Ponuda je ponovo ključni faktor za globalna tržišta nafte.
Reč je o rastu proizvodnje u zemljama van grupe OPEC+, uključujući SAD, koji bi mogao da premaši globalnu tražnju, koja i dalje, sveukupno, raste, iako sporijim tempom. Zemlje grupe OPEC su se obavezale na jače smanjenje proizvodnje, ali trgovci su skeptični da će ona biti sprovedena u dovoljnoj meri da eliminišu višak ponude.
Da stvari budu komplikovanije, špekulanti i algoritamsko trgovanje imaju sve snažniji uticaj na tržište i podstiču volatilnost cena koja ponekad nije u skladu sa osnovama. Ponekad čak čini i do 80 odsto dnevne trgovine naftom.
Opširnije
NIS i JANAF sklopili ugovor o rekordnom transportu nafte do kraja 2026.
JANAF je sklopio ugovor sa NIS-om o transportu 10 miliona tona nafte.
03.01.2024
Cena nafte u padu, trgovci ne očekuju eskalaciju sukoba na Crvenom moru
Cena nafte na svetskom tržištu je u padu jer su očekivanja trgovaca za smanjenjem rizika na Crvenom moru veća od zabrinutosti da će doći do eskalacije.
03.01.2024
Nafta na putu godišnjeg gubitka, OPEC+ i rat nisu sprečili pad cena
Cena nafte je na putu da ostvari najveći godišnji padu od 2020. jer rat i smanjenje proizvodnje OPEC+ nisu uspeli da podignu cene.
29.12.2023
Izvoz ruskih naftnih derivata u padu
Izvoz ruskih naftnih derivata je opao na nedeljnom nivou, uglavnom zbog smanjenja isporuka dizela, naftnih destilata i mazuta (lož-ulje).
28.12.2023
"Izgleda mi vrlo teško da imamo prognozu dužu od jednog tromesečja. Ovo je nezgodna godina", rekao je Trevor Woods, glavni investicioni službenik u fondu za trgovinu robama Northern Trace Capital. Prema njegovom mišljenju, nafta u velikoj meri zavisi od grupe OPEC i njegovih saveznika, a krah sporazuma o smanjenju proizvodnje mogao bi naglo da spusti cenu.
Pre nekoliko nedelja, OPEC+ je pristao da dodatno smanji proizvodnju za 900.000 barela dnevno, a ovo je ključna tačka za analitičare i trgovce koji pokušavaju da izračunaju kretanje odnosa ponude i potražnje. Trgovci se pitaju da li će OPEC+ moći da smanji proizvodnju dovoljno da nadoknadi očekivani višak.
"Naftni kartel je suočen sa potrebom da održi ravnotežu, a to se vrti oko činjenice da je američka proizvodnja suštinski osetljiva na cene. Kako OPEC+ održava cene na višim smanjenjem proizvodnje, oni tradicionalniji proizvođači i proizvođači iz škriljaca će odgovoriti i povećati ponudu", kaže Parsley Ong iz JPMorgana.
U SAD je nedeljna proizvodnja nafte dostigla rekordnih 13,3 miliona barela dnevno prošlog meseca. Očekuje se da će proizvodnja u SAD ove godine dostići novi rekordni nivo. Brazil i Gvajana takođe bi trebalo da značajno povećaju proizvodnju, doprinoseći novom talasu snabdevanja naftom iz Severne i Južne Amerike.
Na strani tražnje, rast globalne potrošnje trebalo bi da uspori kako ekonomska aktivnost slabi, navodi Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u svojoj najnovijoj prognozi. Prema tim prognozama, ove godine se očekuje rast tražnje za 1,1 milion barela dnevno, što je polovina od poslednjih procena rasta tražnje u 2023. Međutim, ova cifra je i dalje istorijski visoka. Potrošnja se normalizuje nakon poremećaja izazvanih pandemijom, a očekivanja blagog ekonomskog oporavka u SAD samo podstiču potražnju za energijom.
Međutim, na globalnom nivou, slika je neujednačena zbog brzog odstupanja od nafte u nekim sektorima. Na primer, u Kini, koja je glavni uvoznik nafte, sve veća upotreba električnih vozila negativno utiče na potrošnju nafte, kaže Anthony Yuen, glavni energetski strateg Citigroupa.
Istovremeno, kaže on, ova činjenica ograničava osetljivost cene nafte na šire makroekonomske pokazatelje.
"U prošlosti su se ekonomski pokazatelji mogli odmah odraziti na potražnju za gorivom, ali ova veza sada slabi sa rastom upotrebe električnih vozila", ističe Yuen.
Analitičari su oprezni i kada je reč o geopolitičkim rizicima. Dok rat u Ukrajini još traje, napadi pobunjeničke grupe Huti na brodove u Crvenom moru takođe dolaze u fokus.
Na kraju krajeva, globalni proizvođači i dalje imaju moć da smanje proizvodnju kako bi uskladili ponudu sa potražnjom, ali to zahteva disciplinu i nameru.
"OPEC+ je zainteresovan za maksimiziranje prihoda, tako da je u njihovom interesu da razmotre rast proizvodnje. Ali mislim da će to zavisiti od toga kako će se razvijati situacija proizvodnje u zemljama koje nisu članice", zaključio je Yuen.