Cena nafte na svetskom tržištu je u padu jer su očekivanja trgovaca za smanjenjem rizika na Crvenom moru veća od zabrinutosti da će doći do eskalacije sukoba.
Globalni referentni brent trguje se po ceni koja je nešto ispod 76 dolara po barelu nakon pada od 1,5 odsto u utorak, a West Texas Intermediate (WTI) je malo iznad 70 dolara. Između ostalog, trgovci umanjuju opklade kada je reč o smanjenju kamatnih stopa glavnih centralnih banaka, što je dovelo do jednog od najgorih ikad usklađenih padova akcija i obveznica u prvoj sesiji u godini.
Promena šireg tržišnog raspoloženja pogodila je naftu dok su trgovci nastavili da prate razvoj događaja na Bliskom istoku. Iransko slanje ratnog broda u Crveno more predstavlja njegov najodvažniji potez da izazove američke snage na ključnoj trgovinskoj ruti i može ohrabriti militante Huti koji su poremetili transport na plovnom putu u znak protesta protiv izraelske invazije na Gazu.
Opširnije
Azijske berze godinu započele gubicima, cena nafte porasla
Cijena nafte je porasla nakon što je Iran poslaKineske deonice povukle su azijska tržišta u crveno prvog dana trgovanja u 2024. godini, dok je cena nafte porasla.o ratni brod u Crveno more.
02.01.2024
Nafta na putu godišnjeg gubitka, OPEC+ i rat nisu sprečili pad cena
Cena nafte je na putu da ostvari najveći godišnji padu od 2020. jer rat i smanjenje proizvodnje OPEC+ nisu uspeli da podignu cene.
29.12.2023
Izvoz ruskih naftnih derivata u padu
Izvoz ruskih naftnih derivata je opao na nedeljnom nivou, uglavnom zbog smanjenja isporuka dizela, naftnih destilata i mazuta (lož-ulje).
28.12.2023
Rusija očekuje cenu nafte između 80 i 85 dolara u 2024.
Rusija očekuje da će sledeće godine cene brenta u proseku biti između 80 i 85 dolara po barelu.
27.12.2023
Rusija sve niže na listi dobavljača energenata za EU
Evropska unija nastavlja ove godine da smanjuje uvoz energenata, a naročito iz Rusije.
27.12.2023
Cena nafte je prošle godine zabeležila prvi godišnji pad od 2020. godine usled zabrinutosti da bi povećana proizvodnja izvan OPEC+ nadmašila napore grupe proizvođača da ograniči ponudu zbog usporavanja rasta tražnje. Dok događaji u Crvenom moru predstavljaju dodatne rizike i povećavaju vreme i troškove, poremećaji na tržištu nafte verovatno neće biti značajni, smatra Neil Beveridge, viši analitičar u Sanford C. Bernstein.
"Nema stvarnog poremećaja u fizičkom snabdevanju na tržištu koji proističe iz tenzija u Crvenom moru", rekao je Beveridge za televiziju Bloomberg. "Tržišta će izgledati prilično izbalansirano u toku godine, tako da će OPEC imati dosta posla da održi cene na sadašnjim nivoima."
Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici nastaviće redovne sastanke za praćenje tržišta nafte sa onlajn sesijom u prvoj nedelji februara, kažu delegati. OPEC je ovog meseca započeo novu rundu smanjenja proizvodnje, iako su trgovci bili skeptični u pogledu efikasnosti takvog poteza da bi se sprečio globalni višak.
Između ostalog, Kina je unapredila izdavanje svojih kvota za uvoz nafte za ovu godinu, pri čemu su velike alokacije dodeljene privatnim rafinerijama i trgovcima. Kineske rafinerije su poslednjih meseci sporo ugrađivale spot terete zbog nedostatka kvota, a tržište čeka da vidi da li će ovo ubrzati kupovinu.
Cene:
- Brent za martovsko poravnanje je malo promenjen na 75,92 dolara po barelu u 6.24 ujutru u Londonu.
- WTI za isporuku u februaru bio je stabilan na 70,37 dolara po barelu.