Nestabilnost kineskog sektora nekretnina, nakon što je objavljeno da je Evergrande Group podneo zahtev za bankrot u Njujorku, a kineski državni investitori upozorili na rasprostranjene gubitke, povukla je evropske berze u crveno. Kineska nestabilnost odrazila se i na američke berze koje su gotovo ceo dan bile u minusu, ali je pred kraj trgovanja došlo do blagog preokreta.
Indeks Euro Stoxx 600, koji prati poslovanja 600 najvećih kompanija u 17 evropskih zemalja, završio je trgovanje padom od 0,61 odsto, londonski berzanski indeks FTSE pao je za 0,65 odsto, nemački DAX pao je za isti procenat, a pad francuskog CAC 40 iznosio je 0,38 odsto. Evropske akcije su u padu treću nedelju zaredom.
Kada je reč o američkim berzama, indeks S&P 500 završio je trgovanje padom od 0,01 odsto, indeks DJIA završio je trgovanje rastom od 0,08 odsto, dok je indeks Nasdaq 100 pao za 0,2 odsto.
Opširnije
Kineski Evergrande Group podneo zahtev za bankrot u Njujorku
China Evergrande Group zatražio je u četvrtak u Njujorku zaštitu od bankrota.
18.08.2023
Kineska kriza oborila obveznice na najgore nivoe ove godine
Premije prinosa na azijske obveznice investicionog ranga (denominovane u dolarima) na putu su da se povećaju za više od 10 baznih poena ove nedelje.
18.08.2023
Kineske državne kompanije upozoravaju na gubitke na tržištu nekretnina
Čak 18 od 38 državnih građevinskih preduzeća prijavilo je preliminarne gubitke.
18.08.2023
Briga oko Kine oborila i cenu nafte
I Fed je nagovestio moguća dalja podizajna kamatnih stopa.
18.08.2023
Nomura smanjila svoju prognozu privrednog rasta Kine na 4,6 odsto
Nomura Holdings Inc. snizila je ovogodišnju prognozu rasta za Kinu na 4,6 odsto.
18.08.2023
Naime, ranije danas je objavljeno da je China Evergrande Group, gigant za nekretnine čije je neizvršenje obaveza pre dve godine ubrzalo širu krizu imovinskog duga u zemlji, zatražio u četvrtak u Njujorku zaštitu od bankrota u skladu sa poglavljem 15. Sudbina Evergrandea ima široke implikacije na kineski finansijski sistem vredan 60 biliona dolara i mogla bi da izazove potrese u bankama, povereničkim fondovima i milionima vlasnika kuća, u jednom od najvećih restrukturiranja u zemlji. Sama veličina njenih obaveza od više od 300 milijardi dolara znači da će proces sigurno biti dug.
Poverenje u kineska tržišta je poljuljano ovog meseca nakon što je jedan od najvećih investitora u zemlji, Country Garden Holdings Co., krenuo ka mogućem prvom neplaćanju, usred rekordnih dugova građevinara. Situacija se pogoršala poslednjih dana kada je finansijski konglomerat Zhongzhi Enterprise Group Co. podigao uzbunu nakon što su povezane firme propustile plaćanje nekih investicionih proizvoda.
Pored toga, i kineski državni investitori upozorili su na rasprostranjene gubitke, podstičući zabrinutost da se stambena kriza širi iz privatnog sektora na kompanije koje podržava vlada.
Osamnaest od 38 građevinskih preduzeća u državnom vlasništvu u Hongkongu i na kopnu prijavilo je preliminarne gubitke u šest meseci završenih 30. juna, u odnosu na 11 koji su upozoravali na gubitke tokom cele godine u 2022, prema Bloombergovoj proceni zasnovanoj na korporativnim dokumentima. Pre dve godine, samo četiri firme sa kontrolnim ili većim državnim udelom zabeležile su gubitke.
Na pad akcija utiču i nedavni zapisi sa poslednjeg julskog sastanka o politici Federalnih rezervi koji su pokazali da bi rizik od veće inflacije mogao opravdati dalje podizanje kamatnih stopa.