeska, rukovodilac odeljenja za američko tržište automobila u konsultantskoj i brokerskoj kompaniji AB Bernstein.
Stellantisovi problemi uglavnom potiču od prevelikog povećanja cena i ponude previše modela visoke opreme u Severnoj Americi, a zatim neuspeha da brzo reaguje kako su ti problemi postali očigledni, zaključio je Bloombergov kolumnista Chris Bryant. "Sada mora da nudi popuste i smanji proizvodnju da bi očistio zalihe dilera", naveo je.
Zapad vs. Kina
Kada je letos rukovodstvo Stellantisa posetilo Fiatovu fabriku u Kragujevcu, Tavares je izjavio da je pred njima, kako je rekao, "brutalan izazov, zato što je ofanziva od strane Kine na evropskom tržištu jaka". "Kineska ofanziva je velika, brutalna i, kao što svi znamo, evropske zemlje pozivaju kineske proizvođače da dođu u Evropu i to je činjenica."
Tada je istakao da su spremni za borbu na tržištu. "Pokazaćemo danas da nismo glupi, pokazaćemo da ulažemo dosta napora, da imamo dobru tehnologiju i pokazaćemo im da smo mi vrlo ozbiljna konkurencija, opasna konkurencija - to ćemo im pokazati."
Podsetimo, kineski brendovi uzeli su rekordnih 11 odsto evropskog tržišta električnih automobila u junu. Međutim, izgleda da i tu dolazi do izazova - prema pisanju Bloomberga, u avgustu su kineski proizvođači prodali kupcima širom Evrope najmanje električnih automobila u poslednjih 18 meseci, a registracije su pale za skoro polovinu u odnosu na godinu ranije. Pad od 48 odsto ujedno označava pad drugi mesec zaredom, na osnovu podataka Dataforcea.
Tavares je napomenuo da je svestan da je kvalitet kineskih proizvoda dobar, kao i da su troškovi za njihovu proizvodnju niži. "Na nivou eksperata, troškovi proizvodnje u Kini su za 30 odsto manji nego u zapadnom svetu, tako da će oni doći sa konkurentnom prednošću od 30 odsto po pitanju cene u odnosu na nas, što znači da ćemo nastaviti da koristimo kreativnost i naše umove kako bismo kreirali bolja rešenja."
Stellantis nije usamljen u svojim problemima - i druge kompanije poput Renaulta i Volkswagena takođe su uhvaćene u vihor, istakao je nedavno analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić.
"Na strani potražnje, električna vozila beleže brojeve značajno ispod očekivanja. Po podacima ACEA (fr. Association des Constructeurs Europeens de I'Automobile - Udruženje evropskih proizvođača automobila), u avgustu 2024, električni automobili su imali udeo od 14,4 odsto na evropskom auto-tržištu, što predstavlja pad od 6,6 procentnih poena u odnosu na prošlu godinu. Takođe, avgust je četvrti mesec zaredom u kome se beleži smanjenje tržišnog udela električnih vozila. Uopšteno, registracije novih automobila u Evropi su se u avgustu 2024. smanjile po dvocifrenim stopama (u odnosu na avgust 2023), a najveća smanjenja su na ključnim tržištima Nemačke (pad od 27,8 odsto), Francuske (pad od 24,3 odsto) i Italije (pad od 13,4 odsto)", naveo je Nešić.
Kako je podsetio, regulatorni pritisci i promene u obrascima potrošnje su naveli većinu igrača da svoje proizvodne portfolije preorijentišu na električni program, a sada su suočeni sa isušenom potražnjom. Stoga je na proizvodnoj strani pokrenut domino efekat koji je imao posebno negativan uticaj na prihode evropskih proizvođača automobila. Fabrike proizvode značajno ispod kapaciteta, a hiljade otkaza je najavljeno radi obuzdavanja troškova. Po istraživanju Bloomberg Intelligencea, svaka treća fabrika (velikih proizvođača kao što su BMW, Stellantis, Renault i Volkswagen) proizvodi ispod kapaciteta.
Dok se sve više govori o tome da bi pomenuti Volkswagen mogao da - prvi put u istoriji kompanije - zatvori dve fabrike u Nemačkoj, sredinom septembra iz Stellantisa je stigla vest da obustavljaju proizvodnju električnog "fiata 500" na četiri nedelje, zbog slabe potražnje. Kompanija je saopštila i da će fabriku u Torinu transformisati i u nju investirati 100 miliona evra za razvoj hibridne verzije električnog "fiće".
Nešić skreće pažnju na to da su upravo saradnje sa kineskim proizvođačima u skorije vreme iznikle kao potencijalno najefikasniji modus operandi za evropsku auto-industriju.
Serijska proizvodnja u Srbiji od novembra?
U međuvremenu, u Srbiji se čeka na početak serijske proizvodnje dugo najavljivane električne "pande", koja će koštati manje od 25.000 evra i za koju se ranije govorilo da bi mogla početi u oktobru. Međutim, početkom meseca u Samostalnom sindikatu Stellantisove fabrike u Kragujevcu nisu mogli da potvrde da će tako i biti.
"Sada vidim da u fabrici niko ne pominje oktobar. Mi treba da imamo sastanak sa direktorom fabrike, pa ćemo videti da li ćemo dobiti neke precizne informacije", rekao je pre dve nedelje predsednik sindikata Saša Đorđević, prenela je Beta.
Prema njegovim rečima, u fabrici je 800 zaposlenih, što još nije broj radnika koji treba da pokrenu serijsku proizvodnju. "Mi smo još u 'uzlaznoj fazi' projekta pred početak serijske proizvodnje, koja će krenuti u nekom narednom periodu, ali ne mogu da u ovom momentu potvrdim da će to biti u oktobru ili kasnije", kazao je tada Đorđević.
Dodao je da u fabrici u Kragujevcu radnici rade normalno i nema zaposlenih koji su na plaćenom odsustvu. Sve aktivnosti u fabrici su usmerene na pripreme početka serijske proizvodnje modela kojeg od milja nazivaju "električni meda".
Od samog početka kada je najavljeno da će Stellantis u Srbiji proizvoditi električne automobile spominjan je poslednji kvartal 2024. godine.
Prema pisanju specijalizovanog italijanskog auto-časopisa "Quattroruote", očekuje se da će prvi serijski primerci (ne pilot serija, ni pretproizvodnja) izaći iz kragujevačke fabrike u novembru.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dušan Marković u ranijem razgovoru za Bloomberg Adriju je napomenuo da potrošači sve manje žele električna i plagin hibridna vozila, a okreću se klasičnim hibridima. Na ovaj način kombinuju doprinos očuvanju životne sredine i prednost vozila sa unutrašnjim sagorevanjem. Smatra da to može da utiče na početak proizvodnje u Srbiji, iako je planirana proizvodnja od 50.000 vozila relativno skromna i čini samo trećinu kapaciteta.
"U svakom slučaju pad prodaje čisto električnih vozila u EU nije dobra vest za nas, iako se 'grande panda' i 'fiat 500' ne nadmeću u istom segmentu. Mislim da u kratkom roku neće doći do prelaska na proizvodnju tradicionalnih hibrida u Kragujevcu, jer su ipak uložena značajna sredstva u projekat koji još nije ni počeo da se realizuje", rekao je.
Očekuje se da će Stellantisova fabrika u Srbiji značajno popraviti trgovinsku razmenu sa Italijom i uticati na ukupan izvoz zemlje. "Samo sledeće godine imaćemo rast od 0,5 odsto bruto domaćeg proizvoda samo zahvaljujući kragujevačkoj fabrici. Samo zbog ovoga ovde, svaki građanin Srbije imaće za dva odsto uvećanu platu otprilike", poručio je predsednik Aleksandar Vučić ranije ove godine, dodavši da će u fabrici raditi 2.000 Kragujevčana i da će 7.000 ljudi zavisiti od fabrike.
Republika Srbija je dala subvencije u iznosu od 48 miliona evra za ovu fabriku i njen je manjinski vlasnik. Veći udeo u vlasništvu pripada Stellantisu, i to prema ugovoru o strateškom partnerstvu koji je Vlada Srbije 2008. godine sklopila sa Fiatom.
- U pisanju pomogle Marijana Avakumović i Bojana Lazarević.