Mala i srednja preduzeća (MSP) u Adria regiji narednih godina pratiće sudbina širih ekonomkih tokova u zemljama regiona, što za Srbiju znači naglo usporavanje privredne aktivnosti sledeće godine, ocenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
"Privredna aktivnost u 2023. verovatno će pasti u blagu recesiju u Sloveniji i Hrvatskoj, dok će u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji privredni rast naglo usporiti. U 2024. godini vidimo blagi ekonomski oporavak zbog ublažavanja borbe protiv inflacije i očekivanja boljih investicionih izgleda", očekuje naš analitički tim.
Analitičari objašnjavaju da će slabiji doprinos MSP biti posledica okruženja koje ne favorizuje primenu neisprobanih praksi i tehnologija, što je inače tipično za taj sektor privrede. Drugo, kako navode, pristup finansijskim sredstvima biće jedan od kritičnih elemenata za budući razvoj poslovanja jer se MSP tradicionalno suočavaju sa preprekama da dobiju sredstva, a kapital je sada skuplji i manje dostupan zbog borbe centralnih banaka protiv inflacije.
"U izazovnom ekonomskom okruženju u najmanje narednih nekoliko kvartala, vidimo manje potencijala za MSP da razviju ili ojačaju uključivanje u globalne trgovinske kanale, što je uvek ključni cilj regionalnih MSP - da poboljšaju svoju dodatu vrednost i unaprede razvojni potencijal putem više investicija i različitih implementacija znanja", navedeno je u analizi.
Trenutni status MSP omogućava regionalnim ekonomijama da izbegnu duboku ekonomsku kontrakciju, smatraju oni, jer je do sada uključenost MSP u regionalne ekonomije dolazila paralelmo sa smanjenjem preteranog oslanjanja na manji broj velikih proizvođača.
Ključni cilj za budućnost biće povećanje dodate vrednosti po zaposlenoj osobi, pošto analiza pokazuje da MSP u svakoj zemlji Adria regije proizvode manje po zaposlenom u poređenju sa većim kompanijama.
S druge strane, zvanični podaci pokazuju da je prosečno malo ili srednje preduzeće u Adria regionu manje produktivno u poređenju sa prosekom EU.
Analiza još pokazuje da, ako se pogledaju najnoviji relevantni poslovni podaci Eurostata, MSP u svim zemljama Adria regiona poslovala su bolje od ukupne ekonomije u toku pandemijske 2020.
Inače, bruto prihod od poslovnih aktivnosti u MSP u snažnoj je korelaciji sa prijavljenim realnim rezultatima BDP-a.
Analitičari to objašnjavaju opštim shvatanjem je da je aktivnost MSP relativno otpornija na ekonomske promene zbog njihove sposobnosti da se prilagode najnovijim ekonomskim trendovima – brže donose odluke, testiraju strategije i tržišta, dok se relativno manje uključenje u svetske trgovinske kanale u poređenju sa velikim kompanijama u takvoj situaciji pokazalo kao prednost.
Efekat na BDP
Doprinos MSP ukupnom prometu i ukupnoj dodatoj vrednosti u Adria regiji snažno je nadmašio doprinos u EU tokom perioda 2011 - 2020, pokazuje sprovedena analiza.
"Učinak malih i srednjih preduzeća u Adria regionu odražava prednosti višegodišnjeg perioda jeftinog finansiranja, snažnog ekonomskog učinka i domaćeg i kod ključnih trgovinskih partnera (obližnjih zemalja EU), snažnijeg uključivanja u spoljnotrgovinske kanale, integracije u ekonomske blokove (npr. ulazak Hrvatske u EU). Takođe, poslovno okruženje ima koristi od relaksacije regulative i digitalizacije u korist veće produktivnosti", navodi se u analizi.
Analitičari objašnjavaju da su ključne poteškoće proizašle iz potrebe za restrukturiranjem tradicionalnih operacija do 2010-ih, smanjenjem oslanjanja na prezaduženost i negativne demografske slike, posebno zbog gubitaka kvalifikovane radne snage.
"Prikazana kretanja i trenutni doprinos poslovanja malih i srednjih preduzeća ključni su razlozi zašto ne vidimo materijalni pad realnog razvoja BDP-a za 2023. To ide ruku pod ruku sa našim stavovima o spoljnotrgovinskim kretanjima, pri čemu je izvoz robe iz regiona povećan između 60 i 240 odsto u odnosu na 2007", zaključuje tim analitičara.