Verovatno niko ne bi uložio u akcije Siemens Energy, kompanije koja je prošle godine morala da traži državnu pomoć, i gledao na nju kao na evropsku berzansku zvezdu u 2024. godini, piše Bloomberg. Ove godine, međutim, vrednost akcije skočila je za više od 320 procenata i sada se kotira na 51 evro po akciji.
Prošle godine, u oktobru, među investitorima je vladalo prilično pesimistično mišljenje, kada je cena akcije dostigla dno od sedam evra. Ali dogodio se preokret – u nešto više od godine dana vrednost akcije porasla je sedam puta. Ove godine prinos od 326 odsto premašuje rast akcija u Stoxx Europe 600 indeksu, a čak nadmašuje i zvezde američkog S&P 500 indeksa. Tamo je Nvidia sa prinosom od 182 procenata (ili 200 procenata kada se proračunava u evrima) berzanska zvezda.
Opširnije
Kako je Siemens Energy iz krize prerastao u ključnog igrača zelene tranzicije
Knjiga narudžbina Siemens Energyja dostigla je vrednost od 123 milijarde evra.
pre 20 sati
Siemens Energy planira smanjenje troškova poslovanja u Španiji
Siemens Energy je u utorak tokom Dana investitora u Hamburgu poslao optimističnu poruku.
21.11.2023
Analiza BBA: Elektroindustrija u regionu zavisi od Nemačke i Italije
Najveći igrači u Adria regionu kaskaju za globalnom konkurencijom po pitanju EBITDA.
20.11.2023
Siemens Energy očekuje profit posle vladine intervencije
Cena akcija Siemens Energyja je pala za više od 40 odsto ove godine.
15.11.2023
Akcije Siemens Energyja pale usled govorkanja o državnoj pomoći
Akcije su ove godine izgubile više od 42 odsto svoje vrednosti.
26.10.2023
Očigledno akcije Siemens Energyja i dalje ostaju privlačne za kupovinu. Čak 54 odsto analitičara, koji dolaze iz velikih investicionih firmi i koji daju investicione preporuke putem Bloomberga Terminala, preporučuju kupovinu tih akcija. Raspon 12-mesečne ciljne cene je prilično širok, od 38 do 62 evra po akciji, a prosečna ciljana cena iznosi 48 evra po akciji, što je ispod trenutne vrednosti. Investitori sada veruju da problemi sa vetroturbinama neće zahtevati dalja dokapitalizovanja kompanije, pa su stoga počeli da se usmeravaju na gasne turbine i aktivnosti u elektroenergetskom sektoru, koje imaju koristi od rastuće potražnje za električnom energijom, piše Bloomberg. Uz to, postoji upozorenje da prošli prinosi ne garantuju da će se isti trendovi nastaviti i u budućnosti.
Šta se dogodilo da je Siemens Energy izašao iz finansijskog pakla i popeo se na berzanska neba?
Siemens Energy se 2023. godine suočavao se s velikim izazovima. Odeljenje za vetroturbine, Siemens Gamesa, imalo je problema sa pouzdanošću turbina i precenjenim ugovorima koji nisu uključivali inflaciju. Gubitak u ovom segmentu dostigao je 4,5 milijardi evra, a kompanija je bila prisiljena zatražiti državne garancije kako bi obezbedila realizaciju velikih višegodišnjih ugovora.
Kao što ističe Bloombergov kolumnista Chris Bryant, kompanija Siemens Energy iskoristila je ovu krizu kao priliku za redefinisanje svoje poslovne strategije, fokusirajući se na segmente sa održivim potencijalom rasta – gasne turbine i elektroenergetske mreže – umesto da se isključivo koncentrisala na rešavanje trenutnih problema.
Šta je spaslo Siemens Energy
Gasne turbine, koje su na prvi pogled delovale kao zastarela tehnologija, postale su ključne za stabilnost snabdevanja električnom energijom u vreme kada obnovljivi izvori, poput vetra i sunca, nisu bili dostupni. Siemens Energy je iskoristio rastuću potražnju za ovim turbinama, što je osim stabilnog prihoda omogućilo i obezbeđivanje dugoročnih ugovora za održavanje.
Još važniji bio je uspeh segmenta elektroenergetskih mreža. Siemens Energy ima ključnu ulogu u modernizaciji zastarelih infrastrukturnih sistema i povezivanju obnovljivih izvora energije u mrežu. Prihodi ovog segmenta porasli su za 33 procenata u 2024. godini, a očekuje se dalji rast od 25 odsto u 2025. godini.
Potražnja za energijom pokreće održivi rast
Rastuća globalna potražnja za električnom energijom dodatno je ojačala poziciju kompanije Siemens Energy. Prelazak na zelenu energiju, koji je pokrenut električnim vozilima, veštačkom inteligencijom i klimatskim promenama, stvorio je prilike za rast.
Prema podacima Međunarodne agencije za energiju, potražnja za električnom energijom mogla bi da raste šest puta brže od ukupne potražnje za energijom do 2035. godine.
Ovaj prelaz zahteva pouzdanu infrastrukturu, a Siemens Energy je prepoznao priliku u zameni zastarelih transformatora, prekidača i drugih ključnih komponenti elektroenergetske mreže. Tako kompanija ne samo da podržava zelenu tranziciju već obezbeđuje i stabilan rast prihoda.
Finansijski oporavak i jasna vizija budućnosti
Uprkos izazovima u vetroturbinskoj diviziji, koja još uvek pravi gubitke i neće biti profitabilna pre 2026. godine, Siemens Energy je postigao finansijski preokret. Knjiga narudžbina kompanije dostigla je vrednost od 123 milijarde evra, dok je prihod i stabilnost ojačana neto pozitivnim novčanim položajem.
Kompanija Siemens Energy postavila je nove srednjoročne finansijske ciljeve za 2028. godinu, koji predviđaju godišnji rast prihoda u visokom jednocifrenom do niskom dvocifrenom procentualnom opsegu i neto maržu između 10 i 12 procenata. Ovaj cilj podržava globalno rastuća potreba za električnom energijom, koju pokreću faktori kao što su rast populacije, povećanje životnog standarda, elektrifikacija i dekarbonizacija industrije, kao i rast centara podataka povezanih s razvojem veštačke inteligencije, navodi Lojze Kozole iz Ilirike.
Iako trenutni uslovi državnih garancija sprečavaju isplatu dividendi, Siemens Energy nastoji da oslobodi svoje poslovanje ove zavisnosti i dodatno poveća svoju autonomiju. Njihov strateški cilj podrazumeva postizanje profitabilnosti i dalji rast kroz ključne segmente koji podržavaju zelenu tranziciju.
Podsticaji za zelenu tranziciju – dodatni optimizam
Uspeh kompanije Siemens Energy u 2024. godini nije slučajan. Prilagodljivost, fokus na održive tehnologije i prepoznavanje globalnih trendova stavili su je među vodeće kompanije u energetskoj tranziciji.
"Evropa kao ključno tržište predstavlja veliki potencijal koji je podržan snažnim politikama za obnovljive izvore energije i infrastrukturnim investicijama, što dodatno jača njihov položaj i omogućava iskorišćavanje prilika za rast i širenje na ovom ključnom tržištu", dodaje Kozole.
Pored toga, analitičar Kozole pominje da su energetska i infrastrukturna tržišta širom sveta podstaknuta merama kao što su američki zakon o smanjenju inflacije i evropska inicijativa REPowerEU, koje uključuju javne subvencije i finansijske podsticaje. Ove mere treba da podrže prelazu na čistije izvore energije, što dodatno podstiče razvoj i širenje kompanija kao što je Siemens Energy na globalnim tržištima.
Američke berzanske zvezdeIako su evropske berze ove godine "zeleno obojene" i donose investitorima jednobrojne prinose, razlika u odnosu na američke indekse je prilično velika kako na kratki, tako i na dugi rok. Američki indeks S&P 500 ostvario je prinos od 25 odsto samo ove godine, dok je tehnološki indeks Nasdaq porastao za 32 procenata. S druge strane Atlantskog okeana, 50 evropskih akcija uključenih u indeks EuroStoxx 50 ostvarilo je prinos od sedam odsto. U najpoznatijem indeksu S&P 500, najveći dobitnik ove godine je Nvidia. Vrednost akcije porasla je za 182 odsto, što je znatno manje od akcija Siemens Energy, koje su ove godine porasle za više od 330 procenata. Među evropskim akcijama, bolja od Nvidije bila je norveška multinacionalna kompanija Kongsberg Gruppen, koja isporučuje visokotehnološke sisteme za pomorsku industriju, odbranu, svemir... sa prinosom od 184 procenata.
|
- Tekst napisan u saradnji sa Danijelom Goretom.