Industrija samouslužnih automata će nastaviti svoj solidan trend rasta, zadržavajući prosečnu stopu rasta od pet do deset odsto na godišnjem nivou, navode analitičari Bloomberg Adrije u svojoj poslednjoj analizi. Očekuju da će pritisci na profitabilnost popustiti kako bude usporavao rast cena kafe, a skuplje zalihe kupljene 2022. budu potrošene. Ipak, cene su još uvek na povišenim nivoima u poređenju s 2020. godinom, a dalji spontani skokovi će držati igrače u industriji na oprezu.
Celu analizu možete pročitati OVDE.
Sile koje pokreću industriju
Samouslužni aparati predstavljaju industriju vrednu više milijardi dolara. Prema podacima European Vending Associaton, Evropa ima oko 3,8 miliona automata, što je otprilike dvostruko više nego što ima velikih maloprodajnih trgovina u Evropi - oko 1,9 miliona - prema Retail indeksu.
Opširnije
Svetli dani pred farmaceutskom industrijom Adria regiona, Rusija ključni izazov
Nakon sjajne 2022. godine u Adria regionu za farmaceutsku industriju, taj sektor će verovatno videti još bolje dane.
18.09.2023
Recesija se širi Evropom, ali u Adria regionu nema razloga za paniku
Zemlje u Adria regionu neće biti zahvaćene padom ekonomije, odnosno očekuje se rast i u ovoj i u idućoj godini.
11.09.2023
Sile koje održavaju industriju u pokretu su pre svega praktičnost i fleksibilnost koje vending aparati pružaju, što ide u dva smera. S jedne strane krajnji potrošač ima koristi od dostupnosti, a time i štedi vreme. S druge strane kompanija/institucija koja "udomljava" aparat ima koristi od ušteđenog prostora i stoga smanjuje troškove i potencijalno povećava produktivnost zaposlenih.
Industriju održava i snažna potražnja za glavnim proizvodima koji se nude u automatima za prodaju: kafa, bezalkoholna pića i flaširana voda.
Ipak, industrija se suočava sa specifičnim izazovima. Alternativa proizvodima iz samouslužnih aparata ima u izobilju - maloprodajne trgovine, restorani i kafići su svuda prisutni.
"Automati za prodaju moraju pružiti bolju pristupačnost od drugih kanala prodaje. Lokacija je ključna, a automati za prodaju obično su strateški postavljeni na mestima gde postoji 'zarobljena publika'. Kancelarije, škole, javne ustanove, autobuske stanice, aerodromi – oko 80 odsto prodajnih aktivnosti događa se na radnim mestima", navode analitičari Bloomberg Adrije.
Konkurencija i sezonalnost
Što se tiče troškova za potrošače, proizvodi iz samouslužnih automata istorijski se nalaze negde između hrane kod kuće i hrane vani.
"Počevši od 2023. godine, prodaja je čak nadmašila CPI hrane izvan doma. Verujemo da je to rezultat jačanja aparata nakon pandemije, a kako se radnici vraćaju u kancelarije, igrači u industriji automata mogu naplaćivati više i iskoristiti veći promet", pojašnjavaju analitičari.
Jedan od izazova je i žestoka konkurencija u ovom segmentu, koju karakterišu niske prepreke ulasku na tržište (niski početni troškovi i niski fiksni troškovi) i brojni igrači koji se takmiče za unosne lokacije.
Takođe, industrija automata suočava se s izrazitom sezonalnošću i ciklusima potražnje. Strukturalni faktori poput rastućih troškova održavanja baze automata, pretnji od krađe i vandalizma te drugi spoljni faktori (poput dobijanja dozvola za postavljanje automata na javnim mestima i pronalaženje električnih priključaka) nešto su što koleba industriju.
Analiza najvećih igrača u regionu - onih koji se bave isključivo time - pokazala je da su ove kompanije ostvarile snažan rast u 2022. godini - prosečno 24,6 odsto. Međutim, rast prodaje nije se preneo na krajnji rezultat. Profitabilnost je pretrpela udarac s prosečnom EBITDA maržom koja je pala za 1,6 procentnih poena u 2022. u poređenju s 2021. godinom, ali je još uvek na solidnom dvocifrenom nivou.
"Vidimo to uglavnom kao funkciju inflacije troškova inputa, prvenstveno u troškovima materijala. Ti troškovi imaju najveće učešće u strukturi troškova, u proseku 62 odsto prodaje za analiziranu grupu konkurenata", kažu analitičari.
Kafa je svakako najprofitabilniji proizvod. Za ove igrače postoji veći manevarski prostor oko nabavne cene jer se kafa obično kupuje na veliko, a o cenama se može pregovarati. Ipak, cene kafe počele su rasti 2021, dosegnuvši vrhunac oko avgusta 2022. godine, što je snažno zagrizlo marže igrača.
U analizi, analitičari su takođe predstavili poslovne slučajeve za regionalne konkurente i pogledali kako njihov portfelj klijenata, ponuda, lokacije i baza mašina određuju njihov finansijski performans i prednosti.
"Evidentno je da veći igrači iskorišćavaju svoj obim kako bi zaštitili profitabilnost (zbog veće pregovaračke moći s dobavljačima) i akumulirali manje duga. Manji igrači zabeležili su veću volatilnost u prodaji i profitabilnosti u posmatranom periodu, pa su se u proseku više zaduživali", ističu analitičari.
Za naredni period, naši analitičari predviđaju dalji rast prodaje. Ističu da su automati cirkularni posao u kojem se dobit obično reinvestira kako bi se proširila baza automata. Igrači uvek nastoje da uvedu nove automate, ponude nove proizvode i time zauzmu novu tržišnu nišu/pridobiju nove korisnike. Nove kancelarije i zgrade stalno se otvaraju, posebno u gradskim područjima, pa borba za lokacije automata i klijente traje, a konkurencija ne spava.
''Na zapadu su načini plaćanja za automate celi posao za sebe. Ovde vidimo prostor za ulaganja i nove potencijalne učesnike na tržištu kako bi se potrošačima olakšale transakcije i plaćanja na vending aparatima, na primer plaćanje karticama/mobilnim uređajima", zaključuju analitičari.