Cena nafte je na putu da ostvari najveći godišnji pad od 2020. jer rat i smanjenje proizvodnje OPEC+ nisu uspeli da podignu cene, a trgovci su zabrinuti da bi globalne zalihe sirove nafte i dalje mogle da nadmaše potražnju u narednim kvartalima.
Nafta brent se drži iznad 77 dolara po barelu, dok se naftom West Texas Intermediate (WTI) trguje blizu 72 dolara po barelu. Vrednost brenta pala je ove godine za oko 10 odsto, dok se vrednost američke nafte smanjila za otprilike isto toliko.
Nafta je u četvrtak završila na nižem nivou, nakon što su zvanični američki podaci pokazali da su se zalihe sirove nafte u celoj zemlji prošle sedmice smanjile, dok su se u ključnom skladištu Kušing, u Oklahomi, proširile 11. sedmicu zaredom i dostigle najviši nivo od avgusta.
Opširnije
Izvoz ruskih naftnih derivata u padu
Izvoz ruskih naftnih derivata je opao na nedeljnom nivou, uglavnom zbog smanjenja isporuka dizela, naftnih destilata i mazuta (lož-ulje).
28.12.2023
Cena nafte slabi zbog povećanja zaliha u SAD
Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon što je u sredu zabeležila najveći pad u poslednje dve nedelje.
28.12.2023
Rusija očekuje cenu nafte između 80 i 85 dolara u 2024.
Rusija očekuje da će sledeće godine cene brenta u proseku biti između 80 i 85 dolara po barelu.
27.12.2023
Rusija sve niže na listi dobavljača energenata za EU
Evropska unija nastavlja ove godine da smanjuje uvoz energenata, a naročito iz Rusije.
27.12.2023
Nakon izlaska Angole iz OPEC-a, ostale članice potvrdile posvećenost ciljevima organizacije
Irak, Nigerija i Republika Kongo potvrdile su svoju posvećenost ciljevima OPEC-a.
23.12.2023
NIS za 2024. planira najveća ulaganja otkako je prodat Rusima
Naftna industrija Srbije (NIS) za narednu godinu planira kapitalna ulaganja vredna skoro 60 milijardi dinara.
21.12.2023
Američka proizvodnja sirove nafte je rekordna. Nafta završava burnu godinu, sa cenama koje je potpomoglo izbijanje rata između Izraela i Hamasa, kao i spekulacije da su Federalne rezerve završile sa povećanjem kamatnih stopa kako inflacija opada. Ipak, uprkos ponovljenim rezovima u snabdevanju iz Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, rastuća proizvodnja iz zemalja izvan kartela, zajedno sa zabrinutošću zbog usporavanja rasta tražnje, u kombinaciji su doveli do smanjenja fjučersa nafte.
Ovog meseca, trgovci su se borili sa porastom tenzija u Crvenom moru nakon napada pobunjeničke grupe Huti na brodove. Polovina svetske flote kontejnerskih brodova koja redovno prolazi plovnim putem sada izbegava tu rutu, a tankeri za naftu su takođe preusmereni, što produžava njihova putovanja i povećava trošak.
"Nastavak sukoba u Gazi održava geopolitičke tenzije na visokom nivou", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte. "Ipak, širi takozvani skup akcija 'Deda Mraza' i američki dolar koji se u poslednje vreme bori da dobije bilo kakav zamah pomažu da se obezbede neki podsticajni katalizatori za naftu do kraja godine."
U svom najnovijem krugu rezova, članice OPEC+, uključujući Rusiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Kuvajt i Irak, obećale su dodatna smanjenja koja će stupiti na snagu od prvog januara. Pored toga, Saudijska Arabija će nastaviti sa manjom proizvodnjom nafte od milion barela dnevno u prvom kvartalu 2024, a koja bi se potom mogla produžiti.
Cene:
- Brent za martovsko poravnanje porastao je 0,5 odsto na 77,56 dolara po barelu u 14.01 u Singapuru.
- WTI za isporuku u februaru porastao je 0,4 odsto na 72,08 dolara po barelu.