Regionalni proizvođači i distributeri električne opreme prošle godine su solidno poslovali, a pozitivne tendencije u poslovanju nastaviće se i iduće godine, doduše, nešto sporije.
Analitički tim Bloomberg Adrije u svojoj najnovijoj analizi ističe da svoj oprezni optimizam za budućnost sektora temelji na povećanoj državnoj potrošnji na infrastrukturu i nastavku procesa automatizacije i elektrifikacije.
S druge strane, upozoravaju da je prodaja sektora koji su izloženi cikličnim kretanjima, poput građevinarstva i automobila, osetljivija na recesiju, a tržišni segmenti poput nafte i gasa planiraju da uspore kapitalnu potrošnju, što bi moglo negativno da utiče na potražnju.
Opširnije
Analiza BBA: Uz pad cena stanova menja se armatura građevinskog biznisa u regionu
Mada se očekuje pad cena stanova, oni će i dalje biti skupi, što će smanjiti potražnju.
16.10.2023
Banke u Adria regionu zarađuju kao lude, pravi test dolazi sledeće godine
Zarada banaka u Adria regionu u prvoj polovini godine skočila je u proseku za veoma impresivnih 82 odsto u odnosu na prvi deo 2022. godine.
02.10.2023
Trgovinski lanci u regionu žive na račun dobavljača
Najveći trgovački lanci u Adria regionu žive na račun svojih dobavljača, jedan je od zaključaka analize BBA.
25.09.2023
Možda se čini da se svi žale na kafu s aparata, ali ta industrija samo raste
Industrija samouslužnih automata će nastaviti svoju solidnu tendenciju rasta, zadržavajući prosečnu stopu rasta od pet do deset odsto.
20.09.2023
"Što se tiče profitabilnosti, smanjenje cena sirovina i stabilizacija lanca snabdevanja u 2023. poguraće marže. Međutim, kompanije će morati da iskoriste svoju moć određivanja cena kako bi zadržale glavu iznad inflacije", stoji u analizi koju u celosti možete pročitati OVDE.
Globalna kretanja u industriji
Industrija električne opreme se 2022. suočila s osetnim padom narudžbina, a globalni igrači su u 2023. ušli sa značajnim zaostacima i povoljnim odnosom ugovorenih i realizovanih poslova. Broj narudžbina takođe je u uzlaznom trendu i premašio je pretpandemijske nivoe.
"Proučili smo makroekonomske trendove, tačnije količine na ključnim izvoznim tržištima za region, cene sirovina i očekivanja narudžbina na osnovu anketa. Nemačka je ključni partner u segmentu proizvodnje električne opreme za Adria region. Sva značajna pitanja u Nemačkoj verovatno će utcati na finansijske rezultate regionalnih kompanija. S pozitivne strane, cene inputa se stabilizuju, što će smanjiti pritisak na marže", ističu naši analitičari i dodaju kako su kompanije iz branše podelili na proizvođače i distributere pa proučili finansijske prednosti i mane oba segmenta.
Pogled na bilanse proizvođača otkriva da su ostvarili snažan rast od prosečnih 22,8 odsto u 2022. godini, što je nešto niže nego 2021. godine (27,5 odsto). Glavni pokretač prodaje bio je priliv narudžbina, a time i viša stopa ugovora, no i tu je zabeleženo usporavanje u poređenju sa 2021.
S druge strane, prihodi distributera lani su pali za prosečno 15,5 odsto. Međutim, taj prosek je donekle iskrivljen zbog izdvajanja energetskog biznisa Siemensa u posebnu kompaniju Siemens Energy.
Analiza troškova proizvođača i distributera daje zgodan uvid u njihov profil poslovanja i profitabilnost. Naime, odnos troškova materijala i prodaje jasno povlači granicu između proizvođača i distributera. Konkretno, udeo troškova usluga distributera u prodaji od 18,3 odsto daleko je veći od udela proizvođača koji iznosi 10,1 odsto.
Zaduženost i likvidnost
Naš analitički tim posebnu pažnju posvetio je zaduženosti kompanija iz branše i zaključio da se najveći igrači u Adria regionu ne zadužuju previše.
"Proizvođači su u proseku zaduženiji od distributera, ali ni tu ne pričamo o visokim odnosima zaduženosti, jer je prosečni neto dug proizvođača prema EBITDA samo 1×, dok je kod distributera -4×", naglašava se u analizi.
Analizirali su i koeficijent ubrzane likvidnosti kako bi procenili zdravlje bilansa, a on je za regionalne kompanije u 2022. prosečno iznosio 1×. Distributeri su u proseku likvidniji, s odnosom od 1,2×.
Kod globalnih konkurenata odnos iznosi 1,9×, što pokazuje da za regionalne igrače još uvek ima prostora da povećaju svoju likvidnost.
Regionalna i globalna konkurencija
Prosečan nivo EBITDA regionalnih kompanija je u upoređenju sa globalnim konkurentima slabija i do nekoliko procentnih poena.
Naši analitičari elaboriraju kako globalni konglomerati iskorištavaju svoju veličinu, sami utiču na određivanje cena i kontrolišu svoj lanac vrednosti, pa postižu i veće nivoe profitabilnosti.
S druge strane, kompanije iz Adria regiona bolje su od svetske konkurencije po pitanju povrata na uloženi kapital (ROIC), a to se može pripisati nižim nivoima kapitala koje lokalni igrači drže.
Prognoze za budućnost
Kako smo već uvodno spomenuli, državna potrošnja na nadogradnju mreže i infrastrukture trebalo bi da održi potražnju snažnom. Međutim, usporavanje privreda Nemačke i Italije, glavnih izvoznih partnera zemalja regiona, mogao bi dovesti u pitanje dalji rast prodaje.
"Vidimo dovoljno prilika u regionu za ulaganja u obnovljive izvore energije. Prema predviđanjima IEA, do 2040. godine 60 odsto ukupne proizvodnje električne energije dolaziće iz obnovljivih izvora energije. Potreba za tim tehnologijama sigurno će se preliti u Adria region u obliku ulaganja u takve poduhvate", zaključuje analitički tim Bloomberg Adrije.