Evropski napori da se koristi više zelenog goriva pomogli su razvoju industrije u Kini u kojoj se skuplja, reciklira i transportuje otpad poput ulja korišćenog u pripremi hrane.
No, količina takvog biogoriva koja pristiže sada je postala pretnja evropskim proizvođačima koji izražavaju sumnju u prevare kod izvoza u Evropsku uniju (EU).
Naime, zabrinutost se temelji na pretpostavci da kompanije u Aziji mešaju gorivo koristeći jeftine sirovine i da ih lažno etiketiraju kako bi mogli da se kvalifikuju za podsticaje za podsticaje u okviru energetskih ciljeva EU u području obnovljivih izvora.
Opširnije
Rekordan izvoz ruskih naftnih derivata usred sankcija
Većina ruskog dizela završi u Turskoj, a izvoz jača i u severnu Afriku i Brazil.
27.04.2023
Otpadno jestivo ulje umesto u biodizelu završava u rekama
Milioni litara otpadnog ulja svake godine završe u slivnicima i rekama širom Srbije, iako bi iskoriščeno ulje moglo da se iskoristi za proizvodnju biodizela.
27.10.2022
Tri kočnice za dolazak najvećeg evropskog proizvođača OIE u Srbiju
Norveška energetska kompanija Statkraft je najveći proizvođač obnovljive energije u Evropi i u prvih deset u svetu. I zainteresovana je za ulaganja u Srbiju.
26.04.2023
Nemački Wabio ulaže 400 miliona evra u biogasne elektrane u Srbiji
Srbija ima biomasu, ali je malo koristi.
24.04.2023
Na primer, prvorazredni proizvod iz otpada se meša s drugim sastojcima i onda se prodaje kao održiva vrsta goriva mada to zapravo baš i nije.
Zabrinutost raste kako raste izvoz kineskog biodizela u EU. Istovremeno raste kineski uvoz palminog otpada iz Indonezije i Malezije, a neki u tom evropskom sektoru smatraju da je taj uvoz prevelik i da možda sadrži i druge sirovine.
Takođe, izvoz u EU utiče na cene biodizela i marže kod evropskih proizvođača, a ima i slučajeva prestanka proizvodnje.
Prodaja biodizela u EU je privlačna jer se ostvaruju podsticaji, a goriva sačinjena na temelju otpada podstižu veće cene od onih temeljenih na žitaricama jer je to održivije. Ipak, problem je u tome što je teško proveriti što se sve stavlja u biodizel.
"Kod već gotovog proizvoda koji je hemijski pretvoren u biodizel gotovo je nemoguće znati koja je sirovina korišćena. Imate veliku količinu proizvoda premijum kvaliteta koji dolaze na tržište EU po vrlo niskim cenama. Verovatno i zato što se delimično ne temelje na odgovarajućoj sirovini. Barem je to ono u što sumnjamo", kaže Xavier Noyon, glavni sekretar evropskog udruženja EBB koja okuplja oko 70 odsto proizvođača biodizela.
Cenovni pritisak ponude u Evropi dovodi do delimične ili potpune obustave proizvodnje kod nekih proizvođača biogoriva, napominje EWABA, evropsko udruženje koja zastupa interese proizvođača biogoriva iz otpada.
"Jednako pate mali i veliki igrači. Tržište uvek ima uspone i padove, ali ovakav slučaj još nije doživljen", pojašnjava glavni sekretar EWABA Angel Alvarez Alberdi.
Globalni fokus na smanjenje upotrebe fosilnih goriva pojačava potražnju za biogorivima za vozila i avione. No, to pojačava i debatu o prednosti proizvodnje hrane ili goriva. Nema, naime, dovoljno sirovina kao što su biljna ulja, životinjske masti ili otpad za bitno povećanje proizvodnje.
"Kada potražnja eksponencijalno raste, bojim se da nije problem samo u lancima snabdevanja već se i javlja motivacija za različite vrste prevara", smatra Vasu R. Vasuthewan iz nezavisne inicijative za međunarodni sistem održivog i ugljeničnog sertifikacije ISCC.
ISCC izdaje sertifikate za materijale i goriva, uključujući za sve što je potrebno kako bi se zadovoljila pravila EU. Pandemija je ograničila mogućnosti testiranja, a sada je potražnja za testiranjem naglo porasla dok su za to potrebni resursi ograničeni.
Od kraja 2022. snažno je porastao kineski izvoz biodizela u EU.
Sumnje u prevaru se povezuju zbog kineskog uvoza velikih količina tekućih ostataka kod proizvodnje palminog ulja dok istovremeno stagnira proizvodnja tog ulja. Postavlja se pitanje ne koriste li se za biodizel i neki drugi sastojci.
ISCC sada provodi nenajavljene provere u pogonima u Kini i Singapuru, a povećao je i kapacitet za inspekcije u Aziji.
Iz EBB i EWABA poručuju da je potrebno da evropske institucije hitno deluju kako bi se sprečile moguće prevare i tako umanjili egzistencijalnu pretnju za neke od evropskih proizvođača biogoriva.